Wczasy Węgry
Pokaż cenę:
Za wszystkich
Za osobę
Węgry w skrócie
Przepiękne jezioro Balaton z krystalicznie czystą wodą
Smaczna kuchnia węgierska i lokalne wina
Malownicze krajobrazy z zielonymi wzgórzami i lasami
Sortuj od
Charles
od
1 811 złza wszystkich
City Matyas
od
1 800 złza wszystkich
Karos Spa
9.1
5 opinii
od
4 359 złza wszystkich
Karos Spa
9.1
5 opinii
od
4 498 złza wszystkich
Aquaworld Resort Budapest (ex. Ramada Resort Aquaworld)
8.6
3 opinie
od
5 478 złza wszystkich
Karos Spa
9.1
5 opinii
od
4 638 złza wszystkich
Park Inn
od
6 310 złza wszystkich
Golden Lake Resort (ex. Silverine Lake Resort)
od
6 194 złza wszystkich
Palace
od
2 281 złza wszystkich
Europa Fit
8.4
1 opinia
od
5 666 złza wszystkich
Węgry
Wycieczki na Węgry
Wakacje na Węgrzech możesz spędzić nad Balatonem, ale nie tylko tam znajdują się największe ośrodki turystyczne w tym kraju. Niezależnie od tego, czy Twoim wyborem będzie wycieczka na Węgry do Budapesztu i podziwianie tamtejszych wielowiekowych zabytków, czy wolisz spędzić wczasy na Węgrzech nad gorącymi jeziorami czy wspomnianym Balatonem, wszędzie spotkasz się z niebywałą gościnnością mieszkańców. W naszej wyszukiwarce możesz znaleźć oferty na wczasy w opcji Last Minute, jak i Węgry All Inclusive, w ramach których jest zapewniony dojazd na miejsce, pełne wyżywienie, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, transfery oraz opieka rezydenta na miejscu i noclegi w wybranym hotelu.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
PASZPORTY I WIZY
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje na Węgrzech i znajdź potrzebne informacje.
Gdzie najlepiej jechać do Węgier?
Na Węgrzech możesz spędzić czas, relaksując się w kąpieliskach termalnych, kosztując znakomitych dań kuchni węgierskiej albo też odpoczywając na brzegu Balatonu. Wielu turystów planuje podróż na Węgry w taki sposób, aby móc zwiedzić przede wszystkim Budapeszt, w którym na podróżnych czeka wiele atrakcji.
Nad Balatonem poczujesz się, jakbyś znajdował się nad spokojnym morzem. Łagodnie opadający brzeg jeziora jest idealny pod wypoczynek wraz z całą rodziną. Dzieci będą się bezpiecznie bawić przy brzegu, w ciepłej wodzie.
Kiedy najlepiej jechać do Węgier?
Sezon letni nad Balatonem zaczyna się w czerwcu i trwa do początku września. Wówczas pogoda na Węgrzech jest zdecydowanie najlepsza i sprzyjająca odpoczynkowi na łonie natury. Miejscowości nad wspomnianym największym akwenem środkowej Europy oraz sąsiadujące z nimi mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, dlatego możesz spędzić tu komfortowo letnie wakacje.
Jednak Węgry można odwiedzić przecież nie tylko latem. Właściwie o każdej porze roku kraj ten ma wiele do zaoferowania. Kiedy lecieć na Węgry? Jeśli interesuje Cię przede wszystkim zwiedzanie, to najlepiej wybierz się tam w maju lub październiku, kiedy temperatury na Węgrzech oscylują wokół granicy 15-18°C. Jest wystarczająco ciepło, aby móc w spokoju podziwiać zabytki, przy największych atrakcjach turystycznych nie ma tłumów turystów.
Co warto zobaczyć na Węgrzech?
W poszukiwaniu największych atrakcji turystycznych na Węgrzech musisz wybrać się zarówno do Budapesztu, żeby zobaczyć tamtejsze zabytki, jak i pojechać nad Balaton. To prawdziwe „węgierskie morze”. Jednak atrakcje na Węgrzech nie kończą się na tych dwóch miejscach. Możesz wybrać się do Hajduszoboszló, czyli słynnego węgierskiego uzdrowiska, które od lat jest popularnym turystycznym zakątkiem, znanym z gorących źródeł.
Nie brakuje tu hoteli wyposażonych w aquaparki, które zapewnią Tobie i Twoim najbliższym moc wrażeń. Godne uwagi podczas wczasów na Węgrzech jest miasto Eger, położone nad potokiem górskim. Podobnie jak Hajduszoboszló, to znane uzdrowisko. Co ciekawe, pochodzi stąd słynna czerwona egerska Bycza Krew, czyli czerwone wino.
Co zabrać na wakacje na Węgry?
Język węgierski jest naprawdę trudny do opanowania, nawet jeśli chodzi o kilka podstawowych zwrotów. Na pewno przydadzą Ci się podczas wyjazdu na Węgry rozmówki polsko-węgierskie. Nie po to, aby dyskutować z mieszkańcami w ich rodzimym języku, ale choćby po to, by zapytać o drogę do konkretnego miejsca. Podczas wypoczynku na Węgrzech przydać się może Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli karta EKUZ. Zapewni ona darmowe korzystanie z pomocy medycznej w ramach publicznej służby zdrowia w tym państwie.
Poza tym spakuj dokładnie to samo, co mogłoby być potrzebne na wakacjach w Polsce. Różnica jest taka, że na Węgrzech możesz odpoczywać nad spokojnymi wodami Balatonu, zwiedzać liczne atrakcje turystyczne i zabytki Budapesztu, odprężyć się w kompleksach termalnych i skosztować bogatej kuchni węgierskiej w restauracjach w niemal każdym większym mieście. To brzmi jak plan na znakomite wakacje, prawda?
Co przywieźć z Węgier?
Jako że skarbem narodowym Węgier jest wino, będzie ono jedną z najlepszych pamiątek z wizyty w tym kraju. Co więcej, wina nie są tam drogie i możesz je kupić już za kilka złotych za sztukę. Możesz nabyć typowy węgierski tokaj czy Byczą Krew. Jeśli interesują Cię i inne pamiątki z Węgier, sięgnij po wyroby z papryki, która jest symbolem Węgier – na przykład po papryki suszone. Pamiątką może być ręcznie malowana porcelana z Herend, malowane jajka, kostka Rubika (wymyślona przez węgierskiego architekta i wynalazcę Ernő Rubika) i koszule czy obrusy ozdobione tradycyjnymi węgierskimi haftami.
Węgry – informacje w pigułce
Wybierasz się na urlop na Węgry? Poznaj najważniejsze informacje o tym pięknym kraju:
- Mapa Węgier: państwo położone w Europie Środkowej, graniczące z Austrią, Chorwacją, Serbią, Słowenią, Ukrainą, Rumunią i Słowacją.
- Niezbędne dokumenty: dowód osobisty, paszport nie jest wymagany, przy pobycie powyżej 90 dni konieczne będzie zdobycie wizy.
- Zabytki Węgier: Zamek Królewski, budynek parlamentu, Baszta Rybacka, zdobione termy, Plac Bohaterów, Bazylika św. Stefana, Kościół św. Macieja, Most łańcuchowy, Węgierska Opera Państwowa, Wielka Synagoga, Zamek Vajdahunyad w Budapeszcie, średniowieczna twierdza z muzeum w Egerze.
- Historia Węgier: W I w. p.n.e. tereny dzisiejszych Węgier zamieszkiwane były przez ludność celtycką, która została podbita przez Rzymian. Założyli oni na terenach w zakolu Dunaju swoją prowincję – Panonię. Po upadku Rzymu tereny te dostały się w ręce Hunów, Wandalów, Gepidów i Awarów. Dopiero w IX wieku powstało Państwo Wielkomorawskie założone przez Słowian, ale pod koniec tego samego stulecia podbite zostało przez Madziarów. Do 1301 roku terenami współczesnych Węgier rządziła dynastia Arpadów. Z tej dynastii pochodzi w 1001 roku król Węgier Stefan I Święty. To on jest postrzegany za twórcę państwa. W XIII wieku Węgry zostały zniszczone w wyniku najazdów mongolskiej Złotej Ordy. Ogromny postęp w rozwoju tego kraju nastąpił za czasów panowania Ludwika Andegaweńskiego, kiedy to państwo sięgało od Adriatyku po Morze Czarne i było prawdziwą potęgą, podobnie jak w latach 1458-1490, kiedy panował Maciej Korwin. W wyniku klęski w bitwie z Imperium Osmańskim pod Mohaczem Węgry musiały ulec nieprzyjacielowi. Państwo dostało się pod panowanie tureckie. Część dotychczasowego królestwa trafiła w ręce Habsburgów. Po układzie wiedeńskim z 1515 roku poczyniono postanowienia pomiędzy Jagiellonami i Habsburgami, przez co powstało Księstwo Siedmiogrodu z Janem Zygmuntem Zapolyą na czele. Po pokoju w Karłowicach całe Królestwo Węgier znalazło się pod panowaniem Habsburgów. W 1804 roku Węgry, jako osobne królestwo, weszły w skład Cesarstwa Austrii, na którego czele stanął cesarz Franciszek I. W 1867 roku powstały Austro-Węgry. Po rozpadzie monarchii austro-węgierskiej, po okresie rewolucji, 16 listopada 1918 roku Węgry ogłoszono republiką. Niestety w wyniku traktatu w Trianon w 1920 roku kraj utracił dostęp do morza i około 2/3 swojego terytorium. W XX wieku dwukrotnie powoływano Królestwo Węgier. Ostatecznie po II wojnie światowej Węgry należały do tzw. bloku wschodniego i były pod kontrolą ZSRR. Dopiero w 1990 roku przeprowadzono w tym kraju demokratyczne wybory.