Wczasy Split
Pokaż cenę:
Za wszystkich
Za osobę
Sortuj od
Marvie
od
5 458 złza wszystkich
Cornaro
od
23 069 złza wszystkich
Marvie
od
3 777 złza wszystkich
Marmont Heritage
od
3 126 złza wszystkich
Dioklecijan Hotel & Residence
od
3 590 złza wszystkich
Split
Wakacje i wycieczki do Splitu
Split zachwyca również malowniczymi widokami i doskonałą pogodą przez okrągły rok. To prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych i osób poszukujących zabawy przez całą dobę. W trakcie sezonu w kurorcie odbywa się mnóstwo imprez i festiwali muzycznych i folklorystycznych, dlatego żaden turysta z pewnością nie będzie narzekał tutaj na nudę. Świetna baza hotelowa, pyszne jedzenie, moc atrakcji dla najmłodszych i możliwość popłynięcia promem na jedną z okolicznych wysp - to niewątpliwy bonus dla turystów, którzy zdecydują się na wakacje w Splicie.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
PASZPORTY I WIZY
Jeśli posiadasz obywatelstwo innego kraju, sprawdź przepisy wjazdowe na oficjalnych stronach rządowych tego państwa.
Do Chorwacji Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
W Chorwacji dla Polaków wizy nie są wymagane. Polacy mogą przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy, licząc od dnia wjazdu.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje w Splicie i znajdź potrzebne informacje.
Wakacje z dziećmi w Splicie
Stolica Dalmacji do doskonałe miejsce na wakacje z dziećmi. W Splicie jest mnóstwo pięknych, piaszczystych oraz żwirowych plaż z dostępem do krystalicznie czystego i ciepłego morza. Nie brakuje okazji do uprawiania sportów wodnych czy zabawy na trampolinach lub dmuchanych zamkach (np. plaża Znjan, Bacvice). Zabytki z dwutysięczną historią i cudowna przyroda, jaka wokoło roztacza swoje uroki – na pewno znajdzie też uznanie w oczach najmłodszych turystów. Można ponadto wybrać się na rodzinny wypad do największego akwarium w Chorwacji, gdzie dzieci zobaczą m.in. 130 gatunków ryb, żółwie i krokodyle albo odwiedzić pobliski tor kartingowy.
Ciekawą opcją jest także przejażdżka promem na jedną z wysp oraz wizyta w mieście Omis, w której oprócz ciszy i spokoju, można powędkować, żeglować, nurkować, wspinać się po górach czy wziąć udział w ekscytującym raftingu pontonem po rzece Cetina.
Kiedy jechać do Splitu?
Śródziemnomorski klimat oraz wyjątkowe położenie Splitu - góry od północy i morze od południa – sprawiają, że letnia pogoda utrzymuje się tutaj od maja do października, a zimy są łagodne i krótkie. Najwyższe temperatury przypadają na lipiec i sierpień, kiedy termometry wskazują ok. 30 st. C, a równie gorąco jest w okresach maj-czerwiec oraz wrzesień-październik, bo średnio ok. 20-26 st. C. Temperatura wody w Adriatyku od lipca do września utrzymuje się na poziomie 23-24 st. C.
Od listopada do marca w Splicie nie brakuje słońca, a średnia temperatura w trakcie dnia to 11-14 st. C, znacznie cieplej jest już w kwietniu, bo ok. 17 st. C. To wymarzone warunki dla wszystkich, którzy uwielbiają zwiedzanie i aktywny wypoczynek podczas górskich eskapad.
Co warto zobaczyć w Splicie?
Starówka, promenada, marina, plaże i okoliczne wzgórza – to główne atrakcje, jakie warto zobaczyć w Splicie. Urzekająca architektura Starego Miasta z pozostałościami po rozległym pałacu cesarza Dioklecjana (z III i IV wieku n.e.), podziemia, mauzoleum przebudowane w VIII w. na katedrę NMP czy strzelista dzwonnica św. Domniona z malowniczym widokiem na okolicę (katedra św. Dujama) – to dopiero początek.
Spacery po wąskich uliczkach Splitu lub po promenadzie wzdłuż morza również cieszą się wśród turystów dużym zainteresowaniem. Godnym uwagi jest także Perystyl z kopią egipskiego sfinksa z XV w. p.n.e., kościół św. Rocha i św. Franciszka oraz Westybul. Na Pjaca można z kolei podziwiać gotycki ratusz, pałace czy Żelazną Bramę, a ponadto skosztować pysznego jedzenia, lawendowych lodów i wyśmienitej kawy.
Warto też wybrać się na wzgórze Marjan – urokliwy punkt widokowy, skąd rozciąga się panorama na cały Split. Kurort jest doskonałą bazą wypadową do okolicznych zabytkowych miast (Salona, Solin) oraz innych atrakcji Dalmacji, jak np. Jeziora Plitwickie, Krka, Riwiera Makarska czy wyspu Brac, Solta, Vrboska, Hvar, Korcula.
Jak dojechać do Splitu?
Większość ofert pobytu w Splicie zakłada dojazd na miejsce we własnym zakresie, co zawsze ma odzwierciedlenie w bardzo atrakcyjnej cenie wycieczki. Turyści chętnie decydują się na dojazd do Splitu samochodem, a najczęściej wybierana trasą jest droga przez Brno, Wiedeń oraz Zagrzeb. Aby nie narazić się na mandat, warto pamiętać, że podróż autostradami przez Czechy i Austrię to konieczność wykupienia winiety, płatne są także chorwackie autostrady. Podróż z Gdańska mają do przejechania ok. 1650 km (czas przejazdu ok. 15,5 h), z Warszawy ok. 1425 km (ok. 13,5 h), a z Katowic – 1140 km (ok. 10,5-11 h).
Co przywieźć ze Splitu?
Jednym z symboli Chorwacji są krawaty, na zakup których często decydują się też turyści powracający z wakacji w Splicie. Popularną pamiątką z pobytu w stolicy Dalmacji są koronkowe wyroby, rzeźby z drewna, figurki osła i dalmatyńczyka, haftowane obrusy, serwety albo ubrania ze skóry czy z wełny. Wśród pamiątek ze Splitu, może znaleźć się również kamienna płytka zdobiona głagolicą lub wyroby z motywem plecionki (chorwackiej platenicy). Jeśli chodzi o bardziej praktyczne upominki, to ze Splitu można przywieźć oliwę z oliwek, lawendowe olejki eteryczne, suszone figi oraz wyborną rakiję z owoców.
Ciekawe informacje o Splicie
- Obok dzwonnicy św. Domniona, symbolami Splitu są m.in. pies rasy dalmatyńczyk oraz osioł
- śnieg w Splicie pada średnio raz na 30 lat
- podziemia pałacu Dioklecjana był planem filmowym „Gry o Tron”; to w tym miejscu więziono smoki Daenerys Targaryen
- w murach kompleksu pałacowego cesarza Dioklecjana nadal mieszkają ludzie
- mieszkańcy Splitu słyną z dobrego gustu w zakresie ubioru i elegancji; jednocześnie są uznawani za najgorszych kierowców w całej Chorwacji
- obecne uliczki Starówki to dawne korytarze rozległego pałacu cesarskiego
- Split posiada duży port pasażerski, gdzie można podziwiać m.in. majestatyczne liniowce
- oprócz zabytków nawiązujących do rzymskiej kultury, w mieście znajduje się też egipski posąg sfinksa z czarnego marmuru sprzed 3500 lat
- Stare Miasto wpisane jest na listę UNESCO.