Wczasy Słowacja
Pokaż cenę:
Za wszystkich
Za osobę
Słowacja w skrócie
Malownicze Tatry i górskie szlaki
Urokliwe zamki i średniowieczne miasta
Termalne kąpieliska i spa
Sortuj od
Druzba
od
2 798 złza wszystkich
Grand Jasna
9.0
12 opinii
od
5 374 złza wszystkich
Barbora
od
2 914 złza wszystkich
Mamaison Residence Sulekova Bratislava
od
2 700 złza wszystkich
Tatry Holiday (Wielki Sławków)
od
1 244 złza wszystkich
Druzba
od
5 258 złza wszystkich
Crocus
od
4 214 złza wszystkich
Solisko
9.7
1 opinia
od
5 144 złza wszystkich
Grandhotel Praha
8.7
4 opinie
od
4 529 złza wszystkich
Demanova Rezort
od
2 629 złza wszystkich
Słowacja
Wycieczki do Słowacji
Nie tylko nad wodą można mieć udane wakacje! Słowacja, choć do morza ma daleko to i tak świetnie rozwija się pod względem turystycznym. Poza pieszymi wędrówkami po górach i zwiedzaniu pięknej stolicy kraju - Bratysławy, wczasy w Słowacji możesz urozmaicić wycieczkami po ruinach zamków, które rozsiane są na całym obszarze kraju. Wyjazd na Słowację może być krótką eskapadą z Polski, zwłaszcza jeśli np. wypoczywasz w Bieszczadach i chcesz zobaczyć coś wyjątkowego. Możesz też spędzić w tym kraju cały swój urlop - np. wybierając jedną z atrakcyjnych ofert w opcji Słowacja Last Minute.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
PASZPORTY I WIZY
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje w Słowacji i znajdź potrzebne informacje.
Gdzie najlepiej jechać na Słowację?
W Tatry na północy kraju czy do Bratysławy? Do licznych uzdrowisk czy do urokliwych miast nad Dunajem? Słowacja bez wątpienia pełna jest miejsc, które warte są Twojej uwagi. Na pytanie „dokąd jechać na Słowację?” nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Możesz wybrać się w podróż w góry, ale możesz też nastawić się na wypoczynek nad wodą. Jeśli zaliczasz się do amatorów zwiedzania zabytków kultury i przyrody, na Słowacji znajdziesz wszystko, czego szukasz – zamki, jaskinie i przepiękne krajobrazy. Możesz udać się też na Słowację do uzdrowiska. Jedno jest pewne – nie będziesz się nudzić podczas pobytu w tym kraju. Skorzystaj z oferty na wycieczki na Słowację od naszych partnerów, biur podróży Itaka czy Exim Tours. Tanie biura podróży także będą miały w swojej ofercie ciekawe wyjazdy na Słowację.
Kiedy najlepiej jechać na Słowację?
Pogoda na Słowacji jest kształtowana przez wpływy klimatu umiarkowanego kontynentalnego. W praktyce nie odczujesz raczej różnicy pomiędzy tym, jaka temperatura panuje w Polsce, a jaka na Słowacji. Jeśli wyjeżdżasz w celach wypoczynkowych, to najlepiej wybierz okres letni. Jeśli jednak chcesz głównie zwiedzać atrakcje turystyczne tego kraju, spokojnie możesz jechać tam na wiosnę lub jesienią, w takich miesiącach jak kwiecień, maj, wrzesień i październik. Zimy na Słowacji bywają srogie. Temperatury mogą spaść znacznie poniżej zera. Zatem kiedy lecieć na Słowację? Jeśli chcesz, żeby na miejscu było po prostu ciepło, wybierz się do tego kraju w lipcu lub sierpniu. Wakacje zimą będą odpowiednie dla miłośników narciarstwa.
Słowacja – co warto zobaczyć?
Atrakcje turystyczne na Słowacji rozsiane są równomiernie po całym kraju. Warto odwiedzić bez wątpienia Bratysławę i zobaczyć tamtejszą starówkę. Spacer po uliczkach starego miasta czy przejście przez Bramę Michalską to obowiązkowe punkty zwiedzania miasta, podobnie jak wycieczka do zamku Devin. Czy Słowacja będzie dobrym pomysłem dla rodzin z dziećmi? Jak najbardziej! Atrakcje zapewniają m.in. ośrodki wypoczynkowe w miejscowościach uzdrowiskowych. Są to kąpieliska termalne, a także termalny Park Wodny Aquapark Tatralandia niedaleko Liptowskiego Mikułasza. W hotelach i restauracjach poznasz też, jak smakuje słowacka kuchnia. Kraj ten słynie ze swoich wspaniałych jaskiń. Wybierz się zatem do Słowackiego Raju czy Słowackiego Krasu, do Jaskini Krasnogórskiej, Gombaseckiej czy Domicy. Na pewno pobyt w tych miejscach będzie dla Ciebie niezapomnianym przeżyciem.
Co zabrać na wakacje na Słowację?
Właściwie wszystko, co należy zabrać na wyjazd do jednego z polskich miast, przyda się podczas urlopu na Słowacji. Weź ze sobą przewodnik turystyczny i mapę, jeśli chcesz zwiedzać na własną rękę. Przydatne mogą okazać się rozmówki polsko-słowackie. Na trekking w górach wybierz solidne, wygodne, zapewniające bezpieczeństwo buty oraz nieprzemakalną odzież. Do tego aparat. Cudowne, kryjące tajemne miejsca jaskinie na Słowacji, wysokie góry i piękne zabytki oraz ruiny zamków – to wszystko zachwyca turystów z całego świata i na pewno zachwyci też Ciebie.
Co przywieźć ze Słowacji?
Słowacja słynie z doskonałych serów. Dlatego warto przywieźć ze sobą z tego kraju bryndzę czy parenicę. Będziesz mógł przypomnieć sobie o wspaniałych wakacjach na Słowacji, jeśli kupisz typowe słowackie produkty. Jako pamiątki z tego kraju dobrze sprawdzą się lentilki, z których ucieszą się nie tylko najmłodsi, a także słowackie piwo czy likiery alkoholowe.
Słowacja – informacje
Wybierasz się na urlop na Słowację? Poznaj najważniejsze informacje o tym pięknym kraju:
- Flaga Słowacji: W poziome pasy. Od góry biały, granatowy i czerwony, po lewej stronie umieszczony został herb Słowacji.
- Mapa Słowacji: Kraj położony w Europie Środkowej, graniczący z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą oraz Węgrami.
- Wymagane dokumenty: Polakom wystarczy dowód osobisty.
- Zabytki na Słowacji: Starówka w Bratysławie, zamek Devin, Brama Michalska, zamek królewski w Bratysławie, Zamek Orawski, katedra św. Elżbiety i Hlavné Námestie w Koszycach, Jaskinia Krasnogórska, Jaskinia Gombasecka, Wąwóz Zadielski, Jaskinia Domica w Słowackim Krasie, Słowacki Raj, ruiny zamku w Spiszu.
- Historia Słowacji: Zachodnia i południowa część dzisiejszej Słowacji zamieszkiwana była w epoce żelaza przez Celtów, a także przez plemię Bojów. Wschodnią część kontrolowali Dakowie. W późniejszym czasie ziemiami słowackimi zawładnęły plemiona germańskie, głównie Markomanowie i Kwadowie. W okresie Cesarstwa Rzymskiego, w latach 20-50 n.e., Kwadowie założyli tu swoje królestwo, pod przewodnictwem Vanniusa, dawnego najemnika rzymskiego. W wyniku wojen markomańskich Rzym zdobywał kolejne ziemie słowackie. W V w. n.e. okolice Bratysławy i Dunaju zasiedlili Herulowie. Królestwa Germanów władały ziemiami słowackimi do drugiej połowy VI wieku, kiedy to obszary te wyludniły się w wyniku wojny Gepidów. W średniowieczu w VIII wieku na terenie Słowacji powstało Księstwo Nitrzańskie, a w 833 roku podbił je Mojmira. Od tego czasu aż do 906 roku ziemie słowackie wraz z Czechami i Morawami tworzyły państwo wielkomorawskie. W latach 1003-1018 ziemie Słowacji należały do Polski, a w 1031 roku zostały podbite przez królestwo św. Stefana. Stanowiły integralną część Węgier jako tzw. Górne Węgry. Na przełomie XIII i XIV wieku Słowacją rządzili suwerenni magnaci. W 1526 roku Słowacja stała się częścią monarchii habsburskiej. W 1918 roku Słowacja połączyła się dobrowolnie z Czechami, tworząc Czechosłowację. W latach 1939-1945, czyli w okresie II wojny światowej, Słowacja pozostawała niepodległym państwem, czyli Pierwszą Republiką Słowacką, ale uzależniona była od III Rzeszy. 1 stycznia 1993 roku nastąpił pokojowy podział Czechosłowacji na dwa suwerenne państwa. Dziś Słowacja jest republiką demokratyczną.