Wczasy Rumunia
Pokaż cenę:
Za wszystkich
Za osobę
Rumunia w skrócie
Malownicze Karpaty i rozległe lasy
Urocze, tradycyjne wioski
Tajemnicze zamki i twierdze, w tym siedziba Drakuli
Sortuj od
Rumunia i Bułgaria Okiem Drakuli
od
8 378 złza wszystkich
Szlakiem hrabiego Drakuli nad Morze Czarne
od
4 453 złza wszystkich
Bułgaria, Rumunia - Fale Dunaju i szczyty Karpat
od
5 476 złza wszystkich
Na styku kultur - komfort
od
5 115 złza wszystkich
Bułgaria i Rumunia - Bałkańskie Czary
od
5 186 złza wszystkich
Ramada (Oradea)
od
2 589 złza wszystkich
Ramada (Oradea)
od
2 214 złza wszystkich
Silver (Oradea)
od
1 259 złza wszystkich
Double Tree By Hilton (Oradea)
od
2 814 złza wszystkich
Double Tree By Hilton (Oradea)
od
2 789 złza wszystkich
Rumunia
Wycieczki do Rumunii
Rumunia słynie nie tylko z piaszczystych plaż, ale także przepięknych i niezadeptanych szlaków. Może pochwalić się także bogatą bazą hotelową, zwłaszcza nad Morzem Czarnym. To miejsce, które pokochali turyści nie tylko z Polski, ale także zachodniej Europy. Wycieczka do Rumunii, np. w opcji Last Minute, to doskonały pomysł na oryginalne wakacje, a być może również pierwszy przystanek do dalszej eksploracji Europy Wschodniej i Bałkanów.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
PASZPORTY I WIZY
Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii i przebywać w niej przez 90 dni, liczonych w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium tego kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje w Rumunii i znajdź potrzebne informacje.
Rumunia - dlaczego warto?
- Bukareszt, największe miasto i stolica Rumunii, jest tętniącą życiem metropolią, znaną z wysadzanych drzewami bulwarów i budynków Belle Époque.
- Ciepły klimat, kilometry piaszczystych plaż, starożytne zabytki, winiarnie i nowoczesne kurorty zachęcają do spędzenia letnich wakacji na rumuńskim wybrzeżu Morza Czarnego. Plaże, rozciągające się od Navodari do Mangalii, są usiane kurortami i hotelami oraz obiektami sportowymi i rozrywkowymi.
- Średniowieczne dziedzictwo Rumunii ilustrują liczne zamki i fortece wznoszone od XIV.
- Potężna rzeka Dunaj wpływa w Rumunii do Morza Czarnego. Tuż przed dotarciem do morza tworzy drugą co do wielkości i najlepiej zachowaną deltę w Europie z kanałami, bagnami, wyspami trzcinowymi i siedliskami ptaków.
- Region Transylwanii przywodzi na myśl legendę o hrabim Draculi. Znajdują się w nim niektóre z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy: Sighisoara, Braszów (Brasov) i Sibiu.
- Rumunia jest krajem różnorodnych krajobrazów z obszarami dziewiczych lasów, łąkami, wąwozami, podziemnymi jaskiniami, jeziorami wulkanicznymi i biosferą.
- Prawdziwym skarbem są malowane klasztory w Bukowinie, zdobione wyszukanymi freskami z XV i XVI wieku, przedstawiającymi portrety świętych i proroków, sceny z życia Jezusa, anioły i demony, niebo i piekło.
Kiedy najlepiej jechać do Rumunii?
Kiedy lecieć do Rumunii? Sezon wakacyjny nad Morzem Czarnym trwa nieco dłużej niż nad Bałtykiem. Zaczyna się już w maju i trwa aż do października. Pogoda w Rumunii w lipcu i sierpniu sprzyja wypoczynkowi na plażach. Nadmorskie promenady tętnią życiem. Słupki rtęci często wędrują powyżej 30 stopni Celsjusza, a temperatura wody przekracza 20 stopni Celsjusza. Jesteśmy pewni, że nawet Hrabia Drakula, gdyby tak bardzo nie bał się słońca, korzystałby z uroków rumuńskiego wybrzeża.
Temperatura w Rumunii zachęca do zwiedzania miast i średniowiecznych warowni przez cały sezon. Z kolei wrzesień i październik sprzyjają wielogodzinnym trekkingom. Koniec lata i początek jesieni to świetny termin na urlop dla osób, które cenią spokojny wypoczynek w cieniu karpackich lasów.
Gdzie najlepiej jechać do Rumunii?
Rumunia to nie tylko średniowieczne warownie, piaszczyste plaże i ciągnące się przez wiele hektarów lasy. Czy wiesz, że jedną z największych atrakcji tego regionu jest Salina Turda, kopalnia soli będąca jednocześnie podziemnym parkiem rozrywki? Diabelski młyn, amfiteatr i plac zabaw zachwycą nie tylko najmłodszych podróżników. Miłośnicy Harry’ego Pottera przecierają oczy ze zdumienia – podziemne jezioro wygląda jak to, w którym Harry i profesor Dumbledore szukali horkruksa!
Na liście miejsc do zobaczenia w Rumunii nie może zabraknąć także zamku w Branie i Hunedoarze oraz Wesołego Cmentarza w Sapancie. Miłośnicy nieco mocniejszych wrażeń muszą przejechać się Trasą Transfogaraską – aparat fotograficzny warto mieć w pogotowiu. Podróż do Rumunii organizują tanie biura podróży od wielu lat obecne na rynku i cieszące się zaufaniem klientów, takie jak Itaka czy Rainbow. Rumunia All Inclusive to doskonała opcja dla osób zabieganych i marzących o wakacyjnej beztrosce. Turyści mogą liczyć na komfortowe warunki zakwaterowania, posiłki przygotowywane z lokalnych produktów oraz transport do najciekawszych zakątków regionu pod opieką doświadczonego przewodnika. Ceny wycieczek do Paryża Bałkanów są atrakcyjne także dla studentów.
Co warto zobaczyć w Rumunii?
Rumunia to nie tylko niezadeptane górskie szlaki, ale także urokliwe miasta; warownie, których wieże sięgają wierzchołków drzew i piaszczyste plaże nad Morzem Czarnym. Rumunia to strzał w dziesiątkę dla rodzin z dziećmi. Najmłodsi podróżnicy pokochają zamki (zarówno te średniowieczne, jak i te budowane z piasku). Wybrzeże przyciąga także miłośników kąpieli słonecznych i zabaw do rana w nadmorskich kurortach.
Jakie atrakcje turystyczne w Rumunii warto zobaczyć? Słynny zamek Hrabiego Drakuli, średniowieczną Sighişoarę z historycznym centrum wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i Bukareszt nazywany Paryżem Bałkanów.
Kuchnia Rumunii może Cię zaskoczyć! Na talerzach ścierają się wpływy kuchni rosyjskiej, węgierskiej i tureckiej, dając wyśmienitą mieszankę smaków i aromatów. Czego nie można przegapić? Turyści najchętniej sięgają po sarmale, czyli gołąbki zawijane w liście winogron podawane z mamałygą oraz aromatyczne, grillowane mięsa. Rumuńska kuchnia nie może obejść się bez oliwek oraz doskonałych win.
Co zabrać na wakacje do Rumunii?
Rumunia może pochwalić się bogatą ofertą turystyczną – od Karpat do Morza Czarnego. Do zwiedzania miast i miasteczek przyda się przede wszystkim wygodne obuwie i aparat fotograficzny (wiele osób może nie uwierzyć, że tak piękne miejsca są tak blisko!), a na górskie szlaki lekka odzież termiczna, nakrycie głowy i buty trekkingowe. W walizce nie może zabraknąć również strojów kąpielowych i ulubionych akcesoriów do pływania. Wypoczynek w Rumunii na pewno będzie należał do udanych, jeśli zaopatrzymy się także w wakacyjny nastrój.
Co przywieźć z Rumunii?
Najlepsze pamiątki z Rumunii? Wspomnienia zdobytych szczytów, odwiedzonych szlaków i kąpieli słonecznych. Ale nie tylko! Wielbiciele folkloru nie pozostaną obojętni na przepiękne rumuńskie chusty i obrusy z ludowymi wzorami. Z Paryża Bałkanów warto przywieźć także ręcznie wykonywaną ceramikę doskonale wpisującą się w filozofię less waste. Rumunia słynie także z win powstałych z dojrzewających w południowym słońcu winogron – doskonałych na prezent.
Gdzie leży Rumunia?
Rumunia jest krajem zlokalizowanym na południowym wschodzie kontynentu europejskiego. Państwo to graniczy z Węgrami, Serbią i Ukrainą. Południowo-wschodnią granicę Rumunii wyznacza Morze Czarne. Stolicą Rumunii jest Bukareszt.
Rumunia – informacje
- Flaga Rumunii: trzy pionowe pasy równej szerokości: niebieski, żółty i czerwony.
- Mapa Rumunii: powierzchnia kraju wynosi 238 391 km².
- Historia Rumunii: Rumunia przez wiele wieków zmagała się z wpływami sąsiednich państw takich jak Węgry, Polska czy Imperium Osmańskie. Obecne granice kraju zostały utrwalone po wojnie. W 1989 roku w kraju obalono dyktaturę Nicolae Ceaușescu. Rumunia w 2004 roku wstąpiła do NATO, a w 2007 roku do Unii Europejskiej.
- Rumunia zabytki: Wesoły Cmentarz w Sapanty, klasztor Voronet, cytadela Alba Carolina, Plac Rewolucji w Bukareszcie, ruiny zamku Wlada Palownika.
- Niezbędne dokumenty: Do Rumunii wjedziemy bez paszportu. Aby cieszyć się wymarzonym urlopem, wystarczy dowód osobisty.