Wczasy Praga
Pokaż cenę:
Za wszystkich
Za osobę
Sortuj od
Moja Praga
od
3 096 złza wszystkich
Green Garden
od
3 798 złza wszystkich
Congress & Wellness Olsanka Superior
od
5 138 złza wszystkich
Comfort Prague City East
6.9
1 opinia
od
3 738 złza wszystkich
Clarion Prague Old Town
od
4 038 złza wszystkich
Mamaison Residence Downtown
od
3 998 złza wszystkich
Praga
od
4 678 złza wszystkich
Alchymist Grand & Spa
od
5 338 złza wszystkich
Praga Express
od
1 749 złza wszystkich
Sylwester - Praga
od
4 549 złza wszystkich
Praga
Wakacje i wycieczki do Pragi
Czeska stolica doskonale nadaje się do pieszego zwiedzania, z uwagi na duże zagęszczenie miejsc godnych obejrzenia oraz świetne warunki do spacerowania. Duże zróżnicowanie atrakcji sprawia, że na wycieczki do Pragi decydują się zarówno rodziny z dziećmi, jak i single. Weekend w Pradze często bywa też celem par, ponieważ urzekające unikalnym klimatem miasto to okazja do mnóstwa romantycznych doznań tylko we dwoje.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
PASZPORTY I WIZY
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje w Pradze i znajdź potrzebne informacje.
Kiedy jechać do Pragi?
Jeśli jednym z głównych kryteriów planowania wyjazdu jest temperatura, warto wiedzieć, że pogoda w Pradze jest zwykle zbliżona do tej występującej w Polsce. W stolicy Czech najcieplej jest w okresie od czerwca do sierpnia , kiedy termometry wskazują w ciągu dnia średnio 21-24 st. C. Późną wiosną i jesienią odwiedzający Pragę mogą liczyć na temperatury w przedziale 13-19 st. C, czyli idealne do zwiedzania oraz spacerów.
W grudniu, styczniu i lutym średnie temperatury panujące w Pradze są bardzo przyjazne (2-4 st. C), dzięki czemu czeska stolica jest też chętnie odwiedzana przez turystów w okresie Świąt Bożego Narodzenia czy ferii zimowych. Najwięcej słonecznych dni w Pradze można się spodziewać w marcu oraz w okresie od sierpnia do października.
Co warto zobaczyć w Pradze?
Ogrom atrakcji, jakie oferuje Praga – sprawia, że warto zaplanować tu pobyt przynajmniej na kilka dni. Obecna Praga powstała w 1784 roku z połączenia pięciu obszarów, tj. Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan, które były siedzibą władców Czech. W każdej z tych części można znaleźć ciekawe zabytki, muzea, galerie oraz centra rekreacyjno-kulturalne.
Jedną z wizytówek Pragi jest zabytkowy, gotycki Most Karola z figurami świętych. Zabudowa Starego Miasta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, warto tam też zobaczyć piękny ratusz z zegarem astronomicznym i pomnik Jana Husa. Turyści spragnieni wspaniałych widoków powinni udać się na wzgórze i wieżę Petrin (65-metrowa replika wieży Eiffla).
Miłośnicy zabytkowych obiektów kultu religijnego, mogą odwiedzić Kościół Marii Panny przed Tynem, dawny Klasztor św. Agnieszki Czeskiej czy liczne synagogi żydowskie. Ważnym punktem na turystycznej mapie Pragi jest ponadto barokowy Pałac Wallensteina, otoczony malowniczymi ogrodami, w którym mieści się aktualnie siedziba Senatu.
Co przywieźć z Pragi?
Wśród najczęściej przywożonych z Czech pamiątek – są znane i lubiane lokalne łakocie, takie jak wyborna czekolada Studenska, Lentilky czy Lázeňské oplatky. Nie brakuje też amatorów napoju o nazwie kofola – czeskiej alternatywy dla coca-coli. Panowie najchętniej zabierają ze sobą zapas czeskiego piwa, bowiem kraj ten słynie z produkcji świetnej klasy „złocistego trunku” (najpopularniejsze marki to: Staropramen, Pilsner Urquell, Kozel, Budweiser, Krušovice, Gambrinus).
Na wielu stoiskach z pamiątkami można znaleźć maskotkę Krecika – bohatera popularnej w Polsce bajki, która „pada łupem” nie tylko najmłodszych turystów. Ciekawą pamiątką lub upominkiem z wycieczki do Pragi, może być również reprodukcja jednego z obrazów Alfonsa Muchy – czeskiego grafika i malarza.
Jak dojechać do Pragi?
Jeśli chodzi o dojazd własny do Pragi, to najpopularniejszym środkiem transportu wśród turystów z Polski jest samochód. Podróż autem do Pragi z Pomorza trwa ponad 8 godzin (ok. 750 km), z Warszawy – to ok. 6,5 godziny jazdy i do pokonania blisko 700 km, natomiast z dojazd z Katowic do Pragi zajmuje ok. 4,5 godziny (ok. 450 km). Interesującą alternatywą dla samochodu, jest wyprawa do Pragi pociągiem. Komfortowa podróż z Warszawy trwa 8-9 godzin, a bezpośrednich połączeń pomiędzy stolicami Polski i Czech nie brakuje.
W przypadku dojazdu do Pragi samochodem, należy pamiętać o wykupieniu elektronicznej winiety (np. na stacji benzynowej), która warunkuje możliwość poruszania się w Czechach płatnymi drogami. Dostępne są winiety roczne, na miesiąc albo na 10 dni w cenie od 310 CZK do 1500 CZK.
Ciekawe informacje o Pradze
- Nazwa stolicy Czech – Praha – pochodzi prawdopodobnie od słowa „práh”, które oznacza „próg”
- najwęższą uliczka w Pradze ma zaledwie 50 cm szerokości i wyposażona jest w sygnalizację dla pieszych (U Lužického semináře, 118 00 Malá Strana)
- Uniwersytet Karola w Pradze jest jedną z najstarszych uczelni wyższych w Europie (1348 r.)
- w Pradze znajduje się największy na świecie stadion piłkarski – Strahov, który może pomieścić aż 250 tysięcy widzów
- pierwszy odcinek praskiego metra otwarto już w 1974 roku
- średniowieczny zamek w Hradczanach wg Księgi Rekordów Guinnessa – jest największym tego typu obiektem na świecie
- czeskie insygnia koronacyjne znajdują się w sejfie zamkniętym siedmioma kluczami, które są w posiadaniu: prezydenta, premiera, arcybiskupa Pragi, przewodniczącego parlamentu, przewodniczącego senatu, dziekana kapituły metropolitarnej oraz burmistrza Pragi
- w Pradze znajdują się 34 mosty na Wełtawie.