Wczasy Nepal

Oferty
O kraju
Przed podróżą
Pogoda
FAQ

Pokaż cenę:

Za wszystkich

Za osobę

Nepal w skrócie

Himalaje z najwyższym szczytem świata, Mount Everest

Bogata kultura i tradycje buddyjskie

Zabytkowe miasta jak Katmandu

Nepal w skrócie

Nepal

O kraju
Przed podróżą
Pogoda
Nepal to kraj, a dokładnie demokratyczna republika federalna w Azji Południowej. Nie posiada dostępu do morza, a swoją popularność turystyczną Nepal zawdzięcza położeniu u stóp Himalajów - najwyższych gór świata. Ten niewielki kraj, którego powierzchnia jest mniejsza, niż połowa terytorium Polski, graniczy z Chinami oraz z Indiami.
Większość powierzchni Nepalu zajmują góry o wysokości przekraczającej 6000 m n.p.m., a na terenie tego kraju jest aż 8 z 10 himalajskich "ośmiotysięczników". Urozmaicona rzeźba terenu, bogata kultura, wspaniała przyroda (gęste dżungle i surowy, majestatyczny górski krajobraz) oraz doskonała pogoda niemal przez cały rok - sprawiają, wakacje w Nepalu cieszą się dużym powodzeniem wśród turystów z różnych zakątków świata.

Wycieczki do Nepalu



Wczasy w Nepalu to wyjątkowa propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku i adrenaliny, amatorów zapierających dech w piersiach widoków. Turystów kuszą wspaniałe góry, intrygująca kultura, piękne zabytki, newarska architektura i urzekająca natura. Często zdarza się, że pierwsze wakacje w Nepalu stają się początkiem serii kolejnych wypraw do tego magicznego miejsca na Ziemi.
W Nepalu nie brakuje świetnych warunków do raftingu oraz szlaków trekkingowych na różnych wysokościach n.p.m., charakteryzujących się zróżnicowanym stopniem trudności. Dzięki temu, każdy z łatwością dopasuje program pieszych wędrówek i aktywności do swoich indywidualnych umiejętności. Cudowne klasztory oraz górska sceneria wypełniona widokiem przełęczy, lasów rododendronów i dziko żyjących zwierząt - to coś, w czym można się zakochać. Wycieczka objazdowa po Nepalu to podróż marzeń pełna przygód, która pozostawia niezatarte wspomnienia.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

StolicaKatmandu
JęzykNepalski
WalutaRupia nepalska
Czas lokalny19:35
Lot z Warszawyśr. 11.5h

PASZPORTY I WIZY

Przy wjeździe trzeba okazać ważny paszport.
Obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Nepalu (najbliższa znajduje się w Berlinie) jak również na lotnisku w Katmandu oraz w następujących punktach granicznych: Kakarvitta, Jhapa (Nepal Wschodni); Birgunj, Parsa (Nepal Środkowy); Kodari, Sindhupalchowk (Pogranicze Północne); Belahia, Bhairahawa (Rupan-dehi, Nepal Za-chodni); Jamunaha, Nepal-gunj (Banke, Nepal Środkowo-Zachodni); Mohana, Dhangadhi (Kailali, (Kanchanpur, Daleki Nepal Zachodni); Gadda Chauki, Mahendranagar. Jest ona płatna.
Informacje o aktualnej procedurze wizowej opublikowano na stronie Ambasady Nepalu w Berlinie, która obejmuje swoją akredytacją również Polskę (Sekcja SERVICES na stronie: zobacz więcej).

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych, jednak zalecane jest wcześniejsze zaszczepienie się przeciw żółtaczce typu A i B oraz tężcowi.
ListopadZobacz cały rok
Temperatura w dzień19°C
Temperatura w nocy10°C
Liczba godzin słonecznych11

FAQ

Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje w Nepalu i znajdź potrzebne informacje.

Gdzie jechać na wakacje do Nepalu?

Katmandu to główny cel podróży większości turystów odwiedzających „Dach Świata”, jak nazywany jest ten azjatycki kraj. Stolica Nepalu jest doskonałą bazą pobytową i wypadową do licznych atrakcji. Miasto Pokhara to idealna miejscówka do rozpoczęcia niezbyt wymagających pieszych wędrówek po okolicy. Prawdziwym rajem dla osób uprawiających trekking „na poważnie” są popularne regiony – Annapurna, Langtang oraz Everest.


Region Langtang, w którym znajduje się też Park Narodowy o takiej samej nazwie, to rewelacyjne miejsce dla miłośników turystyki pieszej, bowiem oferuje on fantastyczne widoki i krajobrazy. Górny Mustang to z kolei doskonały wybór na lato, ponieważ jest to miejsce, w którym praktycznie non-stop świeci słońce, jest ciepło, ale za gorąco i gdzie nie docierają „uroki” pory deszczowej.

Kiedy najlepiej jechać do Nepalu?

W Nepalu każda pora roku ma swój niepowtarzalny urok, a pogoda w trakcie dnia jest raczej stabilna. Najlepszym i najczęściej wybieranym przez turystów okresem do wizyty w Nepalu jest wiosna oraz jesień. W marcu, kwietniu, październiku i listopadzie na 2/3 obszaru kraju pogoda mocno sprzyja aktywnej rekreacji. Amatorzy trekkingu i wspinaczki wysokogórskiej wybierają się do Nepalu właśnie w tym czasie. Podczas zimy, a więc od grudnia do marca, można – co prawda – liczyć na słoneczną pogodę i temperatury rzędu 20-25 st. C w ciągu dnia, ale za to nocami termometry często spadają w okolice, a nawet poniżej zera. Jest to o tyle uciążliwe, że w domach i wielu hotelach nie ma ogrzewania, więc konieczna jest ciepła piżama i/lub koc.


Zima w nepalskich górach powyżej wysokości 3000 m n.p.m. to bardzo niskie temperatury, zalegający śnieg i niezbędne raki, więc jeśli ktoś przyjeżdża np. na Boże Narodzenie, to najlepiej pozwiedzać Pokharę czy wypocząć na jeziorem Phewa. Pora deszczowa (monsunowa) w Nepalu to okres od połowy maja do sierpnia, jednak pada przeważnie wieczorami i w nocy, dlatego nie dezorganizuje ona zbytnio turystycznych planów. Polecamy wówczas Górny Mustang.

Co warto zobaczyć w Nepalu?

Położone w rozległej dolinie klimatyczne Kathmandu, czyli stolica i główne miasto Nepalu – to obowiązkowy punkt na turystycznej mapie każdego wczasowicza. Można tu m.in. zwiedzić wpisane na listę UNESCO sanktuarium poświęcone Sziwie – Pashupatinath oraz Durbar Square – główny plac pałacowy. Niedaleko znajdują się ponadto godne odwiedzin królewskie miasta Bhaktapur i Patan, a także punkt widokowy Nagarkot, z którego rozpościera się zachwycający widok na najwyższy szczyt świata – Mount Everest (8848 m n.p.m.) oraz na Manaslu.


W Dolinie Kathmandu można podziwiać również liczne hinduskie i buddyjskie klasztory, np. stupa Bodhnath. Polecamy ponadto wizytę w Parku Narodowym Shivapuri oraz w „Świątyni Małp”, czyli stupa Swayambhunath, do której prowadzi 365 schodów. Mnóstwo wrażeń czeka na turystów w Parku Narodowym Chitwan, gdzie można spotkać nosorożce, tygrysy i odbyć przejażdżkę na grzbiecie słonia.


Wysokogórska wspinaczka to ważny element planu wielu turystów odwiedzających Nepal. Nie trzeba jednak od razu porywać się na zdobywanie „ośmiotysięczników”, co wymaga profesjonalnego przygotowania, a zdecydować się np. na trekking do Everest Base Camp. Zapierająca dech w piersiach wędrówka do obozu przejściowego dla śmiałków atakujących szczyt najwyższej góry świata, rozpoczyna się w Lukli (2800 m n.p.m.), a kończy na Kala Pattar (5545 m n.p.m.). Z tego miejsca widok na Mount Everest (Czomulungma) robi piorunujące wrażenie!

Co przywieźć z Nepalu?

Popularną pamiątką, jaką warto przywieźć z Nepalu są oryginalne szale z pashimy (tkanina będąca mieszanką jedwabiu i wełny). W turystycznej dzielnicy Katmandu – Thamel – można kupić sprzęt i odzież trekkingową w bardzo dobrej cenie. Turyści przywożą z Nepalu charakterystycznie zakrzywione noże kukri z drewnianą rękojeścią lub wykonaną z bawolego rogu.


Dużym zainteresowaniem cieszą się ponadto aromatyczne przyprawy, np. mieszanka garam masala czy suszone owoce kardamonu, które można dodawać do herbaty. Miłośnicy sztuki sakralnej z pewnością nie będą zawiedzeni, ponieważ w Nepalu jest olbrzymi wybór figurek hinduistycznych bóstw czy posążków Buddy. W ofercie ulicznych straganów są również młynki modlitewne, makatki z mandalami czy wonne kadzidełka. Można tu też dostać kolorowe albumy o Nepalu, mapy tras trekkingowych, ukośnie zapinane barwne nepalskie koszule, spodnie „alladyny”, torebki etniczne, srebrną biżuterię oraz czapki czy szaliki z wełny jaka.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Nepalu?

  • Llokalny zwyczaj nakazuje, aby wokół buddyjskich stup chodzić zgodnie z ruchem wskazówek zegara

  • Prostym i sycącym posiłkiem jest Nepali set, czyli ryż z dodatkami, który zazwyczaj je się palcami
  • Narodowym alkoholem w Nepalu jest Chhaang, rodzaj tybetańskiego piwa
  • Średnia temperatura w trakcie dnia w styczniu wynosi 14-15 st. C, a w lipcu 24-25 st. C
  • Kumari to jedyna żyjąca bogini na świecie, uosobienie bogini Taledźu; kandydatkami na nepalskie boginie są dziewczynki z ludu Newarów (kasta śaków), które nie weszły jeszcze w wiek dojrzewania
  • Wędrowanie po niektórych nepalskich szlakach możliwe jest wyłącznie z lokalnym przewodnikiem

Odkryj nową stronę podróży – rezerwuj elastyczne pakiety lot+hotel. Sprawdź