Wczasy Litwa
Pokaż cenę:
Za wszystkich
Za osobę
Litwa w skrócie
Zabytkowe Wilno i jego starówka
Malownicze jeziora i lasy
Fascynujące zamki i pałace
Sortuj od
Neringa
od
6 058 złza wszystkich
Comfort LT
od
5 778 złza wszystkich
Stikliai
od
9 458 złza wszystkich
Green Vilnius
od
4 598 złza wszystkich
Artagonist Art
od
6 538 złza wszystkich
Congress Avenue
od
5 578 złza wszystkich
Art City Inn (ex. Europa City)
od
5 138 złza wszystkich
St Palace (ex. Europa Royale)
od
5 898 złza wszystkich
Grata
od
4 818 złza wszystkich
Ratonda Centrum
od
5 558 złza wszystkich
Litwa
Wycieczki na Litwę
Wczasy na Litwie są przede wszystkim wyjątkową propozycją dla miłośników zwiedzania oraz zgłębienia bogatej historii tego kraju. Liczne muzea, pałace, nekropolie czy obiekty sakralne - kryją mnóstwo tajemnic i są niewyczerpanym źródłem wiedzy na temat kultury, zwyczajów, a także świadectwem tego jak wiele łączy nas z Litwą.
Ten bałtycki kraj to również piękna przyroda, która sprawia, że wczasy na Litwie zadowolą gusta każdego turysty. W wielu miejscach na wybrzeżu można cieszyć się dzikimi plażami czy brakiem tłumów, co sprzyja relaksowi w ciszy i spokoju. Wakacje na Litwie to także świetna okazja do uprawiania turystyki pieszej, bowiem nie brakuje tu malowniczych terenów oraz parków narodowych. Sprawdź oferty wyjazdów opcji Litwa Last Minute i zaplanuj wczasy w pojedynkę lub z rodziną i zakochaj się w tym urokliwym kraju!
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
PASZPORTY I WIZY
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje na Litwie i znajdź potrzebne informacje.
Gdzie jechać na wakacje na Litwę?
Litwa nie jest dużym krajem, ponieważ zajmuje terytorium odpowiadające ok. 20 proc. powierzchni Polski. Z tego powodu, niezależnie od miejsca zakwaterowania na Litwie, odległość od poszczególnych atrakcji nie będzie zbyt duża. Jeśli jednak ktoś ma dylemat gdzie jechać na wakacje na Litwę, to może zdecydować się m.in. na wycieczkę objazdową po całym kraju, dzięki czemu nie umknie mu żadne miejsce godne obejrzenia.
Wśród miejscowości, które cieszą się największym powodzeniem turystów, warto wymienić stolicę kraju – Wilno, gdzie znajduje się najwięcej zabytków. Popularne jest ponadto Kowno oraz Troki, gdzie można wypoczywać w otoczeniu jezior. Polecamy też uzdrowisko Druskienniki nad Niemnem, natomiast amatorów morskiego klimatu z pewnością zadowoli pobyt w takich miastach, jak Kłajpeda, Palanga oraz najbardziej znany litewski kurort – Nerynga na Mierzei Kurońskiej. Najwięcej Polaków zamieszkuje tereny na południe i wschód od Wilna.
Kiedy najlepiej jechać na Litwę?
Na Litwie panuje klimat umiarkowany ciepły, a pogoda jest podobna do tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Jeśli uwielbiasz długie i ciepłe dni, to warto wybrać się na Litwę od czerwca do sierpnia, kiedy można liczyć na najwyższe temperatury (średnie to 20-22 st. C). Jest to też najlepszy okres na wypoczynek w jednym z litewskich kurortów nad Morzem Bałtyckim.
Od kwietnia do maja oraz w październiku termometry wskazują kilkanaście stopni, a to doskonałe warunki na piesze wędrówki po malowniczych zakątkach Litwy, podziwianie wiosennych i jesiennych krajobrazów oraz zwiedzanie zabytków.
Co warto zobaczyć na Litwie?
Jeśli chodzi o aktywne zwiedzanie zabytków, to na turystycznej mapie wczasowiczów przyjeżdżających na Litwę na pewno powinno znaleźć się Wilno, w którym są ciekawe muzea, liczne kościoły i mnóstwo pamiątek po naszych wybitnych rodakach. Kowno kusi Muzeum Diabłów, urokliwymi punktami widokowymi oraz – podobnie jak otoczone jeziorami Troki – pięknym zamkiem. W Kłajpedzie, oprócz zabytków, można zobaczyć port handlowy oraz odwiedzić klimatyczne knajpki. Na urzekające i niezbyt oblegane nadbałtyckie plaże najlepiej wybrać się na Mierzeję Kurońską czy do Palangi, gdzie wypoczywał sam Władysław Reymont.
Turystom polecamy szczególnie barokowy klasztor w Pożajściu, Górę Krzyży w Szawlach, muzeum archeologiczne w Kiernowie oraz kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie. Ważnym celem turystycznych wycieczek jest ponadto wileńska Ostra Brama, w której znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej – znany m.in. z mickiewiczowskiej inwokacji „Pana Tadeusza”. Warto też zajrzeć do Muzeum Bursztynu w Połądze, zwiedzić Pałac Tyszkiewiczów w Kretyndze oraz wsie na Wileńszczyźnie, gdzie nie brakuje naszych rodaków. Miłośnicy przyrody mogą odbyć spacer po Parku Narodowym Mierzei Kurońskiej, a także Delty Niemna.
Co przywieźć z Litwy?
Litwa słynie nie tylko z kulturowego bogactwa, ale również dobrej kuchni, dlatego turyści chętnie przywożą z tego kraju „smakowite pamiątki”, jak np. sękacze, żytnie chleby, sery ze słodkiego białego twarogu, ser jabłkowy oraz miody z „łąk zielonych, szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych”… Popularne są ponadto – prozdrowotna kawa z żołędzi, dojrzewająca wędlina Kindziuk, serki twarogowe w czekoladowej polewie, a także różnego rodzaju herbaty ziołowe.
Jeśli chodzi o alkohole, to największym powodzeniem cieszą się takie trunki, jak – wino z owoców leśnych, miody pitne, piwo Švyturys Baltas oraz nalewka ziołowa 999 Trejos Devynerios. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wyroby z lnu, pluszaki oraz ceramiczne dekoracje, np. w postaci zwierząt.
Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Litwę?
- 30 proc. powierzchni Litwy porastają lasy
- Południowe i wschodnie tereny od Wilna są w większości zamieszkiwane przez ludność polskiego pochodzenia; zdarzają się tam nawet wioski, w których ponad 90 proc. mieszkańców stanowią nasi rodacy
- Na Litwie jest ponad 2800 jezior, z których największe to Dryświaty
- Przeważa tu ukształtowanie nizinne, a najwyższym wzniesieniem jest Góra Auksztocka, która ma zaledwie 294 m n.p.m.
- Lot z Warszawy do Wilna trwa nieco ponad godzinę
- Polscy turyści muszą przestawić na miejscu zegarki o 1 godzinę do przodu
- Ponad 90 proc. Litwinów ma dostęp do Internetu, który jest uznawany za najszybszy w całej Europie.