Wczasy Kotlina Kłodzka
Nie znaleźliśmy ofert, które spełniają wszystkie wybrane kryteria.
Ale nie martw się! Mamy dla Ciebie oferty z terminem wyjazdu od 22 listopada 2024, dla 2 osób dorosłych. Możesz też zmienić lub usunąć niektóre filtry i spróbować ponownie.
Pokaż cenę:
Za wszystkich
Za osobę
Sortuj od
Vestina (Międzyzdroje)
8.8
154 opinie
od
2 018 złza wszystkich
Solny Kołobrzeg
6.8
67 opinii
od
1 778 złza wszystkich
Akces Medical SPA
8.0
17 opinii
od
1 838 złza wszystkich
Grand Kapitan Medi Spa
8.7
47 opinii
od
1 938 złza wszystkich
Vestina (Międzyzdroje)
8.8
154 opinie
od
1 959 złza wszystkich
Solny Kołobrzeg
6.8
67 opinii
od
1 598 złza wszystkich
Vestina (Międzyzdroje)
8.8
154 opinie
od
2 300 złza wszystkich
Puchacz SPA
8.6
9 opinii
od
1 474 złza wszystkich
Interferie Medical SPA
8.9
12 opinii
od
2 198 złza wszystkich
Grand Kapitan Medi Spa
8.7
47 opinii
od
1 858 złza wszystkich
Kotlina Kłodzka
Wakacje i wycieczki do Kotliny Kłodzkiej
Wypoczynek w tej urokliwej części Dolnego Śląska to doskonały pomysł na urlop, niezależnie od pory roku. Przepiękne krajobrazy i liczne zabytki przyciągają odwiedzających przez okrągły rok. Baza noclegowa obfituje w rozmaite opcja zakwaterowania, od luksusowych hoteli i spa przez pensjonaty i domy wczasowe, po schroniska. Na weekend czy porządny dłuższy urlop na Ziemi Kłodzkiej każdy znajdzie odpowiedź na swoje wypoczynkowe potrzeby.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje w Kotlinie Kłodzkiej i znajdź potrzebne informacje.
Kotlina Kłodzka - dlaczego warto?
- Na Ziemi Kłodzkiej odwiedzających urzekają nie tylko przepiękne górskie krajobrazy ale także liczne zabytki.
- W regionie znajdują się najwyższe wzniesienia Gór Stołowych, Sowich, Bardzkich, Złotych, Bialskich, Masywu Śnieżnika, Bystrzyckich oraz Orlickich.
- W regionie są liczne miejscowości uzdrowiskowe, w których podstawę terapii stanowią wody lecznicze. Świadczy o tym zazwyczaj słowo “zdrój” jako człon nazwy np. Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Dusznik Zdrój.
Co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej i okolicy?
- W przepięknym Kłodzku nad okolicą dominuje Forteczna Góra zwieńczona Twierdzą Kłodzką. Nie lada atrakcją jest też zachowany średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz Gotycki Most. Przez podziemia starego miasta w Kłodzku wiedzie trasa turystyczna. Świetnie zachowane podziemia to fascynujący labirynt, w którym zobaczymy nawet dawną piekarnię, pralnię i więzienie.
- W Kletnie, pod północnym stokiem Żmijowca, kryje się stara kopalnia, w której wydobywano żelazo, srebro i miedź. Zobaczysz tam także wystawę szkła uranowego kotlinie kłodzkiej.
- W Dusznikach-Zdroju odwiedzić można Muzeum Papiernictwa, w którym uczestniczyć możesz w warsztatach tworzenia papieru metodą sprzed 400 lat, poznać sposoby jego zdobienia i drukowania.
- Ogród zoologiczny Dvur Kralove z największą liczbą afrykańskich zwierząt na naszym kontynencie znajduje się wprawdzie w Czechach, ale za to blisko granicy. W ogrodzie jest safari, gdzie zwierzęta np. zebry czy antylopy można podziwiać w środowisku zbliżonym do naturalnego.
- Także po czeskiej stronie jest Skalne Miasto z turkusowym jeziorem, porośniętymi ogromnymi połaciami mchu skałami o intrygujących nazwach, wodospadami i innym jeziorem, które można przepłynąć tratwą.
Atrakcje dla dzieci w Kotlinie Kłodzkiej
- W dawnej kopalni złota w Złotym Stoku podziwiać można podziemny wodospad, przejechać się podziemnym tramwajem, spotkać gnoma, obejrzeć sztabki złota.
- Dzieciom i dorosłym spodoba się park miniatur Minieuroland, gdzie na 20 tys. m2 znajduje się 40 miniatur od starożytności do współczesności m. in. Łuk Triumfalny, wieża Eiffla, Wrocławski Ratusz czy Twierdza Kłodzka.
- W Kletnie znajduje się trzypoziomowa Jaskinia niedźwiedzia z zapierającymi dech w piersiach stalaktytami i stalagmitami. Swoją nazwę jaskinia zawdzięcza odkryciu w niej szczątek Niedźwiedzia Jaskiniowego.
- Czarna Żmija w Stroniu Śląskim to najdłuższa w kraju zjeżdżalnia grawitacyjna. Zjeżdża się w jednym z 33 dwuosobowych wagoników, pokonując pętle malowniczo poprowadzone przez las z potokiem i wiaduktem.
- W Kudowie-Zdroju znajduje się Muzeum Zabawek z ekspozycją ukazującą historię zabawek od czasów starożytnych do lat 80’ XX w.
Najsłynniejsze zamki i pałace Kotliny Kłodzkiej
- Będąc w regionie nie można pominąć neogotyckiego XIX-wiecznego pałacu tj. rezydencji Marianny Orańskiej, niderlandzkiej królewny. Wzniesiony na Grodowym Wzgórzu pałac na planie prostokąta zwieńczono czterema wieżami.
- Fort Srebrna Góra to unikalna na skalę Europy twierdza obronna, która w momencie wybudowania w XVIII w. była niezwykle nowoczesna. W zespole bastionόw znajduje się wieża mieszkalno-obronna. Na trzech kondygnacjach było 151 pomieszczeń fortecznych (kazamat). W forcie mieściło się blisko 3800 żołnierzy. Były magazyny, studnie, zbrojownia, kaplica, więzienie, szpital, piekarnia, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownia oraz studnie.
- Pałac w Sarnach powstał z przebudowy skromniejszego dworu przy wsi Ścinawka Górna. Na skarpie skalnej w rozwidleniu rzek zachwyca obecnie trójkondygnacyjny pałac z dachem mansardowym. Na suficie salonu intryguje iluzjonistyczny fresk przedstawiający barokowy ogród.
- XVI-wieczny Pałac w Bożkowie urzeka wieżyczkami niczym z bajki. Na przestrzeni wieków był on wielokrotnie przebudowywany. Ta perła dolnośląskiej architektury niestety wymaga renowacji i pod koniec 2023 roku była wystawiona na sprzedaż.
- Wzniesiony na planie prostokąta i otoczony lasem Zamek Leśna Skała w Szczytnej poza możliwością zwiedzania oferuje liczne atrakcje kulturalne.
- Po czeskiej stronie znajduje się Zamek Javornik czyli Jánský Vrch (pol. Wzgórze Jana). Dawną budowlę obronną z XIV w. przekształcono w pałac w stylu późnogotyckim, a następnie w barokową rezydencję. W miejscu zdemontowanej wieży obronnej umieszczono salę koncertową oraz ogród w stylu angielskim.
Szlaki turystyczne w Kotlinie Kłodzkiej
- W Górach Stołowych przemierzyć można odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego z Kudowy-Zdroju przez Szczeliniec Wielki do Wambierzyc. Na uwagę zasługują także oznaczony na zielono szlak z Kudowy-Zdroju do Batorowa i Polany. Kolejna propozycja to żółty szlak z Radkowa do Batorówka oraz niebieski z Wambierzyc również do Batorówka.
- Góry Sowie również przecina fragment Głównego Szlaku Sudeckiego, wiodący z Jedliny-Zdrój na Srebrną Górę. Na trasie znajduje się wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Zielony szlak wiedzie z Walimia do Pieszyc lub z Nowej Rudy na Wielką Sowę.
- W Górach Bardzkich żółty szlak pielgrzymkowy wytyczono od Barda do Ząbkowic Śląskich.
- Jest także żółty szlak z Kłodzka na Kłodzką Górę lub niebieski z Przełęczy Kłodzkiej na Srebrną Górę.
- Niebieski szlak z Lewińskiej Przełęczy do Gomoły znajduje się w Górach Orlickich.
- Natomiast w masywie Bystrzyckim czerwony szlak wiedzie z Ptasiej Góry do Polanicy-Zdroju.