Sortuj od
Hvar Places Hotel by Valamar (ex. Lavanda Sunny by Valamar)
od
8 058 złza wszystkich
Labranda Senses Resort (ex Adriatic)
8.5
11 opinii
od
4 859 złza wszystkich
Adriatiq Hvar
7.0
21 opinii
od
3 877 złza wszystkich
Amfora
7.6
3 opinie
od
3 898 złza wszystkich
Arkada (Stari Grad)
od
4 018 złza wszystkich
Beach Bay Hvar
od
6 848 złza wszystkich
Pharos
6.8
4 opinie
od
3 868 złza wszystkich
Palace Elisabeth Hvar Heritage
od
8 898 złza wszystkich
Riva (Hvar)
od
4 568 złza wszystkich
Podstine
od
4 644 złza wszystkich
Hvar
Wycieczki na Hvar
Wyspa Hvar przez wielu uznawana jest za najpiękniejszą w całej Chorwacji, dlatego od lat pozostaje częstym celem turystów. Urzekające plaże, soczysta zieleń, bezkresne pola lawendy, ciekawe zabytki i mnóstwo okazji do aktywnego wypoczynku - sprawiają, że wycieczki na Hvar to świetna propozycja dla każdego. W sezonie letnim Hvar tłumnie odwiedzają turyści, jednak z powodzeniem można znaleźć na wyspie miejsca emanujące ciszą i spokojem. Piesze wędrówki i wyprawy rowerowe pozwalają cieszyć oko malowniczymi krajobrazami, zgłębiać kulturę panującą na Hvar i odkrywać uroki magicznej wyspy. Najpopularniejsze ośrodki turystyczne na wyspie Hvar to: Jelsa, Vrboska, Stari Grad oraz miasteczko Hvar. Wczasy na Hvar to gwarancja doskonałej pogody, bowiem wyspę charakteryzuje największe w Chorwacji nasłonecznienie - ponad 2700 godzin rocznie.
NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
PASZPORTY I WIZY
Jeśli posiadasz obywatelstwo innego kraju, sprawdź przepisy wjazdowe na oficjalnych stronach rządowych tego państwa.
Do Chorwacji Polacy mogą wjechać za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
W Chorwacji dla Polaków wizy nie są wymagane. Polacy mogą przebywać na terytorium Chorwacji do 3 miesięcy, licząc od dnia wjazdu.
SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
FAQ
Sprawdź najczęściej zadawane pytania o wakacje na Hvar i znajdź potrzebne informacje.
Hvar - dlaczego warto?
Wyspa Hvar u wybrzeży Chorwacji jest prawdziwym klejnotem Adriatyku. Jest znana nie tylko ze swojego słonecznego klimatu, który przyciąga turystów przez większą część roku, ale także z wyjątkowej architektury z czasów renesansu. Hvar jest idealnym miejscem dla tych, którzy cenią sobie elegancję oraz relaks wśród naturalnego piękna. Lokalne winnice oferują wyjątkowe sesje degustacyjne pršuta i plavac mali – czerwonego wina, będącego dumą regionu.
Wakacje z dziećmi na Hvar
Wspaniałe plaże z mnóstwem atrakcji dla młodszych i starszych, cudowne pejzaże, interesujące zabytki, świetna świetna baza hotelowa i pewna pogoda – to argumenty, dla których wakacje z dziećmi na Hvar z pewnością będą udane. Wśród godnych polecenia plaż, zapewniających spokojny wypoczynek dla rodzin z dziećmi, warto wymienić m.in. Podstine (Hvar), Mala Mlina (Mlina), Velo Zarace czy Zukova.
Hvar to również raj dla wszystkich, którzy uwielbiają aktywnie spędzać czas. Oprócz uprawiania sportów wodnych, na Hvar można spróbować swoich sił we wspinaczce skałkowej oraz pojeździć na rowerach po licznych trasach. Amatorzy nurkowania będą z kolei zachwyceni barwnymi rafami w okolicach archipelagu Paklinski otoci.
Jeśli chodzi o zabytki, to warto wybrać się rodzinnie na zwiedzanie miasta Hvar, gdzie czeka katedra św. Stefana z piękną dzwonnicą, forteca Španjola, Fort Napoleona czy klasztor Franciszkanów. W Starym Gradzie można podziwiać twierdzę Petra Hektorovića oraz wspiąć się na szczyt Glavica, skąd roztacza się wspaniały widok na miasto i równinę usianej kamiennymi murkami.
Kiedy jechać na Hvar?
Wyspa Hvar słynie z największej w Chorwacji liczby słonecznych godzin, których w ciągu roku jest tutaj aż 2724! Jednocześnie rzadko nawiedzają ją opady deszczu, a wysokie średnie temperatury – sprawiają, że pogoda na wyspie Hvar zachęca do wypoczynku o każdej porze roku. Najlepsze warunki do korzystania z uroków morza i opalania się, panują na Hvar od czerwca do września, kiedy termometry wskazują 22-25 st. C, a temperatura wody sięga 23 st. C.
Równie przyjemnie jest na Hvar w okresach kwiecień-maj i październik-listopad, gdy średnie temperatury oscylują w granicach 15-19 st. C. Od grudnia do marca można liczyć na 11-12 st. C i sporo słońca, a więc wymarzone warunki do spacerów, wędrówek i rowerowych eskapad.
Co warto zobaczyć na wyspie Hvar?
Urokliwe plaże, malownicze zatoczki, lasy, winnice i ciągnące się kilometrami lawendowe pola – to nie wszystko, bowiem wyspa Hvar kusi też turystów ciekawymi zabytkami oraz licznymi propozycjami aktywnego spędzania czasu. Na pewno warto wybrać się do miasta Hvar, które zachowało swój niekomercyjny charakter sprzed lat, żeby zobaczyć katedrę św. Stefana z dzwonnicą, uznawaną za jedną z najładniejszych w całej Dalmacji.
W klasztorze Franciszkanów można obejrzeć liczne zbiory archeologiczne oraz kolekcję obrazów, a wspinaczka do fortecy Španjola oraz do Fortu Napoleona – zaowocuje zachwycającą panoramą na okolicę. Wspaniałych widoków można spodziewać się także po wizycie w twierdzy Petra Hektorovića i wejściu na szczyt Glavica, skąd można docenić uroki wpisanej na listę UNESCO – Równiny Starego Gradu.
Jak dojechać na Hvar?
Jeśli chodzi o dojazd we własnym zakresie, to turyści, którzy wykupili wycieczki na Hvar, najczęściej wybierają podróż samochodem. Jadąc z Warszawy, najpopularniejszą drogą jest trasa przez Katowice, Ostrawę, Brno, Wiedeń, Graz i Zagrzeb, a potem wzdłuż wybrzeża na Split. Długość tej trasy wynosi ok. 1480 km, a szacowany czas podróży to ok. 15,5 h. Alternatywą jest przejazd przez Słowację i Węgry, jednak trasa ta wymaga uwzględnienia dodatkowych 1-2 h.
Na wyspę można dotrzeć wyłącznie drogą morską, a więc dla zmotoryzowanych pozostaje przeprawa promem. Pierwszą opcją jest przeprawa z Drvenika do Sucuraju (czas podróży to 35 minut). Drugi wariant to prom ze Splitu do Starego Gradu (czas podróży wynosi 120 minut).
Co przywieźć z Hvar?
Z wyspy Hvar niewątpliwie można przywieźć mnóstwo wspomnień i wspaniałych zdjęć, bowiem region ten jest bardzo fotogeniczny i obfituje w liczne atrakcje dla turystów. Jako, że znakiem rozpoznawczym wyspy jest lawenda, na Hvarze można kupić mnóstwo produktów powstałych na bazie tej fioletowej, aromatycznej rośliny, np. miód lawendowy, olejek do kąpieli z lawendą czy suszona lawendę w woreczkach zapachowych.
Podobnie jak na wyspie Pag, w rejonie Hvar popularne są koronki (Paška čipka), które można kupić pod postacią obrusów czy serwetek. Wśród innych pamiątek z wyspy Hvar wymienić warto także krawaty, pierniki Licitar, wina, rakiję z owoców, Paški sir, oliwa z oliwek czy figowe konfitury.
Ciekawe informacje o Hvar
- Wyspa Hvar „słynie” z krętych i niebezpiecznych dróg; jeśli Chorwaci komuś złorzeczą, to często mówią: „Obyś zginął na drogach Hvaru!”
- najwyższym szczytem wyspy Hvar jest Sveti Nikola (626 m n.p.m.)
- na wyspie nie ma jezior ani rzek, a roczna suma opadów wynosi zaledwie 800 mm
- turyści, którzy nie są zmotoryzowani, np. korzystali z przewozu autokarowego lub samolotowego, mogą dostać się też na wyspę katamaranem
- Hvar o powierzchni 299,6 km² jest czwartą co do wielkości wyspą na Adriatyku, Hvar znalazła się na prestiżowej liście 10 „wysp marzeń” według magazynu branżowego Traveller
- stolicą wyspy jest miejscowość Hvar, ale do XIII wieku był nim Stari Grad (ówczesny Pharos)
- miasto Hvar może poszczycić się najdłuższą tradycją w zakresie organizowania turystyki w całej Chorwacji, bowiem pierwszy hotel otwarto tutaj już w 1848 roku.