Zamek Himeji – symbol japońskiej architektury
Zamek Himeji, innymi słowy Zamek Białej Czapli, to jednoznaczny symbol Japonii – tak samo, jak kwitnące wiśnie czy przepyszne sushi. Ma kształt typowych japońskich zabudowań i jest miejscem docelowym wielu turystów z całego świata. Zobacz, co zobaczyć na terenie kompleksu, jak można się tam dostać oraz jakie ciekawostki skrywa ta fascynująca od wieków budowla!
Gdzie znajduje się Zamek Himeji?
Zamek Himeji położony jest w centrum miasta Himeji, w prefekturze Hyōgo, ok. 50 km na zachód od Kobe, wzdłuż zachodniego podejścia do byłej stolicy Japonii – Kyoto. Miasto Himeji jest ważnym ośrodkiem przemysłu bawełnianego. Ponadto odbywają się tu różne festiwale, a na jego terenie znajduje się też buddyjska świątynia Engyō-ji. Z tego względu nie będzie problemu z dostaniem się do miejscowości, jak i do samego zamku.
Historia Zamku Himeji
Zamek powstał w 1333 r. na dwóch wzgórzach: Himeyama i Sagiyama, z inicjatywy Akamatsu Norimury, gubernatora ówczesnej prowincji o nazwie Harima (dzisiejszej Hyōgo). 13 lat później jego syn – Sadanori – zburzył go i w jego miejsce postawił inny zamek. W 1580 r. zamek stał się własnością Toyotomi Hideyoshi, jednego z najsławniejszych japońskich lordów feudalnych, tzw. daimyo. Hideyoshi rozbudował budynek o główną wieżę składającą się z 3 pięter. Obecny wygląd Zamku Himeji zawdzięcza się XVII-wiecznemu daimyo – Ikeda Terumasie. Podwyższył główną wieżę do 5 pięter i dobudował 3 mniejsze. Otoczył również zamek trzema fosami. Ostatnią częścią "remontu" było wybudowanie w 1618 r. zachodniej baszty - tzw. yagura -dla księżniczki Sen, czyli najstarszej córki sioguna Hidetady Tokugawa.
W latach 1956-1964 zamek przeszedł gruntowną renowację. Kolejna odbyła się 45 lat później, w 2009 r. Pomimo tego ten architektoniczny cud Japonii został udostępniony turystom dopiero w 2015 roku. Konserwatorzy twierdzą, że aby zachować świetność budowli, renowacje powinny być przeprowadzane co 50 lat. Dlatego następna zaplanowana jest na mniej więcej 2060 r.
Co zobaczyć w Zamku Himeji?
Wieża główna, inaczej tenshu lub tenshukaku – centralna warownia ma 7 kondygnacji, opiera się na prawie 15-metrowym fundamencie i 2 drewnianych kolumnach. Wznosi się na 92 m n.p.m., co czyni ją znakomitym miejscem do wypatrywania wroga z odległości nawet kilku kilometrów. Wznoszący się zza wzgórz zamek stanowił również symbol potęgi szoguna, a jego biały kolor miał wzbudzać zachwyt z jednoczesnym strachem.
Labirynt przejść – to swoisty mur obronny pełen ścieżek i ślepych zaułków, zaprojektowany do obrony i wykończenia sił atakujących. Przejścia pomiędzy murami były tak skonstruowane, żeby zachęcić wroga do wybrania drogi na wprost, podczas gdy w jej zaułkach kryli się żołnierze gotowi do niespodziewanego ataku. Ponadto na tym obszarze zamku znajdowały się otwory strzelnicze, które pozwalały atakować wroga z ukrycia.
Ogrody Kokoen – to tradycyjne japońskie ogrody znajdujące się tuż za fosą zamkową, obok głównej bramy. Kompleks powstał w 1992 r., zajmuje powierzchnię 3,5 ha i obejmuje 9 ogrodów wzorowanych na ogrodach z okresu Edo: Ogród Pana domu (największy z ogrodów z kolorowymi karpiami), Ogród Sadzonek "Nae-no-niwa", Ogród Letnich Drzew, Ogród Sosen, Ogród Kwiatów, Ogród w Stylu Wiejskim, Ogród ze Wzgórzem i Stawem (z kamieniami na kształt skorupy żółwia i żurawia), Ogród Drzew Bambusowych oraz pawilon herbaciany Sojuan z ogrodem.
Ciekawostki o Zamku Himeji
To nie tylko najsłynniejszy, ale również największy zamek w Japonii. Kompleks składa się z 83 budynków umieszczonych na terenie ok. 230 ha.
Choć stanowi fortecę pełną skomplikowanych przejść i możliwości obronnych, zamek nigdy nawet nie był zdobywany…
…no, może niezupełnie. Podczas II wojny światowej na zamek spadła bomba, która… nie eksplodowała!
Jego druga nazwa – Zamek Białej Czapli – wzięła się z jego wyglądu. Lekka konstrukcja w połączeniu z białym kolorem przywołuje bowiem na myśl skrzydła ptaka gotowe do lotu.
Zamek Himeji jest na tyle popularną atrakcją turystyczną, że posiada swój odpowiednik z klocków Lego.
Zamek uważany jest za miejsce magiczne i wiąże się z nim kilka legend, m.in. o Cieśli, o yokai Osakabehime, kamieniu Ubagaishi czy o lalce Okiku.
Praktyczne informacje dla turystów
Jak dojechać do Zamku Himeji? Do miasta Himeji najlepiej dojechać shinkansenem z Kyoto (60 minut) lub z Osaki (30-40 minut). Z racji tego, że zamek znajduje się w centrum miasta, ze stacji kolejowej dojdziesz niespiesznym spacerem (ok. 1 km drogi do pokonania). Nie sposób się zgubić, ponieważ zobaczysz zarys zamku na horyzoncie, będąc już na głównej ulicy w Himeji.
Godziny otwarcia Zamku Himeji: zamek jest czynny codziennie od 9:00 do 17:00 czasu japońskiego (o 16:00 jest ostatnie wejście), a w sezonie letnim 9:00-18:00 (ostatnie wejście o 17:00). Na jego zwiedzanie wystarczą Ci 2 godziny, jednak w sezonie możesz stać w kolejce do wejścia nawet godzinę - weź to pod uwagę podczas planowania wycieczki.
Bilety do Zamku Himeji: najbardziej opłacalną opcją naszym zdaniem jest zakup biletu łączonego (zamek Himeji + ogrody Kokoen), ponieważ różnica między tymi dwoma biletami wynosi zaledwie 50 jenów (w przypadku osób dorosłych). Nie chcesz marnować czasu, stojąc w kolejce do wejścia lub do kasy? Na stronie Himeji znajduje się licznik, który informuje o przewidywanym czasie oczekiwania na swoją kolej. Możesz więc wtedy zaplanować coś innego!
Ważne: nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji biletów, np. online!
Kiedy zwiedzać Zamek Himeji?
Na zwiedzanie Zamku Himeji, jak i całej Japonii, polecamy wybrać się albo wiosną (marzec-kwiecień) albo jesienią (wrzesień-listopad). Wiosna bowiem to czas kwitnienia sakury, czyli wiśni, co można doskonale zauważyć w ogrodach otaczających zamek. Jesienią zaś liście przybierają kolorowe, złoto-czerwone-pomarańczowe odcienie, co też jest warte zobaczenia na własne oczy!
Więcej o Japonii przeczytacie w naszym artykule pt. "Największa wyspa Japonii".