Zakazane Miasto – co warto wiedzieć o symbolu dawnych Chin?
Choć Chiny jednoznacznie kojarzą się z Wielkim Murem Chińskim, to Zakazane Miasto jest kolejnym punktem, którego nie sposób pominąć podczas podróży do tego kraju. W niniejszym artykule przybliżymy historię, atrakcje i tajemnice tego ciekawego miejsca.
Co to jest Zakazane Miasto?
Zakazane Miasto w Chinach to w istocie nie miasto, a dawny kompleks pałacowy należący do dynastii Ming i Qing. Skąd więc taka nieszablonowa nazwa? Bierze się bowiem się z faktu, że pałac – jako siedziba cesarzy i wybranych dworzan przez aż 500 lat - był niedostępny dla reszty społeczeństwa. Z tego względu wzbudzał podziw i ciekawość, ale jednocześnie strach i swego rodzaju respekt. Nikt nie wiedział, co tak naprawdę kryje się za murami tego wspaniałej budowli. Przez cały okres funkcjonowania Zakazane Miasto było siedzibą 24 cesarzy. Składało się z 980 różnorodnych budynków o łącznej powierzchni 720 m2.
Gdzie się znajduje Zakazane Miasto?
Zakazane Miasto znajduje się w samym centrum Pekinu, w północnej części Placu Tiananmen. Trudno go nie zauważyć, będąc w stolicy Chin. Jeśli jednak potrzebujesz dokładnego adresu, pałac znajdziesz tu: 4 Jingshan Front St, Dong Cheng Qu, Bei Jing Shi, Chiny, 100009.
Historia Zakazanego Miasta w Pekinie
Budowa Zakazanego Miasta rozpoczęła się w 1406 r., kiedy to cesarz Yongle z dynastii Ming przeniósł ówczesną stolicę Chin Nanjing do Pekinu. Ostatecznie pałac, dzięki wytrwałej pracy aż miliona robotników, stanął gotowy w 1420 r. Był siedzibą władców dynastii Ming do 1644 r., jednak podczas wojny domowej i w wyniku ataku Mandżurów większość kompleksu została zniszczona. Pałac został odbudowany dopiero przez kolejną dynastię w nim zasiadającą - Qing. Po ustanowieniu republiki w Chinach w 1912 r. część zewnętrzną Zakazanego Miasta przekształcono muzeum dostępne dla ludu, natomiast w części wewnętrznej mieszkał cesarz Puyi do 1924 r. Rok później na terenie Zakazanego Miasta utworzono Muzeum Pałacowe.
Co zobaczyć w Zakazanym Mieście? Najważniejsze atrakcje
Brama Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen) – brama stanowi wejście do Zakazanego Miasta od północnej strony placu Tiananmen – stąd jej nazwa. Jej wymiary to 66 x 37 x 32 m. Posiada 10 wewnętrznych korytarzy i 5 wejść, z czego to środkowe było przeznaczone wyłącznie dla cesarza i jego rodziny. Brama znajduje się na fladze Chin i jest prawdziwym symbolem zmian, które zaszły w tym kraju. Związany jest z nią ważny fakt historyczny, a mianowicie na Placu Tiananmen, na którym się znajduje, doszło do masakry w nocy z 3 na 4 czerwca 1989 r. Chińskie wojsko otworzyło ogień do protestujących wówczas studentów i robotników domagających się swobody politycznej.
Sala Najwyższej Harmonii – to największy (powierzchnia: 2377 m2) i najbardziej znany budynek Zakazanego Miasta. Znajduje się w jego centrum, za Bramą Najwyższej Harmonii (Taihemen). Salę, znaną również jako Pawilon Najwyższej Harmonii, wybudowano razem z resztą Zakazanego Miasta w 1420 r. za panowania cesarza Yongle, natomiast przebudowano go w 1695 r. z inicjatywy cesarza Kangxi. Odbywały się tam cesarskie audiencje, nominacje nowych urzędników i najrozmaitsze ceremonie państwowe.
Wielkie Marmurowe Schody – zdecydowanie najbardziej fotogeniczna atrakcja Zakazanego Miasta. Schody znajdują się z tylnej strony Sali Najwyższej Harmonii. Ich wymiary to 16,5 x 3 x 1,5 m. Do budowy Wielkich Marmurowych Schodów zastosowano marmur z kamieniołomu położonego 70 km od Pekinu. Zdobią je rzeźby 9 smoków.
Sala Długowieczności – to pomieszczenie, które obecnie pełni rolę niewielkiego muzeum. W środku możesz podziwiać różne elementy dekoracyjne, np. jadeitowe przedmioty lub biżuterię złotą i srebrną.
Ogród Cesarski – czyli Ogród Yuhuayuan. Ma powierzchnię ponad 1 ha i został zaprojektowany jako miejsce odpoczynku cesarza. To typowych chiński ogród z drzewami, oczkiem wodnym, klombami i rzeźbami, np. kadzielnicą z brązu. Uwagę przyciąga ponad 400-letnia sosna, która stanowi symbol mocnej relacji między cesarzem, a cesarzową. Warto również wspomnieć, że w centrum Ogrodu Cesarskiego znajduje się Sala Cesarskiego Pokoju (Qin'andian), w której cesarz oddawał się niezakłóconej kontemplacji nad życiem.
Muzeum Pałacowe – to największe chińskie muzeum obecnie znajdujące się na terenie Pałacu Spokojnej Długowieczności. Posiada największą na świecie kolekcję cesarskiej sztuki chińskiej, w tym 400 obrazów z czasów poprzedzających dynastię Yuan, co stanowi największy zbiór malarstwa w Chinach. Same rekordy! Jakby tego było mało, w muzeum znajdziesz też największą kolekcję brązu w kraju (ponad 15 tysięcy eksponatów) oraz ponad 130 tysięcy tekstyliów, w tym ubrania, tkaniny czy haftowane obrazy.
Park Jingshan – znajduje się za Bramą Boskiego Zwycięstwa i stanowi sztucznie wzniesione wzgórze o wysokości 47 m. Z jego szczytu rozpościera się najpiękniejszy widok na Zakazane Miasto, dlatego to obowiązkowy punkt wycieczki w to miejsce. Warto dodać, że Park Jingshan był niegdyś ogrodem cesarskim, który w 1928 r. został udostępniony dla turystów.
Ciekawostki o Zakazanym Mieście
Zakazane Miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane w czasie różnych działań wojennych. Dopiero w 1965 roku, po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej, zyskało ostateczny wygląd.
Obecny prezydent-elekt USA, Donald Trump, jako jedyny przywódca obcego kraju od czasu uformowania się Chińskiej Republiki Ludowej, został zaproszony na uroczysty obiad do Zakazanego Miasta. Ta historyczna chwila miała miejsce 8 listopada 2017 r.
Jak już wiesz, nikt z ludu nie miał wstępu na teren Zakazanego Miasta. Jednak śmiałkowie, którzy odważyli się przekroczyć jego granicę, od razu żegnali się z życiem.
Zakazane Miasto było jednocześnie domem i więzieniem dla ostatniego cesarza Chin –Pu Yi, który mieszkał tu od 3. roku życia i nigdy nie wyszedł poza pałac. Historia ta została wykorzystana w filmie "Ostatni cesarz" Bernardo Bertolucciego.
Pałac został zaprojektowany zgodnie z zasadami feng shui.
Jednym z głównych materiałów wykorzystywanych do postawienia budowli na terenie Zakazanego Miasta jest drewno.
Chiny kojarzą się ze smokami – jest tak właśnie za sprawą Zakazanego Miasta, na obszarze którego nie brakuje smoczej symboliki.
Kiedy najlepiej zwiedzać Zakazane Miasto?
Najlepszy czas na zwiedzanie Pekinu i Zakazanego Miasta to wiosna (kwiecień-czerwiec) i jesień (wrzesień-październik). Unikniesz wtedy tłumów turystów, a i pogoda jest dość przyjemna. Wiosną średnie temperatury w dzień wynoszą ok. 20-22 stopnie Celsjusza, a deszcz pojawia się sporadycznie. Z kolei we wrześniu przychodzi delikatne ochłodzenie oscylujące w granicach 17-19 stopni, co i tak jest fantastyczną pogodą na zwiedzanie miasta.
Zakazane Miasto warto zwiedzić podczas wakacji w Chinach z uwzględnieniem innych atrakcji tego kraju. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o atrakcjach Chin, przeczytaj nasz artykuł pt. "Co zobaczyć będąc w Chinach?".
Polecane oferty
- Egipt / Marsa El Alam / Madinat CorayaJaz Grand Marsa (ex Resta Grand Resort)Bardzo dobry593 opinie8.92 911 złza osobę
- Turcja / Riwiera Turecka / KemerCatamaran Quality Times (ex. Catamaran Resort)Bardzo dobry267 opinii8.51 888 złza osobę
- Egipt / Marsa El Alam / Al-KusajrAlbatros Sea World Resort Marsa AlamBardzo dobry385 opinii8.83 235 złza osobę