Wieża Eiffla – historia i urok najsłynniejszej wieży świata
Jednym z najważniejszych symboli Francji jest stalowa i elegancka wieża Eiffla. To monumentalne arcydzieło inżynieryjne, wyłaniające się na tle paryskiej panoramy, natychmiast wzbudza skojarzenia z romantycznym urokiem tego kraju. Jest ona niestrudzenie uważana za ikoniczny znak Paryża, wyjątkowy punkt orientacyjny, który przyciąga spojrzenia. Dla wielu turystów niezależnie od tego, czy zdobywają jej szczyt, czy podziwiają ją z dołu, stanowi ona wizualne spełnienie marzeń o francuskim pięknie i wyrafinowanej estetyce.
Historia wieży Eiffla
Wieża Eiffla powstała z powodu niezwykłej Wystawy Światowej w Paryżu w 1889 roku z okazji upamiętnienia 100. rocznicy rewolucji francuskiej z 1789 roku. Miała być symbolem gospodarczej i naukowo-technicznej potęgi Francji. Pomysłodawcą i głównym architektem był Gustave’a Eiffel, francuski inżynier i przedsiębiorca, który już wcześniej zdobył uznanie za swoje projektowanie mostów. Jednak kontrowersji z budową wieży nie brakowało. Pomysł na postawienie tej konstrukcji krytykowali intelektualiści, artyści oraz ludność miejska. Ci ostatni nie chcieli, aby gigantyczna konstrukcja rzucała cień na paryskie uliczki. Paryski gigant miał być tymczasowym eksponatem, jednak zagościł na stałe i wpisał się idealnie do krajobrazu francuskiej stolicy. Obecnie stanowi najbardziej rozpoznawalny punkt Paryża.
Wieża została zbudowana w niewiarygodnie krótkim czasie – zaledwie 2 lata, 2 miesiące i 5 dni. Składa się z ponad 18 000 pojedynczych elementów metalowych, połączonych przez ponad 2,5 miliona śrub. Jej wysokość pierwotnie wynosiła 300 metrów, co czyniło ją najwyższą budowlą na świecie w tamtym okresie.
Wysokość wieży Eiffla
Łączna wysokość wieży Eiffla z anteną to 330 metrów, co czyni ją najwyższą budowlą w Paryżu. Z jej wysokości można podziwiać przepiękny widok na stolicę Francji. Do tego służą tarasy widokowe, na które można się dostać windą lub dla chętnych i z dobrą kondycją – schodami. Do trzeciego tarasu widokowego prowadzą 1665 stopnie, ale schodami od lat 80. XX w. można wejść tylko do poziomu drugiego.
W środku paryskiej wieży
Wieża jest podzielona na trzy kondygnacje. Pierwszy poziom widokowy, zlokalizowany na wysokości 57 metrów, umożliwia podziwianie szczegółów architektonicznych miasta, takich jak Luwr czy katedra Notre-Dame. Tutaj dostępne są dla zwiedzających ekrany dotykowe, dzięki którym można dowiedzieć się więcej np. o historii konstrukcji. Na tym poziomie również mieści się sklepik z pamiątkami. Na ten poziom możliwe jest tylko wejście po schodach. Drugi poziom wznosi się na 115 metrach i roztacza się z tego miejsca piękna panorama Paryża. Poza tarasem widokowym mieści się tutaj restauracja The Jules Verne nagrodzona gwiazdką Micheline. Na ten poziom można się dostać zarówno schodami, jak i windą. Poziom trzeci znajduje się na wysokości 276 metrów i jest najwyższym tarasem widokowym na wieży. Z tego miejsca można zobaczyć stolicę Francji w całej okazałości i majestatyczne budowle, takie jak Luwr, Katedrę Notre-Dame, czy łuk Triumfalny. Wieczorem wszystkie najważniejsze zabytki oraz mniej znane miejsca będą przepięknie oświetlone i zachwycą. Dodatkowo na tym poziomie można zwiedzić odtworzone biuro Gustave’a Eiffla – architekta wieży oraz wstąpić do baru, gdzie można podelektować się francuskim szampanem. Ważne, aby wziąć ze sobą odzież przeciwwiatrową, gdyż na tej wysokości jest wietrznie niezależnie od pory roku. Na ten poziom można się dostać tylko windą z poziomu drugiego. Podziwianie pięknej panoramy stolicy Francji to punkt obowiązkowy podczas romantycznego wyjazdu city break w Paryżu.
Bilet wstępu na wieżę Eiffla
Do wyboru jest kilka wariantów:
- wjazd windą na 2. piętro,
- wjazd windą na 3. piętro (sam szczyt),
- wejście schodami na 2. piętro,
- bilet łączony: wejście schodami na 2. piętro i przejazd windą na 3. piętro (sam szczyt).
Cena biletu na samą górę to koszt ok. 30 euro za osobę dorosłą. Cena jest zależna od poziomu, na który chce się wejść lub wjechać.
Bilety można zakupić w kasach biletowych (kolejki mogą być spore) lub przez oficjalną stronę.
Godziny otwarcia dla zwiedzających: wieżę Eiffla można zwiedzać w godzinach 09:00-23:00.
Inne wieże na świecie zainspirowane wieżą Eiffla
Tokyo Tower w Japonii to wieża, która bardzo przypomina Wieżę Eiffla. Tokyo Tower, japońska wieża telewizyjna ma 333 metry, czyli jest wyższa o pierwowzoru. Wieża Tokijska to jeden z symboli stolicy Japonii, usytuowany w parku Shiba w dzielnicy Minato. Choć ma ona japoński charakter, to konstrukcja nawiązuje do elegancji i struktury wieży Eiffla. Więcej o atrakcjach w Japonii, można przeczytać w naszym artykule pt. "Największa wyspa Japonii".
Wieża widokowa na wzgórzu Petřín, inspirowana również słynną paryską wieżą Eiffla, wznosi się nad Pragą od 1891 roku i ma 63,5 m.