Turystyczne newsy
Co nowego w branży turystycznej? Zaskakujące zmiany w przepisach, otwarcie nowych kierunków, ekologiczne inicjatywy w hotelarstwie i najnowsze rankingi miejsc, które trzeba zobaczyć. Z nami zawsze będziesz na bieżąco z aktualnościami, które wpływają na sposób podróżowania!
Szybki paszport tymczasowy na kolejnym lotnisku
Piąte lotnisko w Polsce – Poznań Ławica będzie miało punkt do wyrabiania paszportów tymczasowych. Aby skorzystać z usługi, wymagane jest posiadanie ważnego biletu lotniczego. Punkt zostanie utworzony w przestrzeni ogólnodostępnej Terminalu Pasażerskiego, a wydawanie tymczasowych dokumentów rozpocznie się jeszcze przed wakacjami 2025. Procedura wydania tymczasowego dokumentu trwa maksymalnie 30 minut i kosztuje 30 złotych. Płatności można dokonywać wyłącznie kartą. Tymczasowy paszport ma ważność ograniczoną do sześciu miesięcy.
Działające punkty znajdziemy na lotniskach: Kraków Airport, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy i Katowice Airport.
Data dodania: 17.12.2024 r.
Nowa wystawa w Krakowie dla fanów Harrego Pottera
Już od 11 kwietnia 2025 roku będzie można przenieść się do świata najpopularniejszego czarodzieja – Harrego Pottera. Harry Potter™: The Exhibition zawita do Alvernia Planet, wyjątkowego miejsca pod Krakowem, gdzie będzie można zobaczyć niezwykłe rekwizyty z planu filmowego, interaktywne instalacje oraz zapoznać się ze światem zza kulis planu filmowego.
Wystawa będzie doskonałą atrakcją dla miłośników kina i rodzin z dziećmi, które uwielbiają świat wykreowany przez J.K. Rowling w przygodach Harry’ego Pottera.
Data dodanie: 17.12.2024 r.
Zmiany w warunkach wjazdowych do Tunezji
Od 1 stycznia 2025 roku obywatele Polski będą musieli ponownie wjeżdżać do Tunezji na podstawie paszportu, w tym również paszportu tymczasowego. Dokument musi spełniać określone wymagania dotyczące ważności:
- Dla turystów posiadających bilet powrotny: paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu z Tunezji.
- Dla turystów bez biletu powrotnego: paszport musi mieć ważność wynoszącą co najmniej 6 miesięcy.
Data dodania: 16.12.2024 r.
Święto Wiosny wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO
W świecie zachodnim Nowy Rok obchodzimy 1 stycznia, natomiast w Azji tradycyjnie rozpoczyna go Chiński Nowy Rok, znany także jako Święto Wiosny. To święto wyznacza początek roku według tradycyjnego chińskiego kalendarza rolniczego.
Chiński Nowy Rok to największe i najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim. Przypada na drugą pełnię księżyca po przesileniu zimowym, co oznacza, że zwykle obchodzony jest między 20 stycznia a 20 lutego. Z tej okazji Chińczycy mają około tygodnia wolnego, co umożliwia milionom ludzi podróżowanie do rodzinnych miejscowości. Tradycyjne obchody obejmują wspólne posiłki w gronie rodzinnym, dekorowanie domów czerwonymi ozdobami symbolizującymi szczęście, puszczanie fajerwerków i odpalanie petard, aby odstraszyć złe duchy. Ważnym elementem są również prezenty w postaci czerwonych kopert z pieniędzmi, które wręcza się młodszym członkom rodziny na szczęście i pomyślność. Obchody kończy Święto Lampionów, podczas którego organizowane są widowiskowe parady i pokazy świetlne.
Od teraz to chińskie wydarzenie jest wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO!
Data dodania: 13.12.2024 r.
Nowe kraje w strefie Schengen i nowe zasady wjazdu
Ulubiony kraj na wakacyjne wyjazdy od stycznia będzie w gronie krajów, które należą do strefy Schengen. Sprawdźcie, które kierunku będą należały do wspóloty.
Od 1 stycznia planowane jest zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 12 grudnia, a kluczowa okazała się zgoda Austrii, która jako ostatnia zaakceptowała pełne członkostwo obu państw w strefie Schengen.
To istotna decyzja dla Rumunii i Bułgarii, które 31 marca przystąpiły do strefy Schengen, jednak zniesienie kontroli granicznych dotyczyło wtedy jedynie lotnisk i portów morskich. Kontrole na granicach lądowych wciąż obowiązywały, lecz teraz ma to ulec zmianie. Kluczowe okazało się stanowisko Austrii, która wcześniej była najbardziej zdecydowanym przeciwnikiem rozszerzenia członkostwa tych krajów w Schengen.
Jakie kraje są w strefie Schengen?
Obecnie strefa Schengen obejmuje większość państw Unii Europejskiej, z wyjątkiem Irlandii, która korzysta z klauzuli opt-out i tworzy wspólną strefę podróżowania z Wielką Brytanią, oraz Cypru, który jest w trakcie oceny gotowości do dołączenia.
W strefie Schengen znajduje się 29 krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy
Cztery państwa spoza UE również są członkami strefy Schengen: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.
Co daje przystąpienie do członkowska Schengen?
Ogromną korzyścią przystąpienia do Schengen jest swobodny przepływ osób, czyli prawo do życia, nauki, pracy i emerytury w dowolnym miejscu Unii Europejskiej. To jedno z najbardziej odczuwalnych osiągnięć integracji europejskiej. Wprowadzenie strefy Schengen w 1995 roku umożliwiło całkowite zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych UE.
Data dodania: 13.12.2024 r.
Nowy podatek turystyczny na Azorach
Azory to kierunek dla miłośników przyrody i bajkowych krajobrazów. To archipelag dziewięciu wysp, które znajdują się w środkowej części Oceanu Atlantyckiego.
Od 1 stycznia na portugalskich Azorach zacznie obowiązywać podatek turystyczny w wysokości 2 euro za noc. Opłata będzie naliczana za pobyt na głównej wyspie archipelagu, São Miguel. Według szacunków władz wyspy Sao Miguel, dzięki wpływom z nowej opłaty w 2025 r. miejscowe gminy otrzymają ok. 10 mln euro.
Data dodania: 13.12.2024 r.