Wadi Rum – nieziemska pustynia w Jordanii

AzjaAgnieszka Słupecka12.06.2024

Jordania to coraz popularniejszy kraj pod względem turystycznym. Wszak kto nie słyszał o ikonicznej Petrze? W tym artykule chcielibyśmy Ci jednak przedstawić kolejną tamtejszą perełkę, której nie wolno pominąć podczas podróży – pustynię Wadi Rum.

Wadi Rum
Wadi Rum

Odkryj Wadi Rum

Wadi Rum to największa wadi (czyli dolina na pustynnym obszarze) w Jordanii położona w południowej części kraju. Otaczają ją skały z granitu i piaskowca, a jej powierzchnia wynosi aż 720 km2. Na co dzień zamieszkuje ją ludność zwana Beduinami, którzy sami w sobie również stanowią atrakcję turystyczną i chętnie wchodzą w interakcje z podróżnikami. Dowodem na to jest możliwość uczestniczenia w beduińskiej kolacji.

Od 2011 roku Wadi Rum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Geologia i unikalne formacje skalne pustyni w Jordanii

Pustynia Wadi Rum charakteryzuje się wieloma ciekawymi formacjami skalnymi, które przybierają różne kształty. Pustynie wadi zostały wyżłobione najprawdopodobniej w pluwiałach, czyli okresach ze zwiększoną intensywnością opadów. Dodając do tego erozje wiatru, mamy przepis na powstanie charakterystycznych dla tego terenu skał. A o jakich konkretnie formacjach mowa?

Skalne mosty – na pustyni można wyróżnić 3 takie formacje: Mały most z rozpiętością ok. 4 m; most Um Fruth – najpopularniejszy, na którym turyści często robią sobie zdjęcia. Znajduje się ok. 15 m nad ziemią; most Burdah (Wielki Most) – znajduje się w południowo-wschodniej części pustyni. Jest ukryty wśród skał, więc trudno go znaleźć. Droga, zwłaszcza na szczyt, jest wymagająca i wymaga wspinaczki.

Wydma Al Ramal – bardzo popularne miejsce z czerwonym piaskiem. Ciekawostką jest to, że pod wydmie można zjechać na desce snowboardowej, którą na miejscu da się wypożyczyć.

Skalny grzyb – skała w kształcie grzyba wyrzeźbiona przez wiatr i wodę. Podobnie powstały też inne formacje o popularnych kształtach, np., twarzy czy orła, które spotkasz podczas wycieczki.

Skalny grzyb
Skalny grzyb

Lawrence House – jego nazwa pochodzi od Thomasa Edwarda Lawrence’a, znanego po dziś dzień jako Lawrence z Arabii. Warto wejść na skałę powyżej domu, ponieważ znajdziesz tam figury z kamyczków ułożone albo przez Beduinów, albo przez turystów (istnieją 2 wersje).

Khazali Canyon – bardzo wąski kanion, w którym znajdują się rysunki przedstawiające polowania na antylopy. Czas ich powstania datuje się na okres tamudyczny.

Abu Khashaba Canyon – kanion, którego ściany zbliżają się do siebie wraz z dalszym spacerem. Znajduje się na terenie czerwonego piasku.

Abu Khashaba Canyon
Abu Khashaba Canyon

Pustynne atrakcje turystyczne

Cała wycieczka po Wadi Rum jest atrakcją samą w sobie. Wystarczy wziąć pod uwagę chociażby kilkugodzinną lub całodniową przejażdżkę jeepem z napędem 4x4. Taki sposób poruszania się po pustyni jest najłatwiejszy, a przy okazji można podziwiać otaczające widoki. Poczucie wolności z wiatrem we włosach i w promieniach słońca? Oczywiście!

Kolejną atrakcją jest jazda na wielbłądach, które z pewnością zobaczysz w trakcie przejażdżki. Warto dodać, że wielbłądy są pod opieką Beduinów – podobno każdy Beduin ma swojego wielbłąda (albo na odwrót), dlatego nie sposób poznać "bezpańskich" zwierząt tego gatunku.

Wadi Rum
Wadi Rum

W trakcie jazdy z pewnością zrobicie sobie przystanek na tradycyjny lunch, najpewniej gdzieś na przypadkowej skale. Wówczas Twój przewodnik weźmie z bagażnika świeże warzywa, owoce, falafel, hummus, pieczywo i napoje. To świetna okazja do rozmowy i "wyciągnięcia" od niego więcej informacji o pustyni, jak i całej jordańskiej kulturze.

Czy wiesz, że tamtejsze falafele i hummus różnią się od tych dostępnych w Polsce? Są łagodniejsze w smaku!

Oprócz tradycyjnego lunchu, spodziewaj się też przystanku na beduińską herbatę w specjalnym namiocie. Picie herbaty na pustyni to cały rytuał, który wziął się stąd, że picie ciepłych napojów w trakcie ciepłych i gorących dni pomaga w ochłodzeniu organizmu.

Trekking po skałach to nieodłączna część wycieczki na Wadi Rum. Jak wspomnieliśmy wyżej, najpopularniejszym miejscem na tę aktywność jest most Um Fruth. Nie martw się – podstawowy trekking jest dostosowany do możliwości zwiedzających i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Kolejny punkt do odhaczenia na liście "Wadi Rum" to podziwianie zachodu słońca na jednej ze skał. To jedyny w swoim rodzaju widok – musisz się jednak nastawić na to, że będziesz go oglądać w towarzystwie tłumu turystów z całego świata.

Zwykle po zachodzie słońca przychodzi czas na kierowanie się do noclegowego kampu. Spanie jest jednak poprzedzone tradycyjną kolacją beduińską, o której więcej przeczytasz poniżej.

Wadi Rum
Wadi Rum

Innym sposobem zwiedzania pustyni, oprócz jazdy jeepem i pieszych spacerów w wybranych miejscach, jest lot balonem. Nie jest to jednak popularne rozwiązanie, głównie z tego względu, że jest najdroższe.

Nocleg w beduińskiej wiosce

Punktem końcowym całodniowej wycieczki na Wadi Rum jest nocleg w beduińskiej wiosce poprzedzony tradycyjną kolacją. Przyrządzanie posiłku przez miejscowych to starannie przygotowany pokaz, po którym następuje kolacja i wspólne biesiadowanie w namiocie. Jeśli chodzi o sam posiłek, to składa się najczęściej z części mięsnej i warzyw.

Po kolacji poświęć czas na obserwowanie gwiazd. Na pustyni widać je jak nigdzie indziej!

Nocowanie w kampie na pustyni można zorganizować na dwa sposoby. Pierwszym jest wybór konkretnego kampu (większość jest zlokalizowana niedaleko siebie) i rezerwacja miejsca samodzielnie. My polecamy jednak opcję typu "all inclusive", czyli zatrudnienie przewodnika, który zorganizuje dla Ciebie i wycieczkę po pustyni, i nocleg.

Oferowane namioty są w bardzo dobrym standardzie. W środku znajduje się nawet prysznic i toaleta, a zimą możesz liczyć na ogrzewanie. Nocowanie na pustyni to wyjątkowe przeżycie, dlatego warto wykupić choć jedną noc w kampie podczas podróży na Wadi Rum!

Wadi Rum
Wadi Rum

Niezwykły plan filmowy na pustyni Wadi Rum

Pustynia Wadi Rum to znana aktorka. Występowała w kilkunastu filmach, imitując często planetę Mars ze względu na swój unikatowy kolor piasku. Oto lista obrazów, w których miejscem akcji jest właśnie Wadi Rum (w kolejności chronologicznej):

"Lawrence z Arabii" (1962),

"Powiew pustyni" (1998),

"Czerwona Planeta" (2000),

"Transformers: Zemsta upadłych" (2009),

"The Frankincense Trail" (2009),

"Prometeusz" (2012),

"Krrish 3" (2013),

"May in the Summer" (2013),

"Ostatnie dni na Marsie" (2013),

"Theeb" (2014),

"Marsjanin" (2015),

"Łotr 1. Gwiezdne wojny" (2016).

Plan filmowy
Plan filmowy

Praktyczne informacje dla turystów

Ważna kwestia podczas splanowania podróży do Wadi Rum, która musi głośno wybrzmieć: zwiedzanie pustyni na własną rękę jest praktycznie niemożliwe. Obszar jest na tyle spory, że bez fachowej wiedzy i orientacji nie jest się w stanie samodzielnie po nim poruszać. Dlatego zatrudnienie przewodnika jest kluczowe. Nie tylko zorganizuje przejażdżkę jeepem, ale również wszelkie posiłki oraz nocleg w wiosce Beduinów.

Wejście na Wadi Rum jest płatne. Natomiast w cenie przewodnika znajdziesz również opłatę wstępu na pustynię, więc wszystko masz w pakiecie. Wówczas wystarczy umówić się z przewodnikiem na pobliskim parkingu i wejść razem z nim.

Zwiedzanie Wadi Rum
Zwiedzanie Wadi Rum

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie?

Spokojnie wystarczy cały pełny dzień na zobaczenie najważniejszych punktów na pustyni. Koniecznie zakończ go jednak noclegiem w beduińskim kampie! Oczywiście istnieje też opcja zwiedzania 2-dniowego – wszystko zależy od tego, ile czasu spędzasz w Jordanii.

Kiedy jechać do Jordanii?

Najlepiej postawić na okres od jesieni do wiosny (od października do maja), wówczas temperatury są mniejsze. Latem z pewnością będzie bardzo gorąco (powyżej 40 stopni Celsjusza), więc jeśli podróż na Wadi Rum nie jest częścią wakacji np. w Akabie, postaw na inne pory roku. Pogoda w Jordanii jest wtedy przyjemniejsza.

Jak się ubrać?

Ponownie – wszystko zależy od pory roku. Jeśli jednak wybierasz się jesienią, zimą lub wiosną, spakuj ubrania tak, by móc ubrać się na tzw. cebulkę. Noce i poranki na pustyni są chłodne, ale za dnia mocno świeci słońce i jest znacznie cieplej. Dlatego postaw na ubrania z przewiewnych tkanin. I rzecz jasna nie zapomnij o wygodnych, sportowych lub trekkingowych butach!

Słońce na pustyni świeci mocno nawet wczesną wiosną. Dlatego zamiast krótkiego rękawka i szortów wybierz długie spodnie oraz bluzkę typu long sleeve, aby uniknąć oparzeń. Obowiązkowym elementem ubiory jest nakrycie głowy, najlepiej takie, które chroni nie tylko głowę, ale również twarz i kark.

O czym jeszcze pamiętać?

Staraj się mieć bagaż zawsze przy sobie (wyjątkiem może być walizka w bagażniku jeepa) i nie oddalaj się od przewodnika/grupy – na pustyni, bez drogowskazów i tablic, łatwo się zgubić!

Zabierz ze sobą dokumenty tożsamości, aby zweryfikować ją u swojego przewodnika oraz wizę lub kartę Jordan Pass.

Na lotnisku wymień walutę na lokalną oraz zaopatrz się w kartę SIM z internetem.

Nie zapomnijcie o ubezpieczeniu. Najlepiej wybrać wariant optymalny, który sprawi, że będziecie się czuli bezpiecznie na swoich wymarzonych wakacjach. Do swojej rezerwacji warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie AXA. Do wyboru macie kilka wariantów: Standard, Komfort, Max oraz Max Plus. My polecamy ubezpieczenie Max, które kosztuje zaledwie kilkanaście złotych na dzień. Zawiera ono ważne rozszerzenie o choroby przewlekłe, klauzulę alkoholową oraz inne świadczenia. Więcej o chorobach przewlekłych dowiecie się w naszym artykule pt. "Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne – co musisz wiedzieć?". Wybierając optymalny wariant, zyskacie pewność, że Wasze wymarzone wakacje będą nie tylko pełne przyjemności, ale także bezpieczne.

Jeśli planujesz wakacje w Jordanii, przeczytaj nasz artykuł pt. "Co zobaczyć w Jordanii?", dzięki któremu odkryjesz najważniejsze atrakcje tego kraju.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty