Fuerteventura atrakcje. Co zobaczyć na Fuerteventura?
Ta wyspa jest mekką surferów oraz miłośników pięknych plaż. Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Przyciąga, jak magnes amatorów sportów wodnych z całego świata oraz tych, którzy uciekają przed zimą w poszukiwaniu wiosennej pogody. Wyspa również kusi turystów swoją sielską atmosferą. Co kryje w sobie jeszcze Fuerteventura, dowiesz się w poniższym tekście.
Wydmy i latwce
Fuerteventura charakteryzuje się powulkanicznym krajobrazem i powtykanymi w nią kurortami. W pobliżu wielu z nich znajdują się przepiękne plaże. Jedną z największych piaszczystych przestrzeni jest Corralejo, a dokładnie Park Narodowy De Las Dunas. To teren, który otaczają piaszczyste wydmy, a przez środek przechodzi asfaltowa droga FV1. Widok piaszczystych wydm ciągnących się kilometrami i delikatnie łączącymi się ze szmaragdową wodą oceanu zostanie z Wami na długo. Samo miasteczko Corralejo również warto odwiedzić, gdyż panuje tu niezwykła atmosfera. Przepiękna plaża i doskonałe warunki do uprawiania wszystkich odmian surfingu sprawiają, że jest to doskonałe miejsce do postawienia swoich pierwszych kroków na desce. Znajduje się tu dużo szkółek surferskich – są również w języku polskim. Podczas spaceru po miasteczku znajdziecie tu wiele sklepików z odzieżą i akcesoriami surferskimi, klimatyczne restauracje – serwujące smaczne dania lokalne. W Corralejo znajduje się również port, do którego przypływają żaglówki oraz promy z innych wysp. Stąd możecie popłynąć na Lobos lub Lanzarote.
Co rok w połowie listopada (sprawdźcie tę datę) organizowany jest Festiwal Latawców. Odbywa się on w każdym roku na wydmach Corralejo oraz na plażach w El Cotillo. Jest to przepiękny i niepowtarzalny widok, który warto uwiecznić na fotografiach.
Zabytkowe wiatraki
Na wielu zdjęciach widnieją charakterystyczne stare wiatraki, które uznawane są za symbol Fuerteventury. Większość z nich powstała w XVIII i XIX wieku i rozmieszczone są między miejscowościami La Oliva i Tuineje. Na wyspie znajdują się powyżej 20 zabytkowych wiatraków. Wietrzny klimat na wyspie bez problemu wprawiał w ruch konstrukcje. Antiguy to najstarsze miasto na wyspie, które znajduje się w centralnej jej części. W miejscowości poza samymi wiatrakami warto zwiedzić malutki kościół zbudowany w XVII wieku pod wezwaniem Matki Boskiej z Antiguy, który częściowo zbudowany jest z kamienia pochodzenia wulkanicznego. To właśnie w tym regionie są najlepsze tereny uprawne na całej wyspie.
Oasis Park
Każda z Wysp Kanaryjskich ma swój niezwykły ogród zoologiczny. Również na Fuerteventurze znajduje się lubiany przez turystów i bardzo popularny Oasis Park. Ogród znajduje się w miejscowości La Lajita w południowej części wyspy. Spotkacie tam rozmaite gatunki zwierząt z różnych części świata. Nie zabraknie żyraf, słoni, hipopotamów oraz jednogarbnych wielbłądów – dromaderów. Na terenie parku odbywa się wiele pokazów, sugerujemy zapoznać się wcześniej z planem godzinowym parku, abyście mogli wziąć udział w najciekawszych pokazach lub karmieniu zwierzaków. To świetne miejsce do odwiedzenia podczas wakacji z dziećmi na Fuerteventurze.
Ekomuzeum La Alcogida
To muzeum znajduje się niedaleko miasta Tefir i zostało stworzone z myślą o dzieciach, które mogą w nim obserwować proces mielenia ziarna w młynie oraz poznać rzemieślnicze prace, takie jak wypiek chleba i wyrób sera. Tutaj również zobaczą, na czym polega opieka nad zwierzętami hodowlanymi oraz poznają pracę garncarzy i tkaczy. Ponadto organizowane są warsztaty dla dzieci oraz tradycyjne zabawy, takie jak wyścig w workach, przeciąganie liny czy skoki przez obręcze. Muzeum składa się z siedmiu odrestaurowanych domów, które reprezentują różne style architektoniczne wyspy od prostego domu chłopskiego po okazałe domy kryte dachówkami.
Betancuria
Koniecznie trzeba odwiedzić Betancurię, która została założona w 1404 roku i była pierwszą stolicą wyspy. Leży ona praktycznie w jej centrum. Jej położenie zapewniało schronienie przed atakami piratów od strony oceanu. Betancuria jest jednym z najważniejszych zabytków kolonialnych w historii Wysp Kanaryjskich. Spacer po miejscowości Betancuria pozwali Wam odkryć dawne życie na wyspie Fuerteventura.
Skalne baseny
Fuerteventura jest synonimem nieskończonych plaż z drobnym, jasnym piaskiem. Jednak jego zachodnie wybrzeże różni się od tego piaszczystego. Aguas Verdes w okolicy Betancurii kryją w sobie dziewicze naturalne baseny w skałach, w których można się kąpać. Kąpiel w basenach zalecana jest tuż przed odpływem, gdy ocean jest spokojny. Koniecznie zabierzcie ze sobą odpowiednie buty do wody.
Pamiętajcie o wyjątkowej ostrożności podczas kąpieli w skalnych basenach!
Spójrzcie w niebo
Wyspa jest idealnym miejscem do kontemplacji nocnego nieba, gdyż panują na niej doskonałe warunki. To właśnie na Wyspach Kanaryjskich w tym na Fuerteventurze założony jest Rezerwat Starlight. Z Sicasumbre, pierwszego astronomicznego punktu widokowego na wyspie, będziecie mogli – za pomocą tablic informacyjnych i sprzętu obserwacyjnego – podziwiać spektakl gwiazd, gwiazdozbiorów, planet i komet, jaki oferuje nocne niebo Fuerteventury. To wydarzenie na pewno będziecie mogli zaliczyć do romantycznych. Pamiętajcie o ciepłym ubraniu.
Museo de las Salinas del Carmen
Tutaj zobaczycie, jak od 1910 roku pozyskiwana jest sól w sposób tradycyjny. Cały proces odbywa się ręcznie i jest bardzo ciekawy. W muzeum dowiecie się wszystkiego o produkcji soli na każdym jej etapie. A jeśli będziecie chcieli spróbować wybrać sól (z saliny) specjalnymi do tego narzędziami, będzie taka możliwość. Będziecie mieli również możliwość zakupić wydobytą z tego miejsca sól. To świetna pamiątka z wyjazdu.
Pyszne sery
Na wyspie odkryjecie wiele wspaniałych smaków. Jednym z nich będzie smak dojrzewającego sera Majorero. To najbardziej znany produkt pochodzenia lokalnego. Jest to jeden z najczęściej sprzedawanych i rozpoznawalnych produktów na wyspie. Ten rodzaj sera dzieli się na trzy rodzaje uzależnione od czasu dojrzewania.
· fresco – o najkrótszym czasie leżakowania ok. 4 – 20 dni. Jest biały i miękki o delikatnym smaku,
· semicurado – o średnim czasie dojrzewania 20 – 60 dni. Jest nieco twardszy, intensywniejszy w smaku i ma ciemniejszy kolor od poprzednika,
· curado – długo dojrzewający, który leżakował kilka miesięcy. Jest twardy, ma żółto-pomarańczowy kolor i intensywny smak. Przeważnie jest on najdroższy.
Wspa ma oficjalnie 92 tysiące mieszkańców i jest zamieszkała przez 118 tysięcy kóz.
Niezapomniane widoki na Fuerte
Na wycieczkę na Pico de la Zarza warto wybrać się z Morro Jable. To tam zaczyna się szlak na najwyższy szczyt Fuerteventury. Do przejścia jest ok. 8 km. Trasa jest bogata w piękne widoki, a po drodze spotkacie pasące się kozy. Na wyspie jest bardzo dużo kóz. Nie są one wymagające w hodowli i mają dużo przestrzeni do pasienia się. Na wycieczkę zabierzcie kurtkę przeciwwiatrową, krem przeciwsłoneczny oraz wodę do picia.
Pico de La Zarza to najwyższy, mierzący 807 m.n.p.m szczyt Fuerteventury.
Popcorn Beach
Plaża w Corralejo zyskała ogromną popularność ze względu na swoją kamienistą powierzchnię, która zamiast tradycyjnego piasku składa się z małych, białych kamieni. Niektórzy uważają, że te kamienie do złudzenia przypominają popcorn! Ten popcorn to w rzeczywistości biały koral, który jest wyrzucany przez ocean.
Rejs na wyspę Lobos
Będą na wakacjach na Fuerteventurze, możecie odwiedzić jeszcze jedną z Wysp Kanaryjskich. Wyspa Lobos to niezamieszkany klejnot przyrody o powierzchni 4,5 kilometra kwadratowego, oddalony zaledwie o dwa kilometry od Fuerteventury. Dojazd możliwy jest jedynie drogą morską. Na wyspę Lobos możecie popłynąć podczas wycieczki fakultatywnej.
Nazwa wyspy pochodzi od fok monachijskich (w hiszpańskim "lobos marinos"), które kiedyś zamieszkiwały jej wybrzeża.
Miasteczko La Oliva
To jedno z najstarszych miast na wyspie, którego początki sięgają prawdopodobnie XV wieku. Do roku 1859 pełniło funkcję stolicy wyspy. Mimo swojego niewielkiego rozmiaru, to maleńkie miasteczko, położone zaledwie 16 km od zachodniego wybrzeża, stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania północnej części Fuerteventury. Znaną atrakcją tego miejsca jest tzw. Szlak Pułkowników. Obejmuje on 5 zabytków:
- Kościół Niepokalanego Poczęcia (Iglesia de la Candelaria) – to piękna świątynia z XVIII wieku, która stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków La Oliva.
- Dom Marqués de la Candelaria – elegancki budynek z XIX wieku, który kiedyś należał do zamożnej rodziny na wyspie.
- Dom Manuela Martíneza (Casa de los Coroneles) – imponująca rezydencja z XVIII wieku, dawniej zamieszkiwana przez lokalnych potentatów i osobistości.
- Ratusz (Ayuntamiento) – historyczna siedziba administracji miejskiej, która prezentuje interesującą architekturę.
- Dom Biskupa (Casa del Obispo) – uroczy budynek z XVII wieku, który był kiedyś rezydencją lokalnego biskupa.
Planując podróż na wyspę, zapewne zadacie pytanie: kiedy na Fuerteventurę warto lecieć? Fuerteventura to wyspa, na której panuje wiosenna pogoda przez cały rok. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. Jednak na liczbę godzin słonecznych nie będziecie narzekać nawet w zimie. Zimą słońce wschodzi o godzinie 7:30, a zachodzi o 18:30. Na Fuercie wieje wiatr przez cały rok, dlatego są tu doskonałe warunki do uprawiania surfingu. Również wysokie temperatury w lecie nie są tu tak odczuwalne, jak w innych zakątkach świata o tej samej porze roku. Dlatego pamiętajcie, aby zabrać ze sobą krem z wysokim filtrem UVA i UVB.