TOP atrakcje Ameryki Południowej - podpowiadamy co warto zobaczyć
Pierwsze skojarzenie związane z Ameryką Południową to nieposkromiona przyroda i ognista muzyka. Podpowiadamy, na które kierunki warto się zdecydować, żeby poczuć jej klimat.
Wyprawa do prawdziwej dżungli i rejs Amazonką
Podróż w głąb puszczy amazońskiej połączona z rejsem po największej rzece świata jest marzeniem wielu podróżników. Amazonia, to płuca świata, największy las deszczowy na świecie. Porasta m.in. tereny Brazylii, Kolumbii, Peru, Surinam, Gujany, Wenezueli i Ekwadoru. Nadal mieszkają tu dzikie plemiona, w zgodzie z naturą i jej cyklem. Niektóre nie miały nigdy styczności z cywilizacją. Z innymi można się spotkać i zobaczyć, jak wygląda ich życie codzienne. Zróżnicowana flora i fauna, nigdzie niespotykane gatunki zwierząt i roślin, wilgotny, duszny mikroklimat, z nieliczoną ilością nowych zapachów i dźwięków, to wszystko jest bardzo pociągające dla większości turystów, wybierających chociażby Brazylię na wakacje.
Olbrzymie wodospady Iguazu
Wodospady Iguazu leżą na terytoriach dwóch państw - Argentyny oraz Brazylii. Przez tutejszych Indian Guarani nazywane Piekielną Wodną Nawałnicą. Uznane są za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Najwyższa Kaskada – Diabelska Gardziel (Garganta del Diablo) mierzy ponad 80 metrów. Szum wody słychać już z odległości 20 km. Ukształtowanie terenu sprawia, że wodospady można podziwiać z różnych perspektyw, np. z lądu (niektórzy korzystają z przejażdżki konnej) bądź z helikoptera, a nawet z kolejki linowej umieszczonej nad całym kompleksem. Warto udać się na Most Przyjaźni łączący Brazylię z Argentyną. Wodospady Iguazu to tak naprawdę nie jeden duży wodospad, a aż 275 odrębnych skalnych progów, z których spadają kaskady rzeki Iguacu.
W peruwiańskich Andach do Machu Picchu (Peru)
Częściowo porośnięte przez dżunglę peruwiańską, położne na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m. nad rzeką Urubamba, mieści się jedno z najlepiej zachowanych - miasto Inków. Pośród szczytów Andów w lasach amazońskich Peru rozrzucone są inkaskie twierdze i pozostałości upadłej cywilizacji. Tutaj przyroda zostawiła swój ślad i przepięknie przeplata się z ruinami. Jedna z teorii głosi, że Machu Picchu nie było miastem tylko miejscem kultu słońca i sanktuarium dla kobiet zwanych "Dziewicami Słońca".
Zielone piekło Mato Grosso
Mato Grosso to jeden z 26 stanów Brazylii, na styku Boliwii i Paragwaju. Wiele lat na poznawaniu tych terenów spędził Tony Halik. Swoją nazwę "gęsty las", stan zawdzięcza braciom Fernando i Arturowi Paes de Barros, którzy w XVIII wieki odkryli żyłę złotonośną na brzegu rzeki Galera.
Ponad połowę tego regionu zajmuje dżungla amazońska. Na terenie Mato Grosso leżą trzy parki narodowe:
- Chapada dos Guimaraes, gdzie można zobaczyć m.in. imponujące czerwono-pomarańczowe ściany z piaskowca, a także malownicze wodospady i kaniony;
- Juruena – trzeci największy park narodowy w Brazylii, leży nad brzegami rzeki Juruena, na terenie dwóch stanów: Mato Grosso i Amazonas, utworzony głównie w celu ochrony Amazonii;
- Pantanal – można tu podziwiać niezliczone gatunki roślin i zwierząt (np. jaguary, kapibary), ptaków, ryb i gadów. Podczas pory deszczowej, rzeka Paragwaj zalewa całą równinę i wówczas najlepszym środkiem transportu jest łódź.
Podróż do Ekwadoru, czyli po obu stronach równika
Wycieczka do Ekwadoru to z pewnością fantastyczna przygoda, szczególnie z uwagi na bliskość równika. To zupełnie nowe doświadczenie dla mieszkańca Europy, kiedy dzień kończy się nagle i niespodziewanie, a noc zaczyna się i kończy równie gwałtownie.
Położony po obu stronach równika Ekwador zachwyca fantastyczną przyrodą, zabytkami starożytnych cywilizacji, kolonialnymi miastami oraz słynnym żółwim archipelagiem Galapagos. Tu można spotkać rzadkie gatunki ptaków, fauny i flory morskiej oraz wypocząć na przepięknych plażach w otoczeniu wulkanicznego krajobrazu.
Tajemnicze jezioro Titicaca
Pomiędzy Peru, a Boliwią leży święte dla Inków jezioro Titicaca. Do tej pory jezioro pełne tajemnic. Salar de Uyuni zaliczane jest do jednego z najpiękniejszych na świecie. Zgodnie z pradawnymi mitami jest uważane za miejsce narodzin ludów Inków. Ich duchy powracały do jeziora Titicaca po śmierci.
Położone jest w Andach na wysokości około 12 tys. m n.p.m. Można po nim żeglować łodzią. Na jeziorze rozsiane są wyspy, gdzie odkryto pozostałości starożytnych cywilizacji, świątynie, również złoto i srebro. Ciekawostką jest, że niektóre wyspy zostały stworzone przez człowieka. Powstały poprzez zbudowanie dużej pływającej podstawy lub maty wykonanej z trzciny.
Na południowym brzegu jeziora leżą pozostałości Tiahuanaco, największego ośrodka kultury andyjskiej. Ponoć mieszkańcy Tiahuanaco jako pierwsi zbudowali piramidy i ogromne kamienne posągi w regionie jeziora.
Gdzie muzyka przeplata się z historią
Ameryka Południowa znana jest ze swoich porywających serce i ciało dźwięków. Jej różnorodność zachwyca i zadziwia jednocześnie. Można w niej spotkać motywy muzyczne dawnych i plemion, połączone z muzyką współczesną. Gdziekolwiek się nie udamy w Ameryce Południowej, w każdym jej zakątku muzyka odgrywa bardzo ważną rolę.
Jedno z najpopularniejszych – tango – jest rodzajem bardzo energetycznego intymnego tańca i jednocześnie gorącej muzyki. Wywodzi się z Argentyny i Urugwaju. Pochodząca z Brazylii samba, to połączenie tańców latynoamerykańskich (rumby, cza-czy, paso doble i jive'a), ma swój początek swój już w XVI wieku w afrykańskich tańcach religijnych. Z kolei taniec połączony ze sztuką walki -capoeira odgrywa szczególną rolę w kulturze brazylijskiej.
Muzyka i taniec w Ameryce Południowej to żywioł, energia, radość, sensualność i indywidualizm.
We współczesnej muzyce artyści również chętnie wykorzystują muzykę tradycyjną. Słychać to chociażby w twórczości Shakiry.
Niemniej mało kto pamięta, że formacja Sepultura, wykonująca głównie metal i ostry rock pochodzi z Brazylii.