Szlaki w Bieszczadach – top 5 najpiękniejszych tras dla każdego
Bieszczady to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce, to raj dla miłośników turystyki pieszej. Szlaki w Bieszczadach oferują różnorodne trasy – od łagodnych spacerów przez malownicze wędrówki w dolinach, po wymagające wspinaczki na szczyty, takie jak Tarnica czy Halicz. Także rzućcie wszystko i ruszajcie w Bieszczady!
Bieszczady znajdują się w południowo-wchodniej Polsce. Rozciągają się na obszarze województwa podkarpackiego, przy granicy z Ukrainą i Słowacją. Znane są z dziewiczej przyrody, rozległych połonin, gęstych lasów oraz licznych szlaków turystycznych. Region ten jest również schronieniem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt, w tym niedźwiedzi, wilków i rysi. Dzięki niewielkiej ingerencji człowieka, Bieszczady zachowały swój naturalny, dziki charakter. Bieszczady do doskonały kierunek na wakacje w górach!
Bieszczady dla początkujących
Szczególnie polecanym szlakiem dla początkujących jest trasa na Bukowe Berdo. Szlak żółty rozpoczyna się z Mucznego, który prowadzi na Bukowe Berdo. Jest to łatwy do pokonania szlak, a wędrówka nim zajmie ok. 1,5 godziny.
Na tym szlaku można podziwiać liczne piaskowe skałki oraz piękną jarzębinę porastającą połoniny. Dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia zagrody dla żubrów. Po dotarciu na Bukowe Berdo nagrodą za wysiłek są spektakularne widoki na okoliczne szczyty i doliny Bieszczad.
Szlak: Żółty
Długość: ok. 3,5 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: ok. 1,5 godziny (w jedną stronę)
Bieszczady z dziećmi
Szlak prowadzi do schroniska Chatka Puchatka i ciągnie się Połoniną Wetlińską. Droga do schroniska pnie się pod górę wąskim wąwozem, miejscami stroma i kamienista, a miejscami gładka i łagodna. Przecinają ją korzenie drzew, które wymagają uwagi, ale drewniane poręcze ułatwiają wspinaczkę na trudniejszych odcinkach. Ta trasa jest idealna dla szkolniaków, którzy już pierwsze dłuższe trasy mają za sobą.
Po dość wymagającym odcinku dla najmłodszych dotrzecie do Chatki Puchatka –najwyżej położonego miejsca wypoczynkowego w Bieszczadach. To idealne miejsce, aby zakupić specjalną książeczkę GOT. Mali wędrownicy zapisują w niej punkty za zdobycie szczytu i zejście z niego. Rosnąca liczba punktów nie tylko sprawia dużą satysfakcję, ale także uprawnia do zdobycia odznak, którymi można się pochwalić. Książeczki, w których zapisuje się te osiągnięcia, kosztują kilka złotych i są dostępne do zakupu w schroniskach na górskich szlakach oraz w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej PTTK.
Ze względu na lokalizację, w Chatce brakowało energii elektrycznej, systemu kanalizacji oraz wody. Jednak odbyły się gruntowne prace remontowe, które sprawiły, że obecnie wszystko już jest, czyli toalety, bieżąca woda, punkt gastronomiczny oraz sklepik z pamiątkami. Jeśli znaliście schronisko w starym wydaniu, będziecie mieć okazję porównać je z nową wersją. Jeśli odwiedzicie je po modernizacji, możecie spodziewać się warunków na miarę XXI wieku.
Oficjalnie, Chatka Puchatka jest teraz schronem turystycznym, co oznacza, że jest miejscem, które można odwiedzać w ciągu dnia, ciesząc się jej udogodnieniami i pięknem, ale już nie oferuje noclegu.
Po odpoczynku zostaje jeszcze nieco ponad 1,5 km wędrówki na Połoninę Wetlińską. Ostatnie pół godziny do celu nie jest zbyt wymagające; grzbiet porośnięty trawami delikatnie wznosi się pod górę, dając wrażenie spaceru po łące. Jeśli będziecie przechodzić na przełomie maja i czerwca, dodatkowych wrażeń estetycznych dostarczy Wam pełnik alpejski, nazywany różą alpejską. Na grzbiet wiedzie m.in. Ścieżka Przyrodnicza "Połonina Wetlińska" oznaczona symbolem tego kwiatu. W dolinach, które rozciągają się u stóp masywu połoniny, można dostrzec pozostałości po wysiedlonych wsiach. Podobnie jak z Połoniny Caryńskiej, również stąd przy dobrej pogodzie można dostrzec Tatry.
Mała i Duża Rawka, czyli Bieszczady dla średniozaawansowanych
Popularny szlak na Małą Rawkę zaczyna się w Ustrzykach Górnych. Cały szlak nie jest najłatwiejszy. Szlak prowadzi najpierw łagodnie przez Wierch Wyżniański do słynnej Bacówki pod Małą Rawką. Później czekać będzie dość strome podejście pod górę. Odcinek jest wymagający, ale krótki, a trudy wędrówki szybko rekompensują przepiękne widoki. Na szczycie Małej Rawki (1267 m n.p.m.) warto kontynuować wędrówkę żółtym szlakiem przez około 15 minut, aby zdobyć Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.).
Wielka Rawka zachwyci Was na pewno przepięknymi krajobrazami. Mając więcej czasu, warto wyruszyć niebieskim szlakiem do wyjątkowego miejsca zwanego Kremenaros lub Krzemieniec (45 min), gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Ukrainy i Słowacji.
Szlak z Ustrzyk Górnych
Długość: ok. 11 km (w obie strony)
Ustrzyki Górne – Mała Rawka: ok. 2 godzin
Mała Rawka – Wielka Rawka: ok. 30 minut
Wielka Rawka – Ustrzyki Górne: ok. 2 godzin
Łączny czas przejścia: ok. 4,5-5 godzin
Trasę można rozpocząć od Przełęczy Wyżniańskiej (czas wędrówki ok. 3 godzin)
Bieszczadzkie szlaki dla zaawansowanych
Jeśli jesteście zaawansowanymi wędrowcami, na pewno zadowoli Was szlak Halicz-Rozsypaniec-Tarnica. To bardzo popularna trasa w Bieszczadach, gdyż prowadzi przez niezwykle malownicze tereny. Szlak ten należy do jednych z najtrudniejszych i najdłuższych w Bieszczadach. Wymaga on dobrej kondycji fizycznej oraz umiejętności poruszania się po górskim terenie. Tarnica to najwyższy szczyt Bieszczad zaliczany do Korony Gór Polski mierzy całe 1346 m n.p.m. Na szczycie Tarnicy będziecie podziwiać widoki, które zapierają dech w piersiach. Szlak Halicz-Rozsypaniec-Tarnica jest stosunkowo trudny i wymagający, ale piękno krajobrazów, które oferuje, wynagradza każdy wysiłek włożony w tę wędrówkę. Trasa z Rozsypańca na Halicz – o długości 1,2 kilometra – nie powinien zająć więcej niż ok. 40 minut. Wędrówka w górę zajmuje ok. 20 minut i cały czas prowadzi stromo pod górę. Z kolei zejście w dół również zabiera tyle samo czasu, gdyż jest stromo, a zmęczenie może już być odczuwalne.
Długość szlaku: ok. 14 km
Łączny czas przejścia: ok. 5 godzin
Trasa dla poszukiwaczy spokoju
Trasa przez Dolinę Sanu. Ta dzika i niezwykle malownicza dolina jest rajem dla miłośników dzikiej przyrody. Wędrówka wzdłuż Sanu pozwala turystom doświadczyć piękna i spokoju otaczającej natury, z dala od tłumu turystów. To idealna trasa dla tych, którzy pragną uciec od zgiełku codzienności i cieszyć się ciszą i spokojem bieszczadzkich krajobrazów. Trasy wokół doliny Sanu są podzielone na łatwe, średnie oraz trudne. Każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Również, jeśli jesteście amatorami dwóch kółek, ta trasa Was zadowoli i odnajdziecie spokój i bliskość natury.
Jak się przygotować do wędrówki w Bieszczadach?
- Zabierzcie ze sobą odpowiednie obuwie trekkingowe, warstwową odzież oraz wystarczającą ilość wody i przekąsek.
- Warto mieć przy sobie mapę lub aplikację z mapami offline oraz sprawdzić prognozę pogody przed wyruszeniem na szlak.
- Dobierzcie trasę pod możliwości i kondycję wszystkich uczestników wędrówki.
- Warto zaplanować wędrówki z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, podziwianie widoków sprawi, że trekking będzie jeszcze przyjemniejszy.
- Pamiętajcie, że kolory górskich szlaków nie oznaczają stopnia ich trudności (tak jak w przypadku tras narciarskich, gdzie zielony oznacza najłatwiejszy, a czarny – najtrudniejszy). Kolor czerwony oznacza główny, najważniejszy szlak w danej okolicy, niebieski to drugi pod względem ważności, a żółty, zielony i czarny to zazwyczaj szlaki łącznikowe, dojściowe lub prowadzące do ciekawych punktów.