Stolica Turcji – co zobaczyć w Ankarze?
Szklane wieżowce, betonowe bloki, a pomiędzy nimi małe knajpki, salony piękności i sklepiki – taka jest Ankara. Mieszanka nowoczesności i tradycji. Co można zobaczyć w stolicy Turcji? Dowiecie się z naszego tekstu – zapraszamy!
Od kiedy Ankara jest stolicą?
Jeszcze sto lat temu Ankara była niewielkim miastem liczącym zaledwie 30 tys. mieszkańców, które niczym się nie wyróżniało. W 1923 roku, po objęciu władzy przez Mustafę Kemala Atatürka, zdecydowano o przeniesieniu stolicy do Ankary. Z prowincjonalnej osady szybko przekształciła się w nowoczesną metropolię. Typowa dla tureckich miejscowości plątanina uliczek zaczęła obrastać w zbijające się do nieba szklane wieżowce. To właśnie w stolicy Turcji – Ankarze można zobaczyć typową codzienność. To miasto nie ginie w tłumie turystów i infrastruktury dostosowanej tylko do ich potrzeb. Miasto jest zbyt nowe, aby otoczone było masą osmańskich pałaców i królewskich siedzib. Jednak warto je zobaczyć, poznać jego atrakcje i przede wszystkim poznać codzienne życie mieszkańców.
Anıtkabir – Mauzoleum Atatürka
Anıtkabir jest jednym z głównych punktów na liście atrakcji w Ankarze. Budynek nawiązuje do klasycznej architektury i jest podparty na wysokich kolumnach. Ta ogromna bryła jest widoczna z daleka. Tłumy ludzi przybywają tu codziennie – wycieczki szkolne, Turcy przybywający z innych miast oraz turyści. Każdy chce zobaczyć miejsce poświęcone założycielowi Republiki Tureckiej – Atatürkowi. Mauzoleum przywódcy pełni również funkcję muzeum, w którym znajduje się wiele pamiątek i przedmiotów osobistych tej ważnej postaci.
Ankara Kalesi – Zamek w Ankarze
Starożytna twierdza zbudowana w różnych okresach przez Hetycków, Rzymian i Bizantyjczyków. Obecnie zamek jest otwarty dla zwiedzających, oferując panoramiczne widoki na całe miasto. W obrębie murów znajduje się także wiele zabytkowych domów, muzeów i kawiarni.
Dzielnice Ulus i Hisar
Poza gwarem nowoczesnego miasta w Ankarze znajdują się dzielnice, które przenoszą w czasie. Dzielnice Ulus i Hisar to najstarszy region miasta. Znajdziecie tu plątaninę wąskich uliczek, przy których usytuowane są urokliwe kawiarnie z małymi stolikami i krzesłami ustawionymi na zewnątrz. Właśnie w takich miejscach spotykają się Turcy starszego pokolenia, którzy przy herbacie grają w planszówki. W tej dzielnicy zakupicie oryginalne pamiątki z Turcji.
Łaźnie rzymskie
Roma Hamamı Açık Hava Müzesi to ogromne łaźnie rzymskie, które powstały na kopcu z czasów frygijskich. Podczas wykopalisk, które rozpoczęły się w 1938 roku, odkryto różne warstwy, takie jak frygijskie, rzymskie, bizantyjskie, a także ślady seldżuckie i osmańskie. Ten imponujący kompleks składa się z dwóch części: palestry (otwartej przestrzeni do ćwiczeń) i samej łaźni. W trakcie prac archeologicznych znaleziono monety, które sugerują, że łaźnie zostały zbudowane w latach 212-217 n.e., ogromny posąg cesarza, a także wczesno-bizantyjski grobowiec z pięknymi freskami.
Warto wiedzieć, że wejście na teren ruin jest płatne, a kompleks jest otwarty codziennie.
Atakule – wieża widokowa
Jeśli chcecie podziwiać panoramę miasta z góry i jednocześnie dobrze zjeść, polecamy wizytę na wieży telewizyjnej z tarasem widokowym. Oprócz zachwycającego widoku na całą Ankarę czeka tam na Was obrotowa restauracja, gdzie posiłek staje się wyjątkowym doświadczeniem w otoczeniu pięknych widoków na miasto.
Meczet Kocatepe
Najbardziej widoczny w mieście meczet zbudowany został pod koniec XX w. Świątynia jest utrzymana w stylu neoklasycznej architektury osmańskiej. To największy meczet Ankary. Można go zobaczyć z każdego miejsca w mieście. Meczet może pomieścić 100 tys. wiernych, co sprawia, że jest jednym z największych na świecie. Wnętrze meczetu zdobią kafelki o geometrycznym wzorze oraz liczne dekoracje wykonane z marmuru i szkła. Meczet uważany jest za replikę Błękitnego Meczetu, który znajduje się w Istambule.
Meczet jest otwarty dla zwiedzających poza codziennymi modlitwami –szczególnie w piątek (modlitwa piątkowa) oraz podczas innych głównych modlitw w ciągu dnia.
Muzeum Cywilizacji Anatolijskich
Muzeum zlokalizowane jest w budynkach piętnastowiecznego targowiska osmańskiego. W środku podziwiać można liczne pamiątki po zamieszkujących Anatolię ludach już od czasów paleolitycznych. Muzeum zostało założone w 1921 roku i mieści wiele cennych rzeczy, takich jak płaskorzeźby i malowidła sprzed 9 tys. lat, neolityczne naczynia, przedmioty codziennego użytku oraz sztukę ludową.
Najwygodniej dojechać do stacji Ulus (linia M1), która znajduje się blisko muzeum.
Muzeum Etnograficzne
Dla wszystkich, których interesuje kultura turecka, polecamy zwiedzić Muzeum Etnograficzne, które prezentuje kulturę i tradycje Turcji, w tym stroje ludowe, rękodzieło i narzędzia codziennego użytku. Znajdują się tu również zabytki związane z życiem osmańskim oraz kultura mniejszości etnicznych w Turcji.
W Muzeum Etnograficznym w Ankarze można podziwiać imponującą kolekcję dzieł sztuki, koncentrującą się na osmańskiej i seldżuckiej twórczości religijnej. W pobliżu znajduje się także Muzeum Malarstwa i Rzeźby, które prezentuje bogatą ekspozycję dzieł sztuki z XIX, XX i XXI wieku.
Najwygodniej dojechać do stacji Sıhhiye (linia M1), a następnie przejść pieszo przez około 10-15 minut do muzeum. Jeśli znajdujecie się w centrum Ankary, muzeum jest w odległości krótkiego spaceru od innych popularnych miejsc, takich jak Zamek w Ankarze czy Plac Kocatepe.
Cyprus Village Canyon
Cyprus Village Canyon jest położony zaledwie kilka kilometrów od Ankary, to jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w Turcji. Liczne szlaki prowadzą przez malownicze wąwozy z wysokimi, stromymi ścianami, oferując zarówno dawkę adrenaliny, jak i bliski kontakt z naturą. To idealne miejsce na całodzienną wycieczkę, która przypadnie do gustu całej rodzinie.
Aby dotrzeć do Cyprus Village Canyon, najlepiej skorzystać z transportu publicznego lub wynająć samochód. Z Ankary można dojechać autobusem lub taksówką, a podróż zajmuje ok. 30-40 minut. Jeśli wybierzesz samochód, wystarczy kierować się na południowy zachód od miasta, a dokładną trasę można łatwo znaleźć za pomocą aplikacji mobilnej.
Jak poruszać się po Ankarze?
Ankara, jak na stolicę przystało, jest bardzo dobrze skomunikowana. Miasto ma aż 4 linie metra. Linie metra w Ankarze są zwykle opisywane pod nazwami pierwszego i ostatniego przystanku stacji metra. W Ankarze kursują także autobusy należące do EGO (spółki świadczącej usługi transportowe w Ankarze). Warto wiedzieć, że do autobusów wsiada się przez pierwsze drzwi, przy których znajduje się czytnik biletów. Opłata za przejazd uiszczana jest za pomocą karty elektronicznej, którą należy wcześniej doładować – można to zrobić przez aplikację mobilną lub w jednym z punktów sprzedaży. Istotnym środkiem transportu w Turcji są dolmusze, czyli minibusy, które kursują po mieście w podobny sposób jak taksówki. Opłata za przejazd dolmuszem różni się w zależności od liczby miejsc. Co ważne, kierowcy przyjmują tylko płatności gotówką. Zanim wsiądziecie warto zapytać się o cenę przejazdu do miejsca docelowego.
Przed wyjazdem do Turcji warto zajrzeć do naszych artykułów pt. "Jaką walutę zabrać do Turcji" oraz "Zasady wjazdu do Turcji-czy potrzebny jest paszport?", które pomogą w przygotowaniach do wymarzonych wakacji.