Smaki Grecji. Wina, które sprawią, że Twoje życie będzie jeszcze słodsze
Grecja od starożytności słynie z produkcji słodkich win i również współcześnie zajmuje wysokie miejsce na liście krajów wytwarzających ten trunek. Wielowiekowa tradycja, unikalne rodzime odmiany winorośli, świetna jakość i wyrazisty smak terroir sprawiają, że greckie wina deserowe od lat przekonują do siebie nawet najbardziej wymagające osoby. Zapraszamy Was w niezwykłą podróż, w której zmysły wzroku, węchu i smaku odgrywają kluczową rolę!
Greccy winiarze wytwarzają jedne z najbardziej niesamowitych win deserowych na świecie. Ich paleta kolorów sięga od jasnozłotego do głębokiego fioletu, smak waha się od intensywnego do aksamitnego, a aromat przywodzi na myśl świeżo zerwane owoce i bakalie oraz unikalny zapach rancio pojawiający się dopiero po latach leżakowania wina w dębowych beczkach.
Wina produkowane w greckich regionach mają tak szerokie spektrum smaków, że stanowią idealne uzupełnienie każdego rodzaju dań – od kuchni tradycyjnej, poprzez potrawy egzotyczne, po desery. Sprawdzą się zarówno jako dodatek do wykwintnego obiadu, uzupełnienie romantycznej kolacji czy wieczoru z przyjaciółmi.
Dla tych, którzy podczas wakacji w Grecji chcą poszerzyć swoje horyzonty smakowe i udać się w niezwykłą kulinarną podróż, wspólnie z Grecką Narodową Organizacją Turystyczną zebraliśmy kilka znakomitych połączeń wina i jedzenia. Sprawdźcie, których win warto posmakować w poszczególnych regionach Grecji.
Słynne Vinsanto – nektar Santorini
Vinsanto to wino produkowane wyłącznie na wyspie Santorini z miejscowych odmian winorośli assyrtiko, aidani i athiri. Ich owoce są bardzo dojrzałe, a przy tym mają wysoką zawartość kwasu winowego, dzięki czemu wytwarzane z nich wino zachowuje wysoki poziom kwasowości.
Po minimum tygodniowym suszeniu winogron na słońcu i co najmniej dwóch latach leżakowania w dużych dębowych beczkach Vinsanto jawi się jako jeden z najsmaczniejszych złotych nektarów na świecie.
Dzięki orzeźwiającej kwasowości, intensywnemu aromatowi i fascynującemu smakowi, kieliszek Vinsanto możemy potraktować jako deser po posiłku lub połączyć go z baklawą czy innymi słodkościami z ciasta z filo, a także z czekoladą, pieczoną pigwą i ciastami. Ze względu na swoje pikantno-słodkie nuty wino warto spróbować również z gęstymi, kremowymi serami czy pieczonym mięsem nadziewanym owocami.
Muscat – król wśród słodkich win
Bogaty, gronowy aromat i zrównoważona owocowa kwasowość greckich win Muscat zapewniły im wysokie miejsce wśród najlepszych win deserowych na świecie. Kandyzowane pomarańcze, pierniki, ciasta owocowe – przede wszystkim z jabłkami i morelami, biała czekolada, feta i sery pleśniowe – to doskonałe uzupełnienie miodowego i cytrusowego smaku win Muscat.
Trunki z odmiany Muscat Blanc są produkowane w sześciu greckich regionach. Trzy z nich znajdują się na Morzu Egejskim: Samos, Limnos i Rodos. Pozostałe trzy to: Patras, Rio of Patras i Kefalonia na Morzu Jońskim.
Muscat of Lemnos
Suchy klimat i gleby wulkaniczne wyspy Limnos sprzyjają dojrzewaniu dużych owoców szczepu muskata aleksandryjskiego. Ta odmiana winorośli jest uprawiana w ponad 95% winnic na wyspie, co czyni Limnos jedną z głównych greckich lokalizacji produkujących słodkie wina.
Pełne smaku i łagodnego aromatu wino Muscat of Lemnos emanuje nutami moreli i mięty. Wino idealnie komponuje się z szeroką gamą lekkich deserów, takich jak sałatki owocowe, tarty, lody waniliowe oraz galaktoboureko (jeden z najsłodszych tradycyjnych greckich deserów z ciasta filo i kremu opartego na semolinie).
Muscat of Samos
Owoce winogron szczepów muscat uprawianych na wyspie Samos są soczyste i o intensywnym smaku, a produkowane z nich wina odznaczają się bogatym i niepowtarzalnym bukietem, w którym dominują nuty owocowe i kwiatowe, przywodzące na myśl świeże winogrona, kwiaty pomarańczy i płatki róż. W smaku tych win możemy wyczuć wyraźny owocowy aromat.
Muscat of Samos może być wzmocnione i spożywane jako młode wino lub leżakować dwa-trzy lata w dębowych beczkach, co czyni je bardziej złożonym, pikantnym i wielowarstwowym. Stanowi wspaniały dodatek do serów pleśniowych i deserów owocowych lub orzechowych. Osobom lubiącym wyzwania smakowe polecamy je jako napój do dań z homara.
Muscat of Rio Patras
To nieco lżejsza wersja Muscat od Samos, o aromatach kwiatów i owoców, takich jak brzoskwinia, melon i pomarańcza. Możemy delektować się nim samodzielnie lub spożywać jako dodatek do owoców i deserów z owocami oraz lodów. Najlepiej smakuje schłodzone do temperatury 10°C - 12°C.
Mavrodaphne
Pod pewnymi względami ten rodzaj wina możemy nazwać czarnym bratem Muscata. Jest jednym z najbardziej znanych greckich win, które zdobyło międzynarodowe uznanie.
Mavrodaphne, czyli czarny wawrzyn, to odmiana, z której produkowane się wina o głębokim kolorze, intensywnym aromacie pełnym ciemnych owoców, słodkich przypraw i ziół. Dwie odmiany tego wina – mniej znane Mavrodaphne z Kefalonii oraz słynniejsze Mavrodaphne z Patras (Peloponez) – zostały zarejestrowane przez Komisję Europejską jako Chronione Nazwy Pochodzenia (ang. protected designation of origin, PDO).
Potężna, orzechowa słodycz wina Mavrodaphne dobrze komponuje się z deserami czekoladowymi i orzechowymi. Wino może być również stosowane jako dodatek do ciemnych sosów podawanych z mięsem wołowym, pieczonym kurczakiem lub indykiem. Idealna temperatura Mavrodaphne wynosi od 12°C do 16°C.
Wskazówka: Najstarsze roczniki Mavrodaphne leżakują przez wiele lat w dużych dębowych beczkach. To wyjątkowe wina na specjalne okazje. Można je łączyć z gorzką czekoladą lub niesłodkimi deserami.
Słodycz kreteńskich win
Bogata winnica kreteńska oferuje miłośnikom słodkiego wina dwie wspaniałe odmiany: Liatiko i Romeiko.
Liatiko to ekskluzywna czerwona kreteńska odmiana winorośli, uprawiana już w czasach starożytnych. Jej nazwa pochodzi od miesiąca lipiec, w którym dojrzewają winogrona (Ioulios – lipiec po grecku). W procesie winifikacji, czyli produkcji wina, uzyskujemy z nich bajeczny, słodki trunek.
Romeiko to z kolei czerwona odmiana winorośli pochodząca z Chanii. Oprócz lokalnego wina z Kissamos, z dojrzewających na gorącym kreteńskim słońcu winogron szczepu Romeiko są tworzone słodkie w smaku, soczyste trunki, wielokrotnie nagradzane na arenie międzynarodowej.
Wina kreteńskie z powodzeniem sprawdzą się jako aperitif. Możemy je też połączyć z owocami i deserami owocowymi, a także pikantnym kreteńskim serem kefalograviera.
Czy wiesz, że…
Wina deserowe swoją słodycz zawdzięczają drobinkom cukru, które pozostają w trunku po zakończonej fermentacji alkoholowej. Zatrzymanie fermentacji może być naturalnym procesem, tak jak w przypadku naturalnie słodkich win. Naturalne słodkie wina są znane jako Vins de Liqueur; to wina wzmacniane, w przypadku których fermentacja jest zatrzymywana przy dość niskim poziomie alkoholu.
Artykuł powstał we współpracy z Greek National Tourism Organization (GNTO)