Słynne greckie wioski wysp Morza Egejskiego
Każdego roku miliony turystów z całego świata podróżują do Grecji, aby cieszyć się słońcem i morzem na którejś z licznych wysp Morza Egejskiego. W ich górzystych obszarach urocze wioski górują nad krajobrazem, będąc ostoją kultury i tradycji, pozwalając jednocześnie nacieszyć oczy otaczającą naturą. Jakkolwiek zawężenie wyboru było dość trudnym zadaniem, oto pięć najbardziej typowych dla regionu wiosek.
Karpathos: Olympos – Arka Tradycji
Na najbardziej wysuniętym na północ krańcu wyspy Karpathos, u podnóża Szczytu Profitis Ilias, leży Olympos, żywe muzeum kultury ludowej, które istnieje pod tą samą nazwą od starożytności. Geograficzna izolacja od pozostałych wiosek na wyspie znacznie przyczyniła się do zachowania - do dziś - jej wyjątkowej tożsamości kulturowej w nienaruszonym stanie.
Archaiczny dialekt, muzyka, zwyczaje i architektura podkreślają wyjątkowość osady. Kobiety na co dzień noszą tradycyjnie tkane stroje. Wśród wielu zwyczajów najważniejsze są tradycje weselne, zwyczaje wielkanocne oraz uroczystość "nadania imienia siódemce", która odbywa się w każdym z siedmiu pierwszych dni życia noworodka.
Punktem wokół którego koncentruje się życie lokalnej społeczności jest kościół. Na terenach przykościelnych odbywają się wszelkiego rodzaju wydarzenia religijne i społeczne. Największym świętem jest upamiętnienie Świętego Jana Chrzciciela które odbywa się 29 sierpnia. Podczas obchodów ma miejsce specjalna ceremonia, która przyciąga turystów, a także antropologów i etnologów zainteresowanych terenowymi badaniami lokalnych zwyczajów.
Naxos: Apeiranthos – marmurowa wioska
Apeiranthos lub t’Aperathou jest uważane za najbardziej tradycyjną wioskę na wyspie Naxos i jest jedną z najpiękniejszych tradycyjnych osad w Grecji: udało jej się zachować swój szczególny charakter w niemal nienaruszonej formie od czasów panowania weneckiego. Jest to górzysta, prawie odcięta społeczność położona u podnóża góry Fanari i obejmuje obszar wokół dwóch XVII-wiecznych wież.
Każda jego część jest wspaniałym przykładem architektury wernakularnej, w której marmur jest głównym materiałem budowlanym! Przejdź się po okolicy, zwłaszcza po dzielnicy Apano Chorio, a z pewnością zachwycisz się wyłożonymi marmurem brukowanymi wąskimi uliczkami, placami w cieniu drzew, kominami o fantazyjnych kształtach i kolorach oraz dobrze zachowanymi rezydencjami.
Nie przegap pięciu (!) funkcjonujących w wiosce muzeów, a także kościołu Agia Kyriaki, z wspaniale zachowanymi freskami przedstawiającymi ptaki. W dialekcie Apeiranthos słyszalne są wpływy greki strożytnej i bizantyjskiej. Inne warte uwagi punkty dla odwiedzających to starożytny lokalny zwyczaj zwany Koudounatoi, praktykowany w okresie karnawału, wspaniała lokalna tradycja tkacka, a zwłaszcza rymowany śpiew Aperathitiko, którym szczycą się miejscowi.
Chios: Mastichochoria – mastyksowe łzy
Mastichochoria to grupa wiosek na wyspie Chios, owianych legendą i znanych na całym świecie za sprawą swojego cennego produktu, mastyksu. Tutaj możesz zwiedzić średniowieczny kompleks domów, którego początki sięgają połowy XIV wieku. Został zbudowany przez zdobywców z Genui, aby zapewnić dach nad głową dla rodzin hodowców drzew mastyksowych i lokalnych władców, którzy zarządzali zebranymi plonami.
Miejscowa architektura, która zapewniała ochronę przed piratami plądrującymi wyspy Morza Egejskiego, jest naprawdę imponująca. Dziś spośród 24 wsi Mastochochorii najlepiej zachowane są te, które nie ucierpiały podczas katastrofalnego trzęsienia ziemi w 1881 roku. Mesta, Pyrgi, Olympoi, Kalamoti, Vessa, Patrika, Vouno, Elata i Koini to jedne z najważniejszych średniowiecznych osad w Grecji. I nie zapomnij: odwiedzający Mastichochoria mogą być świadkami wielowiekowego procesu wytwarzania mastyksu, który pozostaje niezmieniony od ponad 2500 lat.
Ikaria: Christos Rachon – wioska, która nie zasypia!
Ikaria została słusznie nazwana wyspą, która idzie swoją drogą! Nie przestrzegając norm i konwencji, żyjąc bezstresowo i bez pośpiechu, wyspiarze mają wyluzowany stosunek do życia, co przekłada się na ich podejście zarówno do codziennych zajęć jak i do dni świątecznych. Jakby tego było mało, jedna wioska poszła o krok dalej: dosłownie zamieniła noc w dzień!
Christos Rachon to górzyste małe miasteczko, jedno z najpiękniejszych na wyspie, zbudowane amfiteatralnie w zielonej okolicy, która od trzydziestu lat utrzymuje światowy rekord: sklepy są otwarte w nocy (od zachodu słońca do następnego wschodu słońca). Życie codzienne zaczyna się około godziny 19, około północy wszystkie sklepy są otwarte, a mieszkańcy wsi mogą robić zakupy do wczesnych godzin porannych.
To tutaj znajdziesz prawdopodobnie jedyną samoobsługową piekarnię: właściciel wypieka pieczywo, otwiera swój sklep, a potem odchodzi! Kto chce kupić chleb, może wejść i... zostawić pieniądze na ladzie wychodząc! Wioska przyciąga oczywiście wszystkich amatorów życia nocnego, którzy mogą się bawić do białego rana na lokalnych festynach, z których najbardziej znanym jest festiwal odbywający się 6 sierpnia: zaczyna się o godzinie 1 w nocy, a hulanka trwa aż do południa następnego dnia.
Tinos: Volakas – cuda natury
Na niewielkim płaskowyżu w centrum Tinos leży mała wioska, unikat w skali świata, ze względu na ukształtowanie terenu. Okrągłe granitowe skały pochodzenia wulkanicznego są rozrzucone po okolicy niczym gigantyczne piłki na suchej ziemi, pokrywając obszar wielu kilometrów i tworząc imponujący księżycowy typ krajobrazu.
Bielone domki ozdobione kolorowymi kwietnikami wydają się przytulać do granitowych głazów, tworząc niezwykły zespół architektoniczny. Prasa krajowa i zagraniczna sporządziła obszerne reportaże o wsi, a dziennikarze najbardziej popularnych magazynów opisują Volakas jako jedną z najbardziej imponujących i urokliwych wiosek na świecie.
Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej.
Źródło: http://www.visitgreece.gr