Skała Afrodyty na Cyprze – miejsce narodzin greckiej bogini

EuropaAgnieszka Słupecka08.07.2024

Szukasz miejsca na przyjemne wakacje w ciepełku i z nutą starożytnej historii w tle? W takim razie zawitaj na Cypr – największą wyspę we wschodniej części Morza Śródziemnego. To niezwykły kraj łączący w sobie wpływy greckie, tureckie i angielskie. Oprócz tej multikulturowej mieszanki możesz liczyć także na antyczne odniesienia, bowiem to właśnie tu znajduje się Skała Afrodyty – bogini miłości i piękna. Interesujesz się mitologią grecką? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Skała Afrodyty
Skała Afrodyty

Gdzie znajduje się Skała Afrodyty?

Skała Afrodyty znajduje się na południu Cypru, pomiędzy miastami Pafos i Limassol, niedaleko wsi Kuklia, przy drodze B6. Jej dokładny adres to MJ7G+CV7, Kukla Baf, Cypr, a współrzędne: 34.71140235006126, 32.62248317846562.

Jak dojechać? Ze względu na umiejscowienie niedaleko drogi, najlepiej podjechać tam samochodem. Po północnej stronie drogi znajduje się bezpłatny parking. Potem wystarczy przejść przez tunel, by znaleźć się na plaży ze Skałą Afrodyty. Inną opcją jest komunikacja miejska. Do Skały Afrodyty można dojechać autobusem linii 631 z Pafos. Wówczas podróż trwa ok. 50 minut. Autobusy kursują dość często, więc nie powinno być problemu z ich "złapaniem".

Skała Afrodyty
Skała Afrodyty

Mitologiczne miejsce narodzin bogini miłości

Dlaczego Skała Afrodyty jest taka wyjątkowa? Według legendy Afrodyta narodziła się z morskiej piany nieopodal skały, którą dziś nazywa się jej imieniem. Stało się to wtedy, gdy Kronos odciął męskie narządy swojego ojca – Uranosa – i wyrzucił je do morza. W miejscu, gdzie spadły, miała pojawić się piana, z której następnie wyłoniła się boska Afrodyta.

Z racji tego, że Afrodyta to bogini miłości, towarzyszącej całej legendzie skale po dziś dzień przypisywane są różne wierzenia. Najpopularniejsze z nich mówi o tym, że kto opłynie Skałę Afrodyty nago, trzy razy, o północy i podczas pełni księżyca, ten będzie mieć nieskończone szczęście w miłości. A przy okazji zatrzyma swoją urodę i młodość na długo!

Plaża przy Skale Afrodyty

Warto dodać, że nazwa Skała Afrodyty odnosi się również do kompleksu skał, które znajdują się obok tej najpopularniejszej. Skały znajdują się przy plaży, która pokryta jest dużymi kamieniami. Zalecamy zabrać ze sobą buty do wody, bo kamienie – zwłaszcza przy zejściu do wody – są śliskie. Plaża jest dzika, tzn. nie znajdziesz tu wypożyczalni leżaków czy pasu restauracji.

Skała Afrodyty
Skała Afrodyty
W takim miejscu nie brakuje legend i wierzeń. Jedno z nich głosi, że jeśli na plaży znajdziesz kamień w kształcie serca, możesz liczyć na wieczną i szczęśliwą miłość.

Łaźnie Afrodyty

Cypr nazywany jest "Wyspą Miłości" nie tylko ze względu na znajdującą się tam Skałę Afrodyty. Kolejnym miejscem związanym z tą boginią się Łaźnie Afrodyty, które mieszczą się w Latsi, w kierunku krańca półwyspu Akamas, nad Zatoką Chrysochou, przy porcie rybackim. Z Łaźni roztacza się piękny widok na zatokę i ogród botaniczny.

Łaźnie Afrodyty
Łaźnie Afrodyty

Według mitologii Afrodyta przyprowadzała do łaźni swoich kochanków na wspólne kąpiele, a dzięki właściwościom znajdującej się tam wody, za każdym razem odzyskiwała dziewictwo. Ponadto to właśnie w tych łaźniach poznała Adonisa, swojego największego ukochanego.

Podobno kąpiel w Łaźniach Afrodyty pozwala zachować wieczną młodość. Trudno to jednak sprawdzić, ponieważ wchodzenie do wody jest zabronione.

Szlak Afrodyty

Skała, plaża czy łaźnie to dla Cypryjczyków zbyt mało, by oddać hołd greckiej bogini. Będąc na Wyspie Miłości, koniecznie przejdź się Szlakiem Afrodyty, który rozpoczyna się w miejscu Łaźni Afrodyty w Pafos, a kończy w Ogrodzie Botanicznym w Akamas. Całość trasy wynosi ok. 7,5 km, więc przejście szlaku pieszo wyniesie 3-4h. Stopień trudności szlaku określa się jako średni ze względu na występujące miejscami wzniesienia.

Skała Afrodyty
Skała Afrodyty

Co jeszcze warto zobaczyć na Szlaku Afrodyty? Kolejnym punktem po łaźniach są ruiny średniowiecznego monastyru Pyrgos tis Rigainas (Queen’s Tower) wraz z 500-letnim, okazałym dębem oraz fontanną. Na szlaku znajduje się też druga fontanna - między Łaźniami Afrodyty, a Kakoskali. Szlak łączy się ze szlakiem Adonis, a na jego początku można zwiedzić Ogród Botaniczny w Akamas. Warto spacerować niespiesznie, by podziwiać imponujące widoki na Przylądek Arnaoutis, Lasy Polis Chrysochous, jak i całe miasto Pafos.

Podczas wędrówki można spotkać endemiczne gatunki fauny i flory, np. cypryjską szałwię czy gajówkę cypryjską (rodzaj ptaka).
Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty