Serengeti – najpiękniejszy park narodowy Tanzanii
Nants ingonyama bagithi Baba! Tak zaczyna się piosenka w języku zulu jednej z najbardziej znanych animacji na świecie. Serengeti stało się inspiracją dla filmu Disneya "Król Lew", a jego malownicze krajobrazy, bogata fauna i flora odegrały kluczową rolę w kreowaniu fikcyjnego świata, który zachwycił miliony widzów na całym świecie. Poznajcie niezwykłą równinę Serengeti!
Serengeti National Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1981 roku ze względu na swoje wyjątkowe wartości przyrodnicze i rolę w zachowaniu bioróżnorodności. Pierwszym białym człowiekiem, który postawił nogę na terenie dzisiejszego parku, był 27-letni wiedeński geograf Oscar Baumann, w czasie swojej ekspedycji na ziemie Masajów (1891-1893). Park narodowy został utworzony w 1951 roku przez Anglików.
Serengeti, co to znaczy?
Nazwa Serengeti pochodzi od słowa serengit w języku maa (używanego przez Masajów) i oznacza bezkresną równinę.
Gdzie się znajduje Park Narodowy Serengeti?
Park Narodowy Serengeti znajduje się w Tanzanii i zajmuje powierzchnię ok. 15 tys. km kw. Przylegają do niego jeszcze inne parki np. kenijski Masai Mara. Całe terytorium jest jednym z najbardziej znanych obszarów przyrodniczych na kontynencie.
Wielka Migracja zwierząt
Pokrytą sawanna równinę Serengeti zamieszkują stada gnu, liczące ponad 2 mln osobników oraz zebr ok. 500 tys. Te dwa liczne gatunki przemierzają równinę Serengeti wspólnie wraz z gazelami i bawołami, tworząc niecodzienne zjawisko Wielkiej Migracji. Wielka Migracja Serengeti odbywa się dwa razy w roku. W okresie od stycznia do marca zwierzęta przemierzają setki kilometrów równin Serengeti, w poszukiwaniu pożywienia i wody, by swą podróż zakończyć w kenijskim rezerwacie Masai Mara. Fascynujący spektakl Wielkiej Migracji na Serengeti można podziwiać po raz drugi w lipcu i sierpniu, gdy ogromne stada przeprawiają się przez rzeki Mara w Kenii i Grumeti w Tanzanii. Wtedy rozgrywają się dramatyczne sceny, gdy krokodyle, korzystając z nieuwagi i wyczerpania zwierząt, rozpoczynają swoją krwawą ucztę. Podczas Wielkiej Migracji można zobaczyć Wielką Piątkę, czyli słonia, lwa, bawoła, nosorożca i lamparta. Oczywiście towarzyszą temu zjawisku inne dzikie zwierzęta.
Styczeń – Marzec: Zwierzęta przebywają na południowych równinach Serengeti w Tanzanii, gdzie trwa sezon narodzin młodych. To czas, kiedy miliony gnu rodzą swoje młode.
Kwiecień – Maj: Stada zaczynają przemieszczać się na północ i zachód, gdy zasoby wody i pożywienia na południu się wyczerpują. Rozpoczyna się wędrówka przez środkową część Serengeti.
Czerwiec – Lipiec: Zwierzęta docierają do rzeki Grumeti w zachodnim korytarzu Serengeti. W tym okresie stada często muszą przeprawiać się przez rzeki pełne krokodyli.
Sierpień – Październik: Zwierzęta docierają do rzeki Mara w północnej części Serengeti oraz na terenie rezerwatu Masai Mara w Kenii. To jedna z najbardziej dramatycznych faz migracji, gdy gnu i zebry próbują przekroczyć rzekę Mara, narażone na ataki krokodyli.
Listopad – Grudzień: Po sezonie deszczowym stada zaczynają wracać na południe Serengeti, gdzie cykl migracyjny zaczyna się od nowa.
Kiedy jechać do Tanzanii?
Jeśli Waszym głównym celem podróży jest safari i obserwacja zwierząt podczas Wielkiej Migracji, wybór terminu wyjazdu zależy od tego, który etap migracji najbardziej Was interesuje. Jak zostało wspomniane wcześniej, każdy etap ma swoje wyjątkowe momenty. Lipiec i sierpień to zdecydowanie szczyt sezonu turystycznego, kiedy wielu podróżników przybywa, by zobaczyć dramatyczne przeprawy przez rzekę Marę. Warto więc pamiętać, że w tym okresie możecie napotkać większą liczbę turystów, również pragnących doświadczyć tego widowiska.
Jeśli chcecie poznać inne miejsca doskonałe na safari w Afryce, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu pt. "Gdzie na safari w Afryce? Top 10 najlepszych miejsc".