Magazyn Wakacje.pl
Nowości

Salar de Uyuni – odkryj solną pustynię w sercu Boliwii

Ameryka PołudniowaAgnieszka Słupecka03.01.2025

Wybierasz się na wycieczkę po Ameryce Południowej? Koniecznie zapisz na liście Salar de Uyuni w Boliwii, czyli największą solną pustynię na świecie. To miejsce jedyne w swoim rodzaju nazywane "największym lustrem świata". Poczuj się jak w bajce – jedź do Boliwii!

Salar de Uyuni
Salar de Uyuni

Co to jest Salar de Uyuni?

Salar de Uyuni to pozostałość po istniejącym w plejstocenie, a obecnie wyschniętym jeziorze Ballivián nazywana solniskiem. Powstało na skutek oddziaływania klimatu suchego, gdzie parowanie jest silniejsze niż opady. Pod wpływem deszczu solnisko stało się jeziorem, a potem, za sprawą intensywnego odparowywania z wody, podłoże stało się całkowicie zasolone. Szacuje się, że na terenie Salar de Uyuni znajduje się ponad 50% zasobów całej soli na świecie (ponad 10 miliardów ton!). Ma powierzchnię 10 582 km2, co czyni go największą solną pustynią na Ziemi.

Gdzie znajduje się Salar de Uyuni?

Salar de Uyuni znajduje się w południowo-zachodniej Boliwii. Jest położone na wysokości 3653 m n.p.m na płaskowyżu Altiplano w Andach.

Salar de Uyuni
Salar de Uyuni

Co zobaczyć w Salar de Uyuni?

Koniecznie zobacz wyspę Isla del Pescado, czyli "rybią wyspę". Znajdują się na niej ogromne kaktusy oraz formacje skalne stanowiące resztki po kominach wulkanicznych, szczątkach roślin, koralowcach, skamielinach i kryształach soli. Ciekawe do zobaczenia są również pozostałości rafy koralowej.

Na pustyni znajdują się 3 hotele w całości wykonane z bloków solnych. Najpopularniejszym z nich jest Hotel Tayka de Sal położony na cyplu północnego brzegu Salar de Uyuni, co daje niesamowity widok na cały solny obszar. W środku znajduje się również restauracja. Dodatkowo zaznaczamy, że cały hotel - i mamy tu na myśli nie tylko elewację, podłogi i ściany, ale również meble czy ozdoby - jest zrobiony z soli.

Jedną z pobocznych atrakcji, którą warto zobaczyć przy pobycie na pustyni, jest cmentarzysko pociągów znajdujące się ok. 3 km od miejscowości Uyuni. Na pustym, niestrzeżonym, nieco zapomnianym obszarze leżą zniszczone i zardzewiałe pociągi. W latach 40. XX w. jako pociągi towarowe przewoziły minerały do portów.

Salar de Uyuni
Salar de Uyuni

Dlaczego Salar de Uyuni to wyjątkowe miejsce?

Jak już wiesz, na pustyni znajduje się aż 10 miliardów ton soli, co daje o od 50% do 70% światowych zasobów litu (jednak na razie nie jest on wydobywany). Ponadto warto dodać, że corocznie z Salar de Uyuni wydobywa się około 20 000 ton soli.

Salar de Uyuni jest jednym z tych miejsc, które wyglądają nieziemsko - dosłownie. Dlatego twórcy filmowi nie mogli tego nie wykorzystać i tym samym solnisko "zagrało rolę" mineralnej planety Crait w "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi". Salar de Uyuni to także idealny plan zdjęciowy do sesji fotograficznych. Powszechne miano "największego lustra na świecie" lub "Nieba na Ziemi" wzięło się stąd, że w porze deszczowej pustynia zostaje przykryta cienką warstwą wody, tworząc efekt tafli lustra. To niesamowite zjawisko przyciąga turystów i fotografów z całego świata.

Na terenie solniska znajduje się również Narodowy Rezerwat Przyrody Eduardo Avaroa, który zachwyca unikalną przyrodą. Znajdują się tu kolorowe jeziorka (a konkretniej czerwone, zielone i białe zabarwione pod wpływem minerałów i alg), gejzery i gorące źródła. Jeśli chodzi o faunę, przy odrobinie szczęścia spotkasz tu aż trzy różne gatunki flamingów, kolibry i lamy.

Flamingi na pustyni solnej
Flamingi na pustyni solnej

Ciekawostki o Salar de Uyuni

Salar de Uyuni to jeden z najbardziej płaskich terenów na świecie – różnica wzniesień wynosi ok. 41 cm.

Pustynia solna ma powierzchnię niewiele mniejszą od Jamajki.

Ze względu na swoją płaską formę solnisko jest używane do kalibracji wysokościomierzów satelitów krążących wokół Ziemi.

Na Salar de Uyuni nie działa żaden GPS, dlatego, aby się nie zgubić, lokalsi korzystają z kompasów, a turyści poruszają się po terenie w obecności miejscowego przewodnika.

Pustynia położona jest na wysokości 3653 m n.p.m, więc ilość tlenu jest odczuwalnie mniejsza niż w standardowych, miejskich warunkach. Przed wyprawą warto się do tego przygotować, np. poprzez wycieczki górskie.

W hotelu Tayka de Sal dywany są zrobione z grubej warstwy pokruszonej soli. Z kolei pokoje ogrzewane są energią słoneczną (jeśli temperatura na zewnątrz na to pozwala).

Pustynia solna w Boliwii
Pustynia solna w Boliwii

Kiedy najlepiej odwiedzić solną pustynię?

Ze względu na zróżnicowany klimat Boliwii, solna pustynia przybiera różną formę. Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy magiczny efekt wspomnianej tafli lustra, wybierz się w podróż między listopadem, a marcem, w porze deszczowej. Z kolei w czasie pory suchej (kwiecień-październik) powierzchnię Salar de Uyuni pokrywa warstwa wysuszonej soli, co również jest warte zobaczenia i sfotografowania. Wszystko zależy od Twoich potrzeb - Salar de Uyuni zachwyca przez cały rok!

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty