Relacja z Jamajki - niebiańskie widoki to nie wszystko. Wyspa urzeka na każdym kroku

Ameryka PółnocnaMonika Sikorska03.01.2024

Karaiby potrafią rozpalić podróżniczą wyobraźnię. Nic dziwnego, że mają tak wielu fanów na całym świecie. Moje serce skradła jednak nie Dominikana czy Kuba a Jamajka. Dlaczego? To chyba najbardziej roztańczona i rozśpiewana z tamtejszych wysp. Rajskie plaże i turkusowe wody Morza Karaibskiego to jedynie przedsmak tego, co Jamajka ma do zaoferowania.

Jamajka
Jamajka

W stronę dzikiej przyrody

Niebiańskie krajobrazy to bez wątpienia największa wizytówka wszystkich Wysp Karaibskich. Jamajka może się pochwalić wieloma plażami, które kuszą widokami. Wśród nich należy wymienić takie perełki, jak: Seven Miles Beach, Treasure Beach czy Turtle Beach. Każda z nich ma swój wyjątkowy klimat i charakter. Niezależnie od tego, czy wolicie głośne i zatłoczone miejsca, czy szukacie prywatności i odosobnienia, z całą pewnością znajdziecie dla siebie odpowiednie miejsce. W wielu częściach Jamajki można się poczuć jak na bezludnej wyspie.

Zawiedzeni nie będą również miłośnicy sportów wodnych oraz eksplorowania podwodnego świata. Osobiście jestem wielką fanką snorkelingu, więc dla mnie jedną z najbardziej ekscytujących atrakcji był rejs katamaranem z długą przerwą na nurkowanie w masce. Bujne rafy koralowe i bogate życie podwodne to coś, co można podziwiać godzinami i wyjechać z przekonaniem, że przez krótką chwilę można się było poczuć, jak produkcji National Geographic. Dodatkowym walorem jest temperatura wody, która nie spada poniżej 27 st. C.

Katamaran na Karaibach
Katamaran na Karaibach

Na Jamajce znajdują się również liczne wodospady. Do najpopularniejszych należą m.in. Dunn’s River Waterfalls, które wpadają do Morza Karaibskiego niedaleko Ocho Rios. Cała zabawa polega na wspinaniu się w górę rzeki po naturalnych "schodkach" skalnych i zażywaniu chłodzących kąpieli w basenach wydrążonych przez spadającą wodę. Poza wodospadami na rzece Dunn, warto zobaczyć także te w Kokono. To zdecydowanie bardziej kameralne miejsce, gdzie w ciągu dnia nie przebywa tak wielu turystów. Równie widowiskowe są również wodospady YS Falls, czy Benta River Falls. Szczególnie w upalne dni, kąpiel w chłodnej wodzie przynosi fantastyczne ukojenie.

Miłośnicy wodnych aktywności powinni również wybrać się na bamboo rafting. Nie jest to jednak ekstremalny spływ po rwącej rzece, a raczej relaksujący, a nawet i romantyczny rejs bambusową tratwą. Co ciekawe, sternik nie używa wioseł, a długiego kija bambusowego, którym odpycha się od dna. Po drodze z całą pewnością uraczy swoich gości ciekawymi anegdotami i zrobi kilka pamiątkowych zdjęć.

Bamboo ride
Bamboo ride

Łyk Jamajskiej kultury

Jamajka to jednak nie tylko słońce i zjawiskowa przyroda, ale i wyjątkowa kultura z trudną historią. Wyspa łącznie przez setki lat była hiszpańską, a następnie brytyjską kolonią. Najeźdźcy w początkowej fazie kolonizacji wykorzystywali do niewolniczej pracy rdzennych mieszkańców Jamajki - Indian Arawak, zwanych również Taino. Mordercza praca i choroby przywiezione przez Europejczyków sprawiły, że znaczna część rdzennych Indian zmarła.

Później, do pracy na plantacjach, kolonizatorzy zaczęli sprowadzać na wyspę niewolników z Afryki. Przesiedleni czarnoskórzy często jednak uciekali w głąb wyspy, a na przestrzeni lat wyłoniła się z nich mniejszość etniczna, zwana Maronami. W latach 30. XX wieku na Jamajce powstał również ruch religijny Rastafari, który postulował m.in. równouprawnienie rasowe oraz powrót czarnoskórych do Afryki. Dopiero w 1959 r. Jamajka zyskała pełną autonomię wewnętrzną. Po zniesieniu niewolnictwa wyzwoleni afrykańscy przesiedleńcy stworzyli społeczeństwo, które powstało mimo dzielących je różnic kulturowych.

Różnorodność kulturowa mieszkańców Jamajki nadaje temu miejscu wyjątkowego charakteru. Osoby zainteresowane ruchem Rastafari mogą wybrać się do wioski Rastafarian. Dziś tworzą oni niewielką społeczność, kultywującą naturalny styl życia. Podczas wycieczki można m.in. samodzielnie zebrać ziarna kakaowca, wycisnąć sok z trzciny cukrowej czy zobaczyć jak ręcznie tworzyć rozmaite przedmioty, w tym np. bębny, które są mocno związane z muzyką Rastafarian.

Rastafarian
Rastafarian

Na kulturę Jamajki składają się również jej wyjątkowe smaki. Każdy, kto oglądał "Piratów z Karaibów" zapewne pamięta, że ulubionym trunkiem piratów był rum. To właśnie jamajskie rumy uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Najbardziej doceniane wśród znawców tego alkoholu są takie marki, jak: Appleton Estate czy Hampden Estate. Będąc na Jamajce, warto odwiedzić destylarnie i zobaczyć, jak wygląda proces produkcji rumu oraz oczywiście skosztować go w niepowtarzalnych okolicznościach. Wrażenie robią również plantacje trzciny cukrowej (z której notabene powstaje jamajski rum) oraz kawy. Za najpopularniejszą kawę uznaje się tą pochodzącą z Gór Błękitnych (Blue Mountain).

Wyspa tętniąca życiem

To, co jednak najbardziej urzekło mnie na Jamajce, to niesamowita energia ludzi, która sprawia, że wyspa nieustannie tętni życiem. Jamajczycy są niezwykle ciepli, mili i pomocni. Nie bez przyczyny hasłem przewodnim Jamajki stały się słowa "one love", a zwroty, takie jak: "ya man" czy "no problem" są nierozerwalnie związane z codzienną kulturą i komunikacją Jamajczyków.

"One love" to również tytuł piosenki napisanej przez Boba Marleya, który jest najpopularniejszą osobą związaną z lokalną kulturą. Tworzył muzykę reagge, która po dziś dzień jest jednym z atrybutów Jamajki. Na wyspie regularnie odbywają się festiwale reggae, które ściągają fanów gatunku z całego świata. Za najpopularniejsze imprezy reagge na Jamajce uznaje się np. Rebel Salute czy Reggae Sumfest. Na wyspie odbywają się również inne tematyczne imprezy, jak: międzynarodowy festiwal Jamaica Jazz and Blues czy Festiwal Kawy Blue Mountain.

Jamajka
Jamajka

Nie można też nie wspomnieć o dancehallu, tańcu, który pochodzi właśnie z Jamajki. Związany jest bezpośrednio z życiem ulicznym, dlatego jego pasjonaci przyjeżdżają na wyspę specjalnie, aby go poczuć, wziąć lekcje u lokalnych tancerzy oraz uczestniczyć w festiwalach oraz konkursach tanecznych, jak np. znane na całym świecie zawody International Dancehall Queen.

I choć Kingston jest stolicą Jamajki i najbardziej muzycznym miastem tej wyspy, to turyści znacznie chętniej wybierają wakacje w Montego Bay. To miasto również tętni życiem o każdej porze dnia i nocy, a do tego może zaoferować wysoko rozwiniętą bazę turystyczną i hotele, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.

Skopiowano
Skopiuj link
Monika Sikorska
Monika Sikorska
Nieustraszona dziennikarka zespołu WP Turystyka. Podejmie się każdego zadania. Uwielbia kręcić materiały wideo, a szczególnie te w trudnych warunkach. Poznaje świat przez węch i kubki smakowe. Tęskni za krajami Azji Południowo-Wschodniej, ale tylko dlatego, że nie była jeszcze w Ameryce. Poza tym jest krytykiem, teoretykiem literatury i nauczycielem.

Polecane oferty