Posąg Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro
Drugie po São Paulo miasto Brazylii pod względem wielkości, czyli Rio de Janeiro to miasto pełne życia i kolorów. To właśnie tutaj znajduje się słynny posąg Chrystusa Zbawiciela (czy też Odkupiciela, tłumacząc dosłownie nazwę z portugalskiego), którego rozpostarte ramiona wydają się obejmować cały świat. Posąg jest niewątpliwym symbolem Rio de Janeiro i popularną atrakcją turystyczną. Co warto o nim wiedzieć?
Dowiedz się najważniejszych rzeczy na temat tego posągu. Co sprawia, że jest tak wyjątkowy i warto go zobaczyć podczas wakacji w Brazylii?
Historia powstania statui Chrystusa Zbawiciela
Czasy powstawania tego monumentu sięgały lat 50. XIX w., kiedy to ksiądz Pierre-Marie Bosa zaproponował ówczesnej rodzinie królewskiej wybudowanie chrześcijańskiego posągu. Jednak bezskutecznie – władcy zignorowali ten pomysł i trzeba było ponad 70 lat, by projekt w końcu się ziścił. W1921 r. rozpoczęto zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika, w którą zaangażowani byli także mieszkańcy miasta. Heitor da Silva Costa zaprojektował i zbudował gigantyczny pomnik Jezusa z rozpostartymi ramionami. Pomagał mu Paul Landowski – francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia. W pracach uczestniczył także rumuński rzeźbiarz Gheorghe Leonida, który wykonał twarz Jezusa.
Pierwsze części pomnika wyrzeźbiono z gliny we Francji. Następnie wysłano je już do Brazylii, gdzie zostały odtworzone w żelbetonie. Na koniec nałożono multum płytek ze steatytu. Legenda głosi, że na ich odwrocie znajdują się notatki budowniczych.
Garść najważniejszych informacji:
• Gotowy posąg został zaprezentowany 12 października 1931 roku.
• Statua mierzy 30 m wysokości i znajduje się na 8-metrowym cole. To plasuje ją na 2. miejscu tego typu budowli – wyższy jest bowiem pomnik Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ze Świebodzina, który ma 33 m (36 m z koroną).
• Pomnik waży ponad 600 ton. Początkowo miał zielony kolor, ale wyblakł z upływem czasu.
• Posag umiejscowiono na szczycie ponad 700-metrowej góry Corovado, dlatego widać go z każdego miejsca w Rio de Janeiro.
• 7 lipca 2007 obiekt zyskał miano jednego z siedmiu nowych cudów świata – obok rzymskiego Koloseum czy jordańskiej Petry.
Co symbolizuje pomnik Chrystusa w Rio?
W czasach starożytnych tego typu monumentalne budowle miały na celu hołdowanie bogom. Jednak w przypadku tej statui symbolika jest mniej religijna – upamiętnia bowiem setną rocznicę niepodległości Brazylii. Ponadto pomnik miał być powitaniem dla gości przypływających drogą morską z zagranicy. Mimo to u podstawy posągu powstała kaplica Matki Bożej z Aparecidy, a on sam w całości został uznany za katolickie sanktuarium. Warto również wspomnieć, że we wnętrzu rzeźby znajduje się kamienne serce, które ma symbolizować Najświętsze Serce Jezusa.
W 2023 roku piorun uderzył w posąg, co zostało uwiecznione na serii niezwykłych zdjęć fotografa Fernando Bargi. Niektórzy Brazylijczycy doszukiwali się w tym głębszego, metafizycznego sensu…
Zwiedzanie pomnika Chrystusa Odkupiciela z Rio
• Jak dostać się do pomnika?
Najlepiej wybrać pociąg zębaty (kolejkę linową) – zdecydowanie najpopularniejszą opcję. Warto wcześniej kupić bilety online, aby nie stać w kolejce i podczas podróży podziwiać otaczające widoki Parku Narodowego Tijuca.
Następnie, z górnej stacji kolejki do stóp pomnika, czyli do punktu widokowego, można wejść schodami. Są to jednak 222 stopnie, co może odstraszyć... Dlatego alternatywą jest winda lub schody ruchome, co umożliwia wejście również osobom niepełnosprawnym.
Miłośnicy wędrówek mogą wybrać piesze dojście na górę Corcovado. Trasa zaczyna się w Parque Lage i trwa ok. 2 godzin. Samo przejście nią jest darmowe, należy jedynie zapłacić za wstęp już do samego posągu.
Wakacje w Rio de Janeiro to doskonała okazja, by zobaczyć pomnik Chrystusa Odkupiciela. W końcu nie trzeba przedostawać się transferem z innego końca Brazylii, bowiem Rio jest pełne piaszczystych plaż i słońca. Wczasy i zwiedzanie w jednym! Wystarczy wybrać wycieczkę fakultatywną – zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpieczną opcją, w której wszystko zostanie za Ciebie zorganizowane! Nie musisz martwić się o bilety, trasę i wszystkie niezbędne informacje – wycieczki fakultatywne łączą ze sobą te aspekty.