Paszport czy dowód osobisty, czyli jakie dokumenty zabrać w zagraniczną podróż

PoradnikiMałgorzata Orlikowska06.07.2022

Stabilna sytuacja epidemiczna na świecie powoduje, że coraz więcej krajów luzuje pandemiczne obostrzenia. Warto wykorzystać ten fakt do powrotu do zagranicznych podróży. Podpowiadamy, jakie dokumenty przydadzą się w czasie wojaży.

Turysta podróżujący z paszportem.
Turysta podróżujący z paszportem.

Po Europie podróżuj z dowodem osobistym

Paszport czy dowód osobisty? To pytanie zadaje sobie chyba każdy polski turysta planujący zagraniczną podróż. Odpowiedź zależy od miejsca, do którego się udaje.

Najprostsze zasady przekraczania granic panują na terenie Unii Europejskiej, w obrębie strefy Schengen. Polacy podróżujący po tym obszarze mogą swobodnie przemieszczać się między krajami, nie mają bowiem obowiązku okazywania dokumentu tożsamości na przejściach granicznych. Dotyczy to w sumie 22 z 26 krajów strefy Schengen, w tym popularnych kierunków wypoczynkowych jak Portugalia, Włochy czy Hiszpania. Pozostałe cztery kraje tego obszaru – Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia i Islandia – nie należą do Unii Europejskiej, dlatego na granicy wymagane jest okazanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Za taki uznawany jest dowód osobisty lub paszport (w tym paszport tymczasowy), nie jest nim natomiast prawo jazdy ani karta bankowa. Dokument tożsamości przyda się też podczas podróży do krajów członkowskich Unii Europejskiej, które nie należą do strefy Schengen. Mowa o Irlandii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i Cyprze. W przypadku tego ostatniego warto pamiętać, że do Cypru Północnego - zwanego Turecką Republiką Cypru Północnego - dostać się można jedynie na podstawie paszportu.

Pozostałe kraje europejskie mają zróżnicowane wymagania. Większość z nich, jak np. Gruzja czy Mołdawia, wpuszcza polskich turystów na podstawie dowodu osobistego, ale w kilku destynacjach wymagany jest paszport. Chodzi m.in. o Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę (jeśli pobyt trwa dłużej niż 30 dni. Przy pobytach krótszych honorowany jest dowód osobisty) i Wielką Brytanię.

Paszport przyda się na kierunkach egzotycznych

Poza kontynentem europejskim polscy turyści muszą się liczyć z koniecznością posiadania paszportu, często również wizy. Wiza to rodzaj zezwolenia umożliwiającego przekroczenie granic danego kraju i przebywanie w nim przez określony czas. Ma formę papierową lub elektroniczną. Jest wydawana przez placówki dyplomatyczne lub konsularne, coraz częściej można ją uzyskać przez internet. Niektóre kraje umożliwiają turystom nabycie wizy przy przekraczaniu granicy.

Jeśli chodzi o Azję tu na jednym biegunie znajduje się Turcja, do której Polacy mogą wjechać wyłącznie na podstawie dowodu osobistego, na drugim zaś kraje takie jak Sri Lanka, Indonezja, Jordania, Kambodża, Malediwy czy Oman, gdzie wymagane jest zezwolenie na wjazd. Na kontynencie afrykańskim wcześniejsze uzyskanie wizy jest niezbędne niemal we wszystkich krajach, w tym w lubianym przez polskich turystów Egipcie. Z kolei w Ameryce Północnej Polacy potrzebują wiz tylko na Kubie. Warto pamiętać, że choć popularne wśród turystów Stany Zjednoczone w 2019 r. zniosły obowiązek wizowy, podróżni, którzy udają się do tego kraju są zobowiązani wypełnić tzw. zezwolenie na podróż w systemie ESTA.

Przed podróżą warto pamiętać

  • O sprawdzeniu, np. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jakie są aktualne warunki wjazdu do danego kraju.
  • O skontrolowaniu ważności dokumentu potwierdzającego tożsamość. Część destynacji wymaga, by paszport lub dowód tożsamości pozostawały ważne na przynajmniej pół roku przed planowaną podróżą.
  • O wyrobieniu dokumentu potwierdzającego tożsamość dzieci. W wybranych krajach wymagany jest on zarówno od dorosłych, jak i małoletnich.
Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.

Polecane oferty