Magazyn Wakacje.pl
Nowości

Pamukkale – turecki cud natury

AzjaAgnieszka Słupecka05.12.2024

U podnóża gór rzeka Menderes stworzyła prawdziwy cud natury. Wapienne tarasy, które zachwycają kształtem i kolorem. Turcy nazywają to dzieło natury "Bawełniany Zamek". Białe nieregularne tarasy przywodzą na myśl bawełniane kłębki. Poznajcie to niezwykłe miejsce i zdecydujcie, czy warto tam pojechać.

Pamukkale i Hierapolis
Pamukkale i Hierapolis

Gdzie się znajdują Pamukkale w Turcji?

Pamukkale znajduje się w południowo-zachodniej Turcji. To znane miejsce turystyczne leży ok. 20 km na północ od miasta Denizli.

Pamukkale znajduje się stosunkowo blisko kurortu Kuşadası, popularnego wśród turystów odwiedzających wybrzeże Morza Egejskiego. Odległość między Kuşadası a Pamukkale wynosi ok. 185 km, co oznacza ok. 3 godziny jazdy samochodem.

Jak powstało Pamukkale?

Woda, która znajduje się w tych naturalnych basenach, pochodzi z bogatego w minerały źródła, które wypływa z gór. W miarę jak woda spływa w dół, wytrącają się minerały i osadzają na podłożu. W ciągu milionów lat warstwa wapiennego osadu urosła do kilku metrów grubości i powstał piękny trawertynowy wodospad. W latach 80. i 90. XX wieku budowa hoteli w okolicach Pamukkale, które nielegalnie korzystały z wód termalnych, doprowadziła do degradacji tarasów. W odpowiedzi na to rząd turecki podjął kroki w celu zamknięcia i wyburzenia tych hoteli, a także wprowadzenia środków ochrony. Miejsce to znano już w starożytności, ale to Rzymianie zbudowali tam uzdrowisko, które przekształciło się w miasto i nazwano je Hierapolis "Święte Miasto".

Pamukkale
Pamukkale

Starożytne Hierapolis

Pozostałości rzymskiego miasta porozrzucane są u szczytu wodospadów Pamukkale. Wśród ważnych zabytków zachowały się teatr z II wieku oraz nekropolia licząca 1200 grobowców. Tutejsze zabytki ciężko porównać z Efezem lub Afrodyzją, ale na pewno warto je zobaczyć. Również w niewielkim muzeum wystawione zostały cenne znaleziska z okolicznych terenów. W Hierapolis znajdują się również baseny termalne. Od czasów starożytnych wierzy się, że wody termalne w Hierapolis mają właściwości lecznicze, zwłaszcza dla schorzeń skóry, układu krążenia i reumatyzmu. Najbardziej znany jest antyczny basen lub zwany inaczej basenem Kleopatry, który zawiera fragmenty starożytnych kolumn i ruin, które upadły wskutek trzęsienia ziemi. Woda jest ciepła i bogata w minerały, a odwiedzający mogą się w nim kąpać (za dodatkową opłatą), doświadczając jednocześnie dotyku historii.

Basen Antyczny
Basen Antyczny

Pamukkale zwiedzanie i wycieczki

Podczas wycieczki fakultatywnej Pamukkale turyści mogą odwiedzić to niezwykłe miejsce. Fakultety odbywają się zarówno z Turcji Egejskiej, jak i Riwiery Tureckiej. Niewątpliwie z części kurortów położonych nad Morzem Egejskim jest znacznie bliżej do powyższych atrakcji.

Czy można się kąpać w Pamukkale?

Pamukkale jest ważnym ośrodkiem turystycznym w Turcji. Odwiedzający mogą chodzić po niektórych tarasach boso, doświadczając ciepłej wody i podziwiając widoki.

Pamukkale wraz z Hierapolis zostało uznane za miejsce dziedzictwa światowego przez UNESCO ze względu na jego wyjątkowe piękno i znaczenie historyczne. Aby chronić delikatne trawertyny, odwiedzającym zabrania się wchodzenia na nie w butach. W wyznaczonych tarasach można się zanurzyć i brodzić w wodzie. Te niezwykłe kaskady są chronione, dlatego turyści powinni zwiedzać te tereny jak najmniej ingerując w środowisko.

Wapienne tarasy
Wapienne tarasy

Czy warto odwiedzić Pamukkale?

Odpowiedź na pytanie, czy warto odwiedzić Pamukkale i Hierapolis zostawiamy Wam. Naszym zdaniem warto, ale trzeba mieć na uwadze, że wycieczki, które startują z okolic Alanyi, rozpoczynają się bardzo wcześnie rano i kończą się w nocy. Najlepiej zaplanować zwiedzanie poza sezonem, wtedy będzie na pewno mniej turystów, a temperatury sprzyjające zwiedzaniu. Na wakacje do Turcji możecie polecieć w ciągu całego roku, nawet podczas jesieni i w zimie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o atrakcjach w Turcji i zorganizowanych wycieczkach, polecamy nasz artykuł pt. "Najciekawsze wycieczki fakultatywne w Turcji".

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.