Sharm el Sheikh atrakcje. Co warto zobaczyć w Sharm el Sheikh?
Jeden z najważniejszych kurortów wypoczynkowych Egiptu jest rajem dla miłośników sportów wodnych, przede wszystkim nurkowania i snorkelingu, choć nie tylko. Rozbudowana baza hotelowa i turystyczna zapewnia rozrywki również tym, którzy wolą zażywać kąpieli słonecznych, relaksować się lub poznawać miejscową kulturę. Dowiedzcie się jakie atrakcje czekają was w tym miejscu.
Leżące w południowej części półwyspu Synaj, nad brzegiem Morza Czerwonego, Sharm el Sheikh to miejsce o ciekawej przeszłości. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XVIII w. Sharm było wówczas przedstawiane jako jeden z ośrodków handlowych na trasie do Indii. Wiele zmieniło się w po drugiej wojnie światowej. Wtedy na obszarze dzisiejszego kurortu znajdowała się wioska rybacka, którą – z uwagi na strategiczne położenie – przekształcono w bazę wojskową. Położenie sprawiło też, że w kolejnych dekadach Sharm El Sheikh przechodziło raz w ręce Izraela, raz Egiptu. Za czasów okupacji izraelskiej miasteczku nadano nazwę Ofira i rozpoczęto jego rozbudowę, również pod kątem turystycznym (To wtedy powstał m.in. międzynarodowy port lotniczy Ofira). Rozbudowę kontynuowano, kiedy Sharm el Sheikh powrócił do granic egipskich w początku lat 80. XX w. Ostatnie dekady ubiegłego wieku to prawdziwy boom inwestycyjny, który doprowadził do tego, że dziś Sharm el Sheikh jest jednym z najważniejszych kierunków turystycznych w tym północnoafrykańskim kraju – z ponad pół tysiącem hoteli (również tych światowych marek) i bogatą infrastrukturą dla odwiedzających. Sharm upodobały sobie egipskie elity, ale i turyści ze świata.
Klimatyczne egipskie miasteczko
Sharm el Sheikh żyje głównie z turystyki, miasto jest więc podporządkowane potrzebom odwiedzających. Ci którzy chcieliby poczuć klimat egipskiego miasteczka powinni się udać do jego najstarszej dzielnicy: Sharm al Maya, zwanej też Starym Miastem. To najlepsze miejsce do tego, by zaopatrzyć się w pamiątki z wakacji. Sklepiki, stragany, a przede wszystkim targowisko Old Market oferują czego dusza zapragnie: owoce i warzywa, lokalne przyprawy i przysmaki, tekstylia, biżuterię i przedmioty codziennego użytku oraz rękodzieło.
Warto zapuścić się w handlowe uliczki, by upolować wyjątkowy suwenir, przy okazji skosztować potraw typowych dla Egiptu lub napić tradycyjnej kawy w kafejce. A kiedy będziecie potrzebowali chwili oddechu od tłocznych i gwarnych miejsc, odwiedźcie wizytówkę tej dzielnicy: górujący nad okolicą meczet El Sahaba wybudowany w 2017 r. z 70-metrowymi minaretami.
Nowoczesna dzielnica Naama Bay
Patrząc na tę nowoczesną dzielnicę, trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno była spokojną osadą beduińską. Dziś tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Z tego względu bywa zresztą nazywana rozrywkowym centrum miasta. Za dnia turystów można spotkać na którejś z tutejszych plaż, które przyciągają krystalicznie czystą wodą, pięknymi rafami oraz rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. Przy plażach działają liczne wypożyczalnie sprzętu, szkółki nurkowe i firmy organizujące rejsy po morzu. W samej dzielnicy mnóstwo jest sklepów, pasaży handlowych, w których można oddawać się zakupowemu szaleństwu.
Jeśli ktoś za zakupami nie przepada, ciekawie spędzi czas w hotelu. Poszczególne obiekty oferują gościom różne rozrywki, np. spa&wellness, baseny czy fitness cluby, na nudę nie można więc narzekać. Wieczorem Naama Bay zmienia się natomiast w wielką dyskotekę. Na jej uliczkach rozbrzmiewają dźwięki najróżniejszej muzyki – kluby dyskoteki i restauracje zachęcają do wspólnego biesiadowania i zabawy.
Raj dla miłośników nurkowania
Jednym z największych atutów Sharm el Sheikh są wody otaczające półwysep Synaj. Sharm jest zlokalizowane między rezerwatem przyrody Nabk a Parkiem Narodowym Ras Muhammad, które słynie z raf koralowych. W okolicach miasteczka jest ponad dwieście pięćdziesiąt raf. Żyje w nich ponad tysiąc gatunków ryb. Z tego względu jest znanym w świecie kierunkiem dla fanów nurkowania i snorkelingu. Mile widziani są tu zarówno doświadczeni nurkowie, jak i osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z eksplorowaniem morskich głębin. Na jednych i na drugich czekają liczne szkoły nurkowe oraz sporo zróżnicowanych miejsc do nurkowania: od płytkich ogrodów koralowych, po bardziej wymagające miejsca. Są dostępne zarówno z brzegu, jak i z łodzi.
Za bardziej znane uchodzą Jackson Reef, Thomas Reef, Gordon Reef zlokalizowane w rejonie wyspy Tiran. Na obszarze Parku Ras Mohammed warto natomiast odbyć podwodną wycieczkę w Shark i Yolanda Reef, Shark Observatory i Jackfish Alley. Wielu fanów nurkowania można też spotkać w Ras Nasrani, Far Garden i Paradise. Ciekawym doświadczeniem będzie eksploracja wraku Thistlegorm, kontenerowca z okresu II wojny światowej, we wnętrzu którego znajdują się m.in. motocykle, ciężarówki i broń. Miejsce to upodobały sobie też liczne gatunki ryb.
Najpiękniejsze plaże
W nadmorskim kurorcie nie może zabraknąć miejsc do opalania. Sharma el Sheikh ma ich kilka. Przeważająca część plaż to plaże prywatne należące do hoteli, nierzadko z infrastrukturą sportową. Na szczęście nie brakuje też plaż publicznych, które poza dostępem do morza oferują też szereg atrakcji. Jedną z najpopularniejszych plaż w miasteczku jest plaża Sharks Bay Oasis położona w zatoczce z niewielkim portem. Plaża ma łagodne wejście do morza i jest chętnie uczęszczana przez nurków. Znajdują się tu szkółki nurkowania i organizowane są wyprawy nurkowe.
W okolicy plaży zlokalizowane są zaś liczne punkty gastronomiczne. Łagodne zejście do wody ma też plaża Ras Um Sid. Jest szeroka i piaszczysta, dlatego świetnie nada się do wypoczynku z dziećmi. Z uwagi na kolor piasku zyskała przydomek złotej plaży. Na plaży El Fanar dominuje za to kolor turkusowy. Taką barwę ma woda okalająca plażę. To miejsce dla osób, którym nie przeszkadza brak typowego brzegu. Do wody schodzi się ze specjalnego pomostu. Jest też głośna plaża Terrazina, chętnie odwiedzana przez miłośników imprez i zabaw.
Znakomita baza wypadowa
Usytuowanie Sharm el Sheikh na półwyspie Synaj czyni to miejsce znakomitą bazą wypadową do innych atrakcyjnych miejsc w Egipcie. O ile wyprawa do oddalonego o 500 km Kairu może stanowić wyzwanie logistyczne, o tyle podróż do atrakcji w regionie jest już całkiem sensownym pomysłem. Warto wygospodarować czas na to, by poznać choć niektóre z nich.
Fani nurkowania z pewnością powinni zawitać do Dahab, które słynie z licznych raf oraz tzw. Blue Hole, zagłębienia w wodzie mającego 100 metrów głębokości. Ważnym punktem nurkowym jest też miejscowość Nuwajbi nad Zatoką Akaba znana z płytkich raf koralowych ze Stone House na czele. Ośrodek ten jest chętnie odwiedzany przez turystów ze względu na znajdującą się tu wioskę beduińską oraz XVI-wieczną twierdzę. W sąsiedztwie Nuwajbi kusi malowniczy Kolorowy Kanion. Podczas wycieczki skalnym labiryntem nie można oderwać wzroku od fascynujących kolorowych formacji wapiennych! Miłośnicy historii powinni się wybrać do Parku Narodowego Świętej Katarzyny. Na jego obszarze znajduje się wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Klasztor Św. Katarzyny. Znajdujący się u stóp Góry Świętej Katarzyny, na wysokości 1570 m n.p.m., obiekt postawiono w miejscu, gdzie dokonało się ponoć objawienie Boga. Klasztor należy do prawosławnych Greków. W jego pobliżu znajduje się góra Synaj (2285 m n.p.m.), również wpisana na Listę UNESCO. Właśnie tu Mojżesz miał otrzymać od Boga tablicę z Dziesięcioma Przykazaniami.