Atrakcje Hurghada. Co warto zobaczyć w Hurghadzie?
Kiedy mowa o wakacjach w kraju faraonów, na myśl od razu przychodzą kurorty nad Morzem Czerwonym. Za jeden z najbardziej znanych z pewnością uznać można Hurghadę dysponująca znakomitą bazą hotelową. Warto pamiętać, że to miejsce idealne nie tylko na błogi wypoczynek na plaży czy aktywności wodne, również na zwiedzanie. Dowiedz się co ciekawego można zobaczyć w tym mieście.
Jeszcze sto lat temu Hurghada była wioską rybacką. Wiele zmieniło się pod koniec XX w., kiedy władze zdecydowały się postawić na turystykę. Nastąpił boom inwestycyjny, który poskutkował powstaniem kompleksowej infrastruktury noclegowej. Turystyka rozwija się w tym mieście od lat 80. ubiegłego stulecia, w rezultacie dziś Hurghada uważana jest za jeden z najważniejszych kurortów w Egipcie, przyciągający tłumy odwiedzających z całego świata. Do odwiedzin zachęca urozmaicone i jakościowe zaplecze hotelowe. Standardem w hotelach jest opcja all inclusive. Wiele obiektów ma rozbudowaną strefę basenów, atrakcji dla dzieci, co czyni tę destynację znakomitym kierunkiem dla rodzin. Niezaprzeczalnym atutem jest też klimat, który sprawia, że w Hurghadzie można wypoczywać przez cały rok.
Kiedy najlepiej jechać do Hurghady?
Kurort leży w strefie klimatu subsaharyjskiego. Od stycznia do grudnia świeci tam słońce, deszcze padają sporadycznie, a temperatura nie spada poniżej 20 st. C. W najchłodniejszych miesiącach roku, tj. w grudniu i styczniu, termometry wskazują "tylko" około 22 st. Dla odmiany od czerwca do sierpnia należy się tam spodziewać tropikalnych upałów, temperatura sięga 40 st. C (albo i więcej). Najlepiej wybrać się na wakacje do Hurghady w pozostałych okresach roku, tj. między marcem a majem oraz wrześniem a listopadem, kiedy na termometrach jest około 25 – 30 st. C.
Co robić w Hurghadzie?
Z powyższych względów turyści przyjeżdżają do Hurghady głównie po to, by wygrzewać się na słońcu. Miejsc do tego typu aktywności nie brakuje. Słonecznych kąpieli można zażywać zarówno na piaszczystych plażach wyposażonych w leżaki i parasole, jak i w przyhotelowych basenach, w cieniu palm. Ci, którzy wolą bardziej aktywnie spędzać czas, mogą korzystać z możliwości jakie daje Morze Czerwone: można pływać na rowerkach wodnych i statkami z przeszklonym dnem. To też raj dla miłośników wszelakich sportów wodnych: windsurfingu, kite’a, surfingu, a przede wszystkim snorkelingu i nurkowania. Eksplorowanie podwodnego świata jest tu niezwykle ekscytujące, bowiem wody akwenu są krystalicznie czyste i znajdują się w nich nie tylko liczne rafy koralowe, również wraki zatopionych statków.
Jakie są atrakcje Hurghady?
Hurghada jest atrakcyjnym kierunkiem także z uwagi na kilka atrakcji w samym mieście. Warto odwiedzić zwłaszcza najstarszą dzielnicę tego ośrodka: Ad-Dahar, gdzie można podpatrzeć jak toczy się życie zwykłych Egipcjan. Tu mieści się m.in. świątynia egipskich chrześcijan: Kościół Koptyjski św. Szenudy. Jest też targ. Znaleźć na nim można wszystko: od przypraw, owoców, warzyw, po elementy garderoby i dodatki, biżuterię, wyroby rękodzielnicze i sprzęty domowe. To znakomite miejsce do zakupu pamiątki z Egiptu. Na bazarze przyda się umiejętność targowania. Zwiększa to szanse na zakup suwenirów w atrakcyjnych cenach.
Młodsze dzielnice Hurghady budowane były z myślą o turystach, niemniej spacer po nich również dostarczy wielu rozrywek. Typowo turystycznym miejscem jest dzielnica Village Road, znana także jako Mamsha, z hotelami, sklepami i lokalami gastronomicznymi. Atrakcją tej części miasta jest Wielkie Akwarium, w którym podziwiać można mieszkańców podwodnego świata. Żyje tu ponad sto zwierząt, np. płaszczki, ośmiornice, żółwie, rekiny i najróżniejsze gatunki ryb.
Na obszarze Mamshy jest zlokalizowane lotnisko. Obok niego zaś znajduje się Muzeum Hurghady. Otwarta w 2020 r. placówka to kompendium wiedzy o historii Egiptu. W muzeum zgromadzono około 3000 artefaktów znalezionych w rejonie Morza Czerwonego i nie tylko, m.in. przedmioty codziennego użytku czy przedmioty kultu, używane w czasach starożytnych i późniejszych. W nowoczesnych aranżacjach wystawiono m.in. meble, kosmetyki, biżuterię, monety, mumie, sarkofagi, obrazy, ikony oraz zwoje Tory.
Wizytówką kolejnej dzielnicy, Sakkali, są nie tylko hotele czy sklepy, również deptak, z którego rozpościera się piękny widok na morze. Pomiędzy dzielnicami Dahar a Sakkala znajduje się nowoczesna marina, w której cumują liczne jachty i łodzie. Miejsce to tętni życiem do późnych godzin wieczornych. Głównie ze względu na liczne bary, restauracje i kluby, w których można dobrze zjeść (np. stek z wielbłąda) i się pobawić. Z mariny dobrze widoczny jest kolejny obiekt sakralny w mieście: meczet Al Maina zwany też Białym Meczetem. Nazwę zawdzięcza barwie marmuru, z którego został wykonany. Meczet jest udostępniony turystom, z powodzeniem można więc wejść do środka, by podziwiać wnętrza tej charakterystycznej budowli.