Największe atrakcje Dubrownika
Choć Dubrownik uchodzi za najpiękniejsze chorwackie miasto, turyści spędzają tu zwykle kilka godzin. To duży błąd! Na poznanie "Perły Adriatyku", jak nazywa się ten ośrodek, warto wygospodarować więcej czasu. Tylko wtedy będzie można w pełni docenić jego niezwykłą średniowieczną architekturę i poczuć wyjątkową atmosferę. Dowiedz się, co można zobaczyć w Dubrowniku.
O tym, że ośrodek położony w południowej Dalmacji, nad Adriatykiem, jest wyjątkowym punktem na mapie Chorwacji świadczy fakt, że jego najstarsza część została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako unikalny na skalę europejską, zachowany w całości układ urbanistyczny średniowiecznego miasta z systemem umocnień obronnych. Urodę tego miasta dostrzegli też filmowcy, umieszczając w nim akcję kilku kultowych fabuł filmowych i telewizyjnych, by wspomnieć "Gwiezdne wojny" czy serial "Gra o tron".
Lotnisko Dubrownik (DBV) położony jest w miejscowości Čilipi, oddalonej od Dubrownika o około 20 km.
Stare Miasto i mury obronne
Przechadzając się po mieście trudno nie kryć zachwytu. Za najpiękniejszą część Dubrownika uważane jest Stare Miasto (Stari Grad), na obszarze którego znajduje się większość atrakcji. Zanim się jednak do niego wejdzie (jedną z bram), nie można przegapić potężnych murów obronnych otaczających Starówkę. Fortyfikacje wzniesione między XII a XVII w. rozciągają się na długości około 1940 m. Ich wysokość dochodzi miejscami nawet do 25 m, a grubość – do 6 m. Na przestrzeni wieków zapewniały ośrodkowi obronę przez licznymi najazdami. Dziś uznawane są za jedną z największych atrakcji turystycznych. Podziwiać je można z poziomu wody, miasta, także z góry. Podczas pobytu w mieście koniecznie trzeba wygospodarować czas na spacer po fortyfikacjach.
System obronny Dubrownika to jednak nie tylko mury, również baszty i bramy. Najsłynniejszą, a zarazem najstarszą bramą jest Pile, przez którą do Starego Miasta dociera większość turystów. Pile to w rzeczywistości dwie bramy: zewnętrzna i wewnętrzna. Do bramy zewnętrznej, wybudowanej w XVI w., dochodzi się przez kamienny most nad dawną fosą. Warto zwrócić uwagę na posąg św. Błażeja, patrona miasta, umieszczony nad wejściem. Brama ta prowadzi do bramy wewnętrznej postawionej w XV w.
Stary Port to historyczne serce Starego Miasta, które przez wieki pełniło kluczową rolę jako centrum handlu i kultury. Odwiedzający mogą podziwiać piękne łodzie i jachty oraz delektować się panoramicznymi widokami na Morze Adriatyckie. Wędrując malowniczymi uliczkami, warto zatrzymać się w jednej z licznych kawiarni czy restauracji, aby spróbować lokalnych chorwackich specjałów i poczuć autentyczną atmosferę tego miejsca.
Fort Lovrijenac
Fort Lovrijenac, znany również jako Fort św. Wawrzyńca, stanowi jedno z najważniejszych dzieł obronnych w historii miasta. Zbudowany w XVII wieku, pełnił funkcję strategicznej obrony Dubrownika przed wrogimi atakami. Na szczycie fortu znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się malowniczy widok na morze i okolicę.
Dziś zabytek ten jest otwarty dla turystów, którzy chętnie zwiedzają jego wnętrza i podziwiają panoramę z jego szczytu. Ceny biletów są dostosowane do sezonu oraz wieku zwiedzających, jednak nie są one wysokie, co sprawia, że fort jest atrakcyjnym celem dla osób odwiedzających Dubrownik.
"Gra o Tron" to fascynujące połączenie rzeczywistości z fikcją, gdyż wiele scen serialu zostało nakręconych w tym historycznym mieście. Dubrownik stał się ikonicznym miejscem dla fanów serialu, którzy mogą odkrywać ulice i zabytki, które stanowiły tło dla wielu ważnych scen.
Spacerując po starówce, można odnaleźć znane lokalizacje, takie jak Fort Lovrijenac, który był tłem dla Czerwonych Skał czy ulice, które pełniły rolę ulic Królewskiego Portu. Mieszkańcy i turyści często uczestniczą w wycieczkach tematycznych, aby lepiej poznać Dubrownik przez pryzmat popularnego serialu.
Miejsce dla fanów architektury
Przekraczając wrota Starego Miasta turysta przeniesie się w czasie o kilka wieków wstecz. Niespieszny spacer po labiryncie ulic i uliczek pozwoli zachwycić się niezwykłym średniowiecznym układem urbanistycznym Starówki, także odkryć piękno kamienic wybudowanych w kamieniu. Główna uliczka Starówki to Stradun (znana też jako Ulica Plača), która łączy bramy Pile z Peskarija. Rozciągająca się na długości niemal 300 m ulica zachwyca o każdej porze dnia i nocy. Zrobić tu można zakupy w jednym z licznych sklepików lub wypić kawę w kawiarence. Jeśli podróżujecie z dziećmi po Dubrowniku i okolicach, na pewno znajdziecie tu fantastyczne lodziarnie.
Ze Stradun łatwo można dojść do najważniejszych zabytków Starówki, np. XV-wiecznej Wielkiej Fontanny Onufrego zwieńczonej kopułą i ozdobionej tzw. maszkaronami. Z ich ust wystają krany z płynącą wodą.
Niektórzy wierzą, że jeśli napiją się wody ze wszystkich kranów, spełni się ich jedno marzenie.
Wielka Fontanna Onufrego ma swój mniejszy odpowiednik, na placu Luža. Punktem obowiązkowym jest też klasztor i kościół Franciszkanów. W obrębie tego kompleksu znajdują się biblioteka z muzeum oraz jedna z najstarszych na świecie aptek. Warto na chwilę się tam zatrzymać, by podziwiać to architektoniczne dzieło sztuki gotyckiej i romańskiej. Nie jest to zresztą jedyna perełka Starówki. Miłośnicy architektury z pewnością docenią też piękno XVIII-wiecznej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która jest główną świątynią tego miasta, Pałacu Rektorów ze wspaniałym dziedzińcem i niewielkim muzeum, oraz XVI-wiecznego Pałacu Sponzy, w którym mieści się miejskie archiwum i odbywają się wydarzenia kulturalne.
Najstarsza apteka w Europie kontynentalnej, działająca nieprzerwanie od 1317 roku, znajduje się w Dubrowniku. Apteka mieści się w pobliżu klasztoru Franciszkanów i jest otwarta dla zwiedzających.
W "ogrodzie Dubrownika"
Wszystkie te wspaniałości można podziwiać ze Wzgórza Srđ uchodzącego za najlepszy punkt obserwacyjny w mieście. Można nań wejść na piechotę lub wjechać kolejką. Ze szczytu ponad 400-metrowego wzniesienia rozpościerają się przepiękne widoki na Dubrownik oraz Adriatyk. Kolejka linowa została otwarta w 1969 roku i od 2010 roku działa w swojej obecnej formie. Jej trasa rozpoczyna się w dolnej stacji w dzielnicy Ploče, na wysokości 51 m n.p.m. Podczas podróży kolejką linową, turyści mogą podziwiać malownicze widoki na Dubrownik oraz otaczające go góry. Na szczycie Góry Srđ znajduje się punkt widokowy, kawiarnia, restauracja oraz muzeum, gdzie można zgłębić historię Dubrownika. Godzinami można patrzeć np. na granatową taflę Adriatyku, czerwone dachy staromiejskich kamieniczek czy wyspę Lokrum.
Oddalona od lądu o 600 m Wyspa Lokrum to miejsce bardzo ciekawe i również warte odwiedzenia. Dostać się można na nią promem. Lokrum zyskała przydomek ogrodu Dubrownika. Nie bez przyczyny. To zielona oaza miasta, w której w upalne dni chętnie szukają wytchnienia zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Wyspa jest domem m.in. dla palm i kaktusów, które rosną w tamtejszym ogrodzie botanicznym. Ciekawostką przyrodniczą jest też niewielkie słone jezioro zwane Morzem Martwym, w którym można się wykąpać po całodziennym zwiedzaniu. Lokrum spodoba się również miłośnikom historii, którzy odkryją ciekawe dzieje tego miejsca, zwiedzając dość dobrze zachowanych ruiny klasztoru Benedyktynów oraz Fort Royal.
Kiedy najlepiej odwiedzić Dubrownik?
Dubrownik można odkrywać przez cały rok. Najlepiej robić to w miesiącach wiosenno-letnich, kiedy warunki pogodowe sprzyjają długim spacerom, a słońce dodaje uroku krajobrazowi. My rekomendujemy wizytę w tym mieście we wrześniu, poza szczytem sezonu, kiedy pogoda w Dubrowniku wciąż sprzyja, a turystów jest dużo mniej niż latem. W Dubrowniki znajdziecie hotele o różnym standardzie, które na pewno zadowolą każdego turystę.
Plaże w Dubrowniku i okolicach charakteryzują się czystą wodą Adriatyku i malowniczym otoczeniem. Każda z plaż ma swój niepowtarzalny urok i jest idealnym miejscem do relaksu oraz kąpieli słonecznych.
Jeśli zastanawiacie się, co wybrać podczas wakacji w Chorwacji – Dubrownik czy Split, to nasza odpowiedź brzmi: zarówno Dubrownik, jak i Split są warte uwagi! :))