Najsłynniejsze uzdrowiska w Sudetach

EuropaIwona Kołczańska03.07.2020

Każdy słyszał o Kudowie czy Dusznikach, ale mało kto potrafi powiedzieć o nich coś więcej. Dziś sprawdzamy, gdzie się dokładnie znajdują i czy są dobrym wyborem na letnie wakacje.

Sudety
Sudety

Słynne górskie "zdroje" znajdują się na Ziemi Kłodzkiej, często potocznie błędnie nazywanej Kotliną Kłodzką, która stanowi tylko 1/5 jej powierzchni. Uzdrowiska nie leżą w kotlinie, tylko w górach. Tak czy inaczej, Lądek-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój czy Kudowa-Zdrój znajdują się na Ziemi Kłodzkiej, która raczej nie kojarzy się z idealnym miejscem na urlop. A szkoda!

Uzdrowiska stanowią świetną bazę wypadową zarówno do górskich wycieczek, jak i zwiedzania okolicy, która z kolei obfituje w atrakcje. Góry Stołowe wraz ze słynnymi Błędnymi Skałami, Kaplica Czaszek w Czermnej, twierdza Srebrna Góra, zamek Książ czy podziemny kompleks projektu Riese to tylko początek długiej listy ciekawych miejsc w pobliżu.

A jak wyglądają same uzdrowiska? Czym się od siebie różnią? Wszystkie posiadają rozbudowaną bazę noclegową. Są tu zarówno sanatoria z bogatą ofertą zabiegów, jak i pensjonaty i hotele, także ze spa, np. Bukowy Park Medical Spa w Polanicy.

Sudety atrakcje - Lądek-Zdrój

Znajdujący się pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami, Lądek-Zdrój to uzdrowisko z długimi tradycjami. Przyjeżdżał tu Goethe czy cesarzowa Katarzyna II. Do dziś miasto położone na wysokości ok. 450-500 m n.p.m. przyciąga rzesze kuracjuszy, którzy przybywają leczyć głównie reumatyzm, a także choroby ortopedyczne i neurologiczne. W Lądku leczy się m.in. przy pomocy cieplic siarczkowych i fluorkowych, zawierających radon.

W uzdrowisku jest także co zobaczyć. Punkt obowiązkowy to zakład przyrodoleczniczy "Wojciech". Już sam budynek z zewnątrz robi ogromne wrażenie, dzięki neobarokowym zdobieniom. Prawdziwa niespodzianka czeka nas jednak w środku – okrągły basen termalny z przepięknymi ścianami pnącymi się nad nim to prawdziwy hit.

W Lądku warto także zobaczyć gotycki most św. Jana, kaplicę św. Jerzego z dzwonnicą, rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku, a także arboretum, czyli ogród botaniczny. W najbliższej okolicy znajdziemy ruiny zamku Karpień, jaskinię Radochowską oraz Stołowe Skały w Górach Złotych (nie mylić z Błędnymi Skałami w Górach Stołowych).

Lądek Zdrój
Lądek Zdrój

Ciekawą opcją noclegową 8 km od centrum jest Zamek na Skale. Zabytkowe wnętrza, nutka luksusu i hotelowe spa sprawią, że nasz urlop będzie z pewnością udany.

Sudety atrakcje – Duszniki-Zdrój

Słynące z Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego uzdrowisko leży między Górami Orlickimi a Bystrzyckimi. Miasto znajduje się na wysokości od 537 (centrum) do 960 m n.p.m. (Zieleniec). Tradycje uzdrowiskowe sięgają aż 1769 roku, bazując na wodach mineralnych, kąpielach borowinowych oraz specyficznym klimacie. Kuracjusze leczą tu przede wszystkim choroby kariologiczne, gastrologiczne, a także bezpłodność.

Warto zobaczyć Park Zdrojowy wraz z Dworkiem Chopina, rynek i stojące przy nim domy, budynek hotelu "Fryderyk" (można się w nim zatrzymać – tydzień w lipcu czy sierpniu z 2 posiłkami dziennie kosztuje 886 zł za osobę) czy Muzeum Papiernictwa. Popularną atrakcją są także ruiny zamku Homole na wzniesieniu Gomoła. Biegnie przy nich niebieski szlak turystyczny, a u podnóża góry Główny Szlak Sudecki. Duszniki stanowią świetną bazę wypadową w Góry Stołowe.

Sudety atrakcje – Kudowa-Zdrój

Kudowa znajduje się między Górami Stołowymi a Pogórzem Orlickim i charakteryzuje się łagodnym klimatem ze względu na usytuowanie na południowych stokach. Jako uzdrowisko słynie przede wszystkim z pijalni wód mineralnych, które działają leczniczo m.in. na anemię, choroby nerek oraz choroby przemiany materii.

Poza Parkiem Zdrojowym ogromną atrakcją jest Kaplica Czaszek, położona w dzielnicy Czermna. Miejsce przyciąga turystów z Polski i Europy. Barokowa kapliczka powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajduje się pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a dzwonnicą. Jej wnętrze pokrywa około trzech tysięcy czaszek i kości, natomiast ponad dziesięć razy tyle znajduje się w krypcie. Należą one do ofiar wojen i epidemii.

W mieście działa Muzeum Zabawek. Kudowa-Zdrój to także świetna baza do wypraw w Góry Stołowe oraz do pobliskich Czech.

Sudety atrakcje – Polanica-Zdrój

Polanica znajduje się z kolei na granicy Gór Stołowych, Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej. Słynie z wód mineralnych – "Staropolanka" i "Wielka Pieniawa", a także łagodnego klimatu. Leczy się tu przede wszystkim schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne, ale także otyłość, cukrzycę i choroby endokrynologiczne.

Polanica Zdrój
Polanica Zdrój

W uzdrowisku do dziś można zobaczyć budynki w stylu kurortowym z początku XX wieku. Tak jak w pozostałych miastach warto odwiedzić ponad stuletni Park Zdrojowy. Jedynie kilkanaście kilometrów dalej leży słynna Twierdza Kłodzko czy Góry Stołowe.

Skopiowano
Skopiuj link
Iwona Kołczańska
Iwona Kołczańska
Kocha Włochy i góry - od Tatr po Alpy. W serwisie najbardziej lubi opisywać mało znane magiczne miejsca w Polsce i Europie. Przygodę z podróżowaniem zaczynała za studenckich czasów z przyjaciółką - od Couchsurfingu i latania za grosze. Wypady na skoki narciarskie do Słowenii czy Norwegii wymagały mistrzowskiej logistyki, żeby zamknąć się w niewielkim budżecie i dużo szczęścia, gdy trzeba było w 2 h dotrzeć na lotnisko z jednego państwa do drugiego, po drodze korzystając ze stopa, pociągu i autobusu. Dziś częściej odkrywa świat w trybie "slow" wraz z rodziną.

Polecane oferty