Najpiękniejsze miejsca w Polsce – nasze TOP 20

RankingiAgata Biernat18.06.2022

Na co dzień zachwycamy się najdalszymi zakątkami świata, pomagając naszym klientom w wyborze idealnej oferty wakacyjnej. Tymczasem w Polsce również kryje się wiele urokliwych zakątków, wspaniałych zabytków i cudów przyrody. Oto 20 – naszym zdaniem – najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.

Widok z karkonoskiego szlaku
Widok z karkonoskiego szlaku
Fot: Agata Biernat

Zestawienie jest w pełni subiektywne, a kolejność miejsc losowa. Ograniczyliśmy się do TOP20, ale umówmy się, pięknych miejsc w Polsce nie brakuje! Na jednym tchu moglibyśmy ich wymienić o wiele, wiele więcej! Możesz je zwiedzić w czasie zorganizowanych wycieczek jednodniowych lub planując wakacje w Polsce.

1/20 Zamek na Wawelu

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w naszym kraju – i to zarówno przez Polaków, jak i przez licznie odwiedzających Kraków obcokrajowców. To tu zobaczymy (i posłuchamy, jak bije) słynny Dzwon Zygmunta liczący ponad 500 lat! Przechadzając się komnatami Zamku na Wawelu nie sposób też nie zwrócić uwagi na arrasy, czyli artystyczne tkaniny ścienne. Zostały zakupione przez Zygmunta II Augusta dla ozdoby zamku.

Zamek na Wawelu jesienią
Zamek na Wawelu jesienią

2/20 Kopalnia soli w Wieliczce

Będąc w Krakowie, warto wybrać się do położonej nieopodal Wieliczki, by na własne oczy zobaczyć jeden z najcenniejszych polskich skarbów. Podziemne solne miasto jest położone na 9 poziomach, a jego najbardziej rozpoznawalnymi częściami są kaplica św. Kingi, a także komory Pieskowa Skała i Michałowice. To jedyny obiekt górniczy na świecie czynny nieprzerwanie od średniowiecza. Nic dziwnego, że został wpisany na listę UNESCO!

Kaplica Świętej Kingi w Wieliczce
Kaplica Świętej Kingi w Wieliczce
Fot: Pavlo Vakhrushev

3/20 Starówka w Toruniu

Kolejny zabytek wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Niektórzy nazywają ją "małym Krakowem", inni twierdzą, że swoim urokiem przerasta nawet stolicę Małopolski. Dwa rynki oddalone od siebie o zaledwie 500 metrów, wspaniałe gotyckie budowle, unoszący się w powietrzu zapach pierników i spoglądająca z cokołu postać Mikołaja Kopernika. Wszystko to sprawia, że Toruń ma niepowtarzalny klimat.

Stare Miasto w Toruniu - widok z wieży ratuszowej
Stare Miasto w Toruniu - widok z wieży ratuszowej

4/20 Puszcza Białowieska

Nasz kraj może się poszczycić nie tylko cudami architektury, ale i też pięknymi okolicznościami przyrody. Na wschodzie kraju bezapelacyjnie warto odwiedzić Podlasie i Puszczę Białowieską. Zobaczymy tu najstarsze drzewostany i najpotężniejsze drzewa, staniemy oko w oko z żubrem i zachwycimy się kojącym szumem prastarego lasu.

W Białowieży - oprócz pięknej przyrody - można podziwiać również zabytkowe chaty
W Białowieży - oprócz pięknej przyrody - można podziwiać również zabytkowe chaty

5/20 Ruchome wydmy w Łebie

Zajmują obszar blisko 500 ha, ale tylko niewielka część jest udostępniona dla turystów. Swoją nazwę zawdzięczają temu, że każdego roku przemieszczają się od kilku do kilkunastu metrów na wschód. Najbardziej znana jest Wydma Łącka, zlokalizowana najbliżej Łeby. Spacerując po Słowińskim Parku Narodowym, od strony miejscowości Czołpino dotrzemy też na Wydmę Czołpińską.

Ruchome Wydmy w Łebie
Ruchome Wydmy w Łebie

6/20 Mierzeja Helska

Z jednej strony Zatoka Gdańska, z drugiej otwarte morze – wyjątkowe położenie Mierzei Helskiej sprawia, że stykamy się z dwoma niezwykłymi krajobrazami. Całości dopełniają urocze miejscowości wypoczynkowe, rozwinięta baza sportów wodnych i niepowtarzalna przyroda. Można tu wybrać się na dłuższe wakacje, weekend, a nawet na jednodniową wycieczkę rowerową wzdłuż półwyspu.

Mierzej e Helską warto pokonać rowerem
Mierzej e Helską warto pokonać na rowerze
Fot: Patryk Kosmider

7/20 Rynek we Wrocławiu

Zachwycające kolorowe kamieniczki (kto z Was zgadnie, które okno jednej z nich zostało… namalowane? 😉), gotycki Stary Ratusz, sukiennice, Plac Solny z kwiaciarkami i wszędobylskie krasnale! Wrocław to bezapelacyjnie miasto, w którym można się zakochać, a rynek starego miasta to jego wisienka na torcie!

Stary Rynek i fontanna we Wrocławiu
Stary Rynek i fontanna we Wrocławiu

8/20 Karpacz

Serce Karkonoszy z górującym nad nim masywem Śnieżki co roku przyciąga coraz większe grono turystów. Bo w Karpaczu nie brakuje atrakcji! Baśniowa Świątynia Wang, zabytkowa górska architektura, Dziki Wodospad na Łomnicy i wiele górskich szlaków. W dodatku miasto jest znakomitą bazą wypadową do innych miejsc, również poza granicami Polski.

Świątynia Wang w Karpaczu
Świątynia Wang w Karpaczu

9/20 Mazury

Tak naprawdę trudno wybrać jedno miejsce w regionie, bo Mazury to prawdziwy cud natury. I nie jest to tylko utarty slogan! Zachwycają tu przede wszystkim wspaniałe jeziora, na których można uprawiać sporty wodne lub poddać się błogiemu wypoczynkowi na plaży bądź łódce, wsłuchując się w odgłosy natury.

Jezioro Kisajno na Mazurach
Jezioro Kisajno na Mazurach
Fot: Janusz Lipiński

10/20 Kanał Elbląski

Liczy ponad 80 kilometrów (a wraz z odgałęzieniami nawet 151 km!) i ciągnie się od Elbląga do Ostródy. Historyczna droga wodna uznana już w XX wieku za zabytek techniki to atrakcja wyjątkowa na europejską, a może nawet i światową skalę. Wszystko za sprawą wynoszącej blisko 100 m różnicy poziomów i pięciu pochylni. To szyny kolejowe umożliwiające przetoczenie statków na specjalnych wagonach – po trawie! Rejs po kanale to też okazja do obcowania z przyrodą. W rezerwacie można podziwiać ponad 200 gatunków ptaków, w tym orła bielika (byliśmy i widzieliśmy grubo ponad 20 osobników).

Rejs statkiem po trawie po Kanale Elbląskim
Rejs statkiem po trawie po Kanale Elbląskim

11/20 Dolina Pięciu Stawów w Tatrach

Z urokliwej północy przenosimy się na równie urokliwe południe do jednej z (przynajmniej naszym zdaniem) najpiękniejszych miejscówek w Tatrach. Dolina Pięciu Stawów zachwyca porywającymi widokami. Dodatkowo, na szlaku od strony Doliny Roztoki znajduje się największy tatrzański wodospad – Siklawa.

Dolina Pięciu Stawów Polskich
Dolina Pięciu Stawów Polskich

12/20 Bieszczady

Podobnie najpiękniej wyglądają wczesną jesienią, ale tak naprawdę warto tam wybrać się o każdej porze roku. Bieszczady kuszą rozległymi połoninami. Te najbardziej znane to Połonina Caryńska i Połonina Wetlińska. Tutaj też zobaczymy Tarnicę – najwyższy szczyt Bieszczad, zaporę wodną w Solinie czy malutkie cerkwie.

Bieszczady
Bieszczady

13/20 Sandomierz

To bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, w ostatnich latach kojarzone przede wszystkim z serialowym ojcem Mateuszem. Co wyróżnia Sandomierz? Przede wszystkim jego malownicze położenie na siedmiu wzgórzach, wspaniały rynek, XIV-wieczny ratusz i niezwykła Podziemna Trasa Turystyczna.

Położenie Sandomierza może zachwycać
Położenie Sandomierza może zachwycać
Fot: Sławek Rakowski

14/20 Kazimierz Dolny

90 kilometrów na północ czeka kolejna perełka – Kazimierz Dolny. Oczarować może nie tylko jego rynek z renesansowym placem, ale też malownicze wąwozy, Góra Trzech Krzyży i ruiny zamku pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku.

Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym
Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym

15/20 Zamek w Mosznej

Też macie wrażenie, jakby wręcz został wyjęty z sagi o Harrym Potterze? Położony w województwie opolskim Zamek w Mosznej oczarowuje turystów swoją bajkową architekturą. Ma aż 99 wież i 365 pomieszczeń. Zachwycający jest też przylegający do niego park z kilkusetletnimi dębami i lipami.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej

16/20 Ojców i Maczuga Herkulesa

Ojcowski Park Narodowy, mimo że to najmniejszy park w Polsce, jest pełen atrakcji. Znajdziemy tu wspaniałe jaskinie powstałe w wapiennych skałach Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Ciemną, Łokietka, Nietoperzową czy Wierzchowską. Oko przykuwają też niezwykłe formacje skalne: Brama Krakowska i Maczuga Herkulesa.

Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym
Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym

17/20 Główne Miasto w Gdańsku

Największy ceglany kościół na świecie – Bazylika Mariacka, Fontanna Neptuna, Dwór Artusa, Brama Żuraw i piękne mieszczańskie kamienice - serce Gdańska jest pełne magii. Spacer po Głównym Mieście to punkt obowiązkowy podczas wizyty w Trójmieście.

Brama Żuraw w Gdańsku
Brama Żuraw w Gdańsku

18/20 Ujście Wisły

Trójmiasto to również mnóstwo pięknych miejsc przyrody. Na Wyspie Sobieszewskiej, tam, gdzie Wisła uchodzi do morza, możemy obserwować rzadkie gatunki ptaków. Część z nich ma tu swoje miejsca lęgowe, stąd też – dla ich ochrony – utworzono Rezerwat Mewia Łacha.

Ujście Wisły
Ujście Wisły

19/20 Trzęsacz

Jedna z największych atrakcji turystycznych na zachodnim wybrzeżu. Wyjątkowe nadmorskie urwiska, piękna plaża i romantyczne ruiny gotyckiego kościoła wzniesionego na przełomie XIV i XV wieku – to najczęściej wymieniane przez osoby spędzające wakacje na Pomorzu Zachodnim atuty Trzęsacza.

Ruiny i plaża w Trzęsaczu
Ruiny i plaża w Trzęsaczu

20/20 Świnoujście

Jedna z najszerszych plaż w kraju, zachwycająca przyroda "zamknięta" w Wolińskim Parku Narodowym, niesamowite położenie – na 44 wyspach – i słynna na całą Polskę latarnia morska. Nic dziwnego, że Świnoujście od lat pozostaje wakacyjnym hitem, przyciągając nie tylko rodzimych, ale też i zagranicznych turystów.

Latarnia Morska w Świnoujściu o zachodzie słońca
Latarnia Morska w Świnoujściu o zachodzie słońca
Fot: MikeMareen
Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty