Najpiękniejsze miejsca nad Bałtykiem. 6 magicznych zakątków
Polskie wybrzeże kusi miękkim piaskiem i kilometrami pięknych plaż. Ze względu na gwarantowaną pogodę, wielu rodaków od lat wybiera jednak południe Europy. W tym roku to Bałtyk ma jednak szansę stać się wakacyjnym hitem. Przypominamy jego niezwykłe zakątki.
Prawdziwi z nas szczęściarze. Polskie plaże zdecydowanie należą do europejskiej czołówki. Choć Bałtyk do najcieplejszych mórz nie należy, złocistego piasku mogą nam pozazdrościć w Chorwacji czy Grecji. Pogoda też coraz rzadziej "płata figle" – ostatnie sezony był bardzo udane.
Wybór noclegów nad morzem jest różnorodny – znajdziemy tu zarówno skromne kwatery za kilkadziesiąt zł za noc, modne apartamenty niczym z instagramowych zdjęć, jak i hotele ze świetną ofertą spa. Choć często mówi się, że polskie wybrzeże jest drogie, gdy odpowiednio poszukamy, wakacje nad Bałtykiem wcale nie zrujnują naszego portfela.
Setki kilometrów polskiego wybrzeża to senne wioski, tętniące życiem kurorty, modne uzdrowiska czy miasta z 1000-letnią historią. Naprawdę jest w czym wybierać. Przedstawiamy kilka pięknych zakątków nad Morzem Bałtyckim, które niezdecydowanym mogą pomóc wybrać odpowiednią część wybrzeża.
Atrakcje polskiego wybrzeża - Słowiński Park Narodowy
Słynnych ruchomych wydm nie trzeba nikomu przedstawiać. W okolicach Łeby czeka na nas wyjątkowy krajobraz – można się tu momentami poczuć jak na pustyni. Wydmy przemieszczają się o 4-10 m na rok, a najwyższa z nich to Łączka o wysokości 42 m n.p.m. To miejsce unikatowe na skalę europejską.
Słowiński Park Narodowy to jednak nie tylko wydmy, ale także jeziora, łąki, torfowiska i bory. Jeziora Łebsko i Gardno robią ogromne wrażenie widziane z pasa wydm – są położone bardzo blisko morza. Na terenie parku wytyczono 20 szlaków turystycznych, głównie pieszych, ale także kajakowych i rowerowych.
Atrakcje polskiego wybrzeża - Dębki
Dębki mogą pochwalić się jedną z najpiękniejszych plaż w Polsce. Pisze się o niej piosenki, często pojawia się w rankingach, także tych międzynarodowych. Jest długa na 3 km i szeroka na ponad 100 m, co daje możliwości swobodnego plażowania mimo sławy kurortu. Jest tu 9 wejść, które różnią się od siebie.
Przykładowo wejście nr 18 jest dostępne dla turystów z czworonogami, nr 19 nadaje się dla rodzin z maluszkami – spokojnie wjedziemy tu wózkiem po kostce brukowej, przy wejściu 21 znajduje się modny beach bar, a ostatnie wejście nr 26 to wrota do słynnej plaży nudystów.
Atrakcje polskiego wybrzeża – Trzęsacz
Trzęsacz to miejsce wyjątkowe nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Na klifie znajdują się tutaj ruiny gotyckiego kościoła, który został wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku ok. 2 km od morza. Dziś jedyną zachowaną ścianę można zobaczyć w pierwszej linii brzegowej. Ruiny robią ogromne wrażenie, a romantyczna budowla o niezwykłym położeniu owiana jest legendami.
Zachwyca także tutejsza plaża, choć nie jest bardzo szeroka, wyróżnia się położeniem pod kilkunastometrowym klifem. Spacer wzdłuż niego to gwarancja wyjątkowych widoków na morze.
Atrakcje polskiego wybrzeża – Cypel Helski
35-kilometrowy Półwysep Helski to kultowy odcinek polskiego wybrzeża. Kto nie zna słynnego utworu "Chałupy welcome to"? W jednym miejscu możemy tu korzystać w szalonych bałtyckich fal i spokojnej, płytkiej zatoki. Jurata, Jastarnia, Chałupy to typowe kurorty z pięknymi plażami.
Więcej zobaczymy w miejscowości Hel – do atrakcji, których nie można ominąć zdecydowanie należy fokarium. Wyjątkowo pięknym miejscem jest Cypel Helski. Od 2013 roku można go podziwiać z trasy spacerowej zbudowanej nad wydmami. Zaczyna się w porcie rybackim i wiedzie wzdłuż brzegu zatoki.
Atrakcje polskiego wybrzeża - Świnoujście
Najdalej wysunięty na północny zachód kurort może pochwalić się najszerszą plażą w Polsce. Według ostatnich pomiarów ma ponad 200 m szerokości. Łącznie do dyspozycji jest 10 km odcinek złocistego piasku. Ale plaża to nie jedyny atut miasta, które zachwyca położeniem na 44 wyspach. Największe z nich to Uznam, Wolin i Karsibór.
Na zróżnicowany krajobraz składa się nie tylko wybrzeże Bałtyku, ale także akwen Zalewu Szczecińskiego czy delta Świny. .Zachwycająca przyroda stwarza świetne warunki do uprawiania różnych sportów – znajdziemy tu wiele tras pieszych czy ścieżek rowerowych. Punkt obowiązkowy to wizyta w Wolińskim Parku Narodowym.
Atrakcje polskiego wybrzeża – Orłowo
Południowa dzielnica Gdyni to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Trójmiasta. Turyści ją uwielbiają ze względu na molo – dużo bardziej kameralne od słynnego sopockiego i idealne na wieczorne spacery. Z desek roztacza się wspaniały widok na Klif Orłowski. Ma 650 m długości, a jego strome ściany zbudowane są głównie z gliny morenowej.
Plażę u jego podnóży pokrywają skały, co dodaje krajobrazowi uroku. Można przejść ścieżką na szczycie skarpy – roztacza się z niej niesamowity widok na zatokę i molo. W pogodny dzień na horyzoncie dostrzeżemy też Półwysep Helski.