Najmniejsze państwa świata

RankingiAgnieszka Słupecka11.08.2024

Od mikroskopijnych atoli na Pacyfiku po europejskie enklawy, te maleńkie kraje stanowią unikalne i inspirujące miejsca, które przyciągają podróżników i badaczy z całego świata. Jaki jest najmniejszy kraj na świecie? Poznaj 5 najmniejszych państw świata!

Monako - drugie najmniejsze państwo świata
Monako - drugie najmniejsze państwo świata

Papieski Watykan

Najmniejszym państwem świata jest Watykan. Jego powierzchnia liczy sobie 0,44 km kw. Watykan mieści się w sercu Rzymu we Włoszech. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież. Na jego terenie mieszczą się: Bazylika św. Piotra – jedna z najbardziej znanych świątyń katolickich z imponującą kopułą zaprojektowaną przez Michała Anioła, Muzeum Watykańskie – mieszczące najważniejsze kolekcje sztuki na świecie, w tym słynna Kaplicy Sykstyńskiej z freskami Michała Anioła, Ogrody Watykańskie, Audytorium Pawła VI, Pałac Apostolski – oficjalna rezydencja papieża, Biblioteka Watykańska – jedna z najstarszych bibliotek. Watykan możecie poznać dokładnie podczas wycieczki objazdowej Odkrywanie Watykanu.

Watykan
Watykan

Luksusowe Monako

Drugim najmniejszym krajem świata jest Monako. Położone w Europie Południowej nad brzegiem Morza Śródziemnego, w sercu Riwiery Francuskiej, Monako graniczy z Francją na odcinku, wynoszącym 4,4 km. Monako legitymuje się powierzchnią 2,02 km kw. i skupia największą liczbę najbardziej majętnych osób (miliarderów) w przeliczeniu na km kw.

Podczas wycieczki do Monako warto zobaczyć Pałac Książąt Monako (Palais Princier de Monaco). To rezydencja książąt Monako i jedno z najważniejszych historycznych miejsc w kraju. Możecie odwiedzić pałac i zobaczyć dziedziniec oraz piękne wnętrza, a także oglądać ceremonialną zmianę warty. Monako kojarzy się z hazardem przez słynne Kasyno Monte Carlo. To jedno z najbardziej znanych kasyn na świecie i symbol luksusu Monako. Nawet jeśli nie gracie, warto zobaczyć ten piękny budynek i pospacerować po okolicznych ogrodach. A jeśli mowa o luksusach warto przespacerować się do portu, gdzie zobaczycie ekskluzywne jachty. A jeśli jesteście fanami F1, to przyjedźcie tutaj w maju, kiedy główne ulice zamieniają się w tor wyścigowy.

Monako
Monako

Pełne złóż Nauru

Nauru to wyspiarskie państwo położone w regionie Mikronezji na Pacyfiku. Jest to trzecie co do wielkości państwo na świecie (po Watykanie i Monako) pod względem powierzchni. Nauru jest niepodległym państwem, zajmującym jedną wysepkę, która jest o średnicy 5 km. Do lat 80 XX kraj ten słynął ze złóż fosforanów transportowanych do Australii, dzięki którym mieszkańcy żyli bardzo dostatnie. Jednak złoża z czasem się wyczerpały, a to małe państwo zaczęło mieć finansowe kłopoty. Również to maleńkie państewko dotknęła katastrofa ekologiczna związana z wydobyciem masowym fosforytów. Krajobraz wyspy zmienił się w księżycowy, zamiast roślin roztaczało się pustkowie. Obecnie przyroda się odbudowuje i coraz bardziej zachęca do jej odkrycia. Dużym walorem wyspy są piaszczyste plaże otoczone rafami koralowymi. Jedna z ładniejszych plaż znajduje się w zatoce Anibare Bay. Wyspa nie jest dostosowana do potrzeb turystyki, dolecieć do niej można tylko jedną linią lotniczą Air Nauru. Dla obywateli Polski wymagane są wizy.

Anibare Beach - Nauru
Anibare Beach - Nauru

Archipelag Tuvalu

Państwo położone na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji (na północ od Fidżi). Tuvalu tworzy archipelag wysp zwanych Tuvalu Islands – obejmuje 6 atoli i 3 wyspy. Archipelag ciągnie się na odcinku 600 km z północnego zachodu na południowy wschód. Tuvalu jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, gdzie przestępczość praktycznie nie istnieje. Można tu swobodnie spacerować nawet nocą. Wyspy charakteryzują się przepięknymi piaszczystymi plażami, które zachęcają do plażowania i uprawiania sportów wodnych oraz nurkowania. Znajdują się tu kolorowe rafy koralowe. Jednak jest to kierunek, który nie jest rozwinięty turystycznie. Stolicą Tuvalu jest Funafuti – główne miejsce do zwiedzania. Możecie odwiedzić plac Talamonu, gdzie znajdują się ważne budynki administracyjne oraz katedrę św. Andrzeja. Do Tuvalu możecie się dostać tylko z Fidżi linią lotniczą Air Fiji. Warto wybrać się d Tuvalu, gdyż ze względu na szybko postępujące zmiany klimatyczne, archipelag może zostać całkowicie zatopiony.

Tuvalu
Tuvalu

Republika San Marino

Oficjalnie znane jako Republika San Marino (wł. Repubblica di San Marino), to niewielkie, niepodległe państwo położone w Europie Południowej, otoczone przez Włochy. Stolicą San Marino jest miasto San Marino. W 2008 roku historyczne centrum San Marino zostało wraz z Monte Titano wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powierzchnia San Marino wynosi 61 km kw. i zamieszkuje ją około 35 tysięcy obywateli. To małe państwo, choć niewielkie, ma wiele do zaoferowania pod względem atrakcji turystycznych i pięknych widoków. Zamek Guaita to jedna z trzech charakterystycznych wieżowych fortec, które dominują nad krajobrazem San Marino. To najstarszy zamek w San Marino, datowany na XII wiek. Można go zwiedzać i podziwiać wspaniałe widoki na okolicę.

San Marino
San Marino

Zamek Cesta to kolejna wieża obronna w San Marino, która mieści Muzeum Narodowe. Oprócz eksponatów historycznych i muzealnych można tu podziwiać panoramę San Marino. Palazzo Pubblico to budynek, w którym zasiada Wielka Rada i Kapitanowie Regentów. Palazzo Pubblico jest przykładem gotyckiej architektury i jest ozdobiony wieloma historycznymi freskami. Warto zwiedzić również Katedrę Świętego Marcina (Basilica di San Marino) – to kolejny ważny obiekt sakralny i symbol miasta San Marino. Jest to miejsce modlitwy i kultu religijnego. Będąc w San Marino na pewno przejdziecie przez Plac Liberta – to główny plac San Marino, na którym znajduje się wiele kawiarni, sklepów i restauracji. To doskonałe miejsce na spacer, zakupy i degustację lokalnych potraw.

Republika San Marino objęta jest strefą wolnocłową, co oznacza, że jest to raj dla osób lubiących zakupy. W dobrych cenach kupicie tu alkohole, papierosy, perfumy, zegarki, okulary, luksusową odzież. W San Marino można płacić w euro. Pamiętajcie jednak, aby podczas wycieczki do tego kraju wyłączyć dane sieci komórkowej, gdyż kraj nie jest członkiem Unii Europejskiej, dlatego stawki za korzystanie z Internetu mogą drogo Was kosztować. Poza tym pamiętajcie, że karta EKUZ nie będzie uznana w razie nagłej pomocy lekarskiej.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty