Magazyn Wakacje.pl
Nowości

Monastir atrakcje – co warto zobaczyć w Monastirze?

AfrykaAgnieszka Słupecka03.04.2025

Monastir to miasto, w którym można spędzić upragniony urlop. Piękne plaże, luksusowe hotele, zabytki do zwiedzania – to wszystko sprawia, że jest idealnym miejscem zarówno na błogi relaks, jak i aktywne odkrywanie kultury Tunezji. Jest to także miasto rodzinne pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji – Habiba Burgiby. Przeczytajcie, co warto zobaczyć w Monastirze i jakie atrakcje czekają na Was!

Monastir i promenada przy morzu i plaży
Monastir i promenada przy morzu i plaży

Zwiedzanie Monastiru

Monastir usytuowany jest na przylądku, ok. 20 km od Sousse. Monastyr usytuowany jest na przylądku, około 20 km od Sousse. To miasto łączy w sobie bogatą historię, islamską architekturę i nadmorski klimat, tworząc wyjątkowe miejsce zarówno do zwiedzania, jak i wypoczynku. Dzięki doskonałemu położeniu nad Morzem Śródziemnym i bliskości innych znanych miejscowości, takich jak Sousse czy Mahdia, Monastir stanowi idealny cel na jednodniową wycieczkę. Wycieczki fakultatywne z Sousse do Monastyru są bardzo popularne, zwłaszcza, że połączone są również ze zwiedzaniem innych ważnych miejsc w niedalekiej odległości od miasta.

Oferty wakacji w Monastirze
Oferty wakacji w Monastirze

Największa atrakcja Monastiru – Ribat

Ten niewielki kwadratowy fort pochodzący z 796 r. był częścią łańcucha warownych budowli na wybrzeżu Tunezji. Budowla ma cztery wieże, w tym jedna z nich to wieża zegarowa. Ribat znajduje się wewnątrz murów kazby, której budowa zakończyła się w XI wieku. Miejsce to jest bardzo fotogeniczne i kręcono tu sceny do filmu filmów "Żywot Briana" Monthy Pythona oraz "Jezus z Nazaretu" Zeffirellego. Warto wejść na basztę Nador, z której rozciąga się wspaniały widok na miasto i na wybrzeże od strony Sousse. Wejście do twierdzy jest płatne.

Ribat - historyczna twierdza na tle morza
Ribat - historyczna twierdza na tle morza
Urlop zaczyna się tutaj
Uczestnicy
Szukaj

Wielki Meczet – historyczna budowla

Wielki Meczet stoi na południe od Ribatu. Został zbudowany w IX wieku, podobnie jak mury obronne. Jest to dość surowa budowla, którą zdobią rzymskie kolumny, które pochodzą ze starożytnej osady rzymskiej Ruspina, niegdyś stojącej w tym miejscu. Pozostałe kolumny umieszczone są w Sali modlitewnej, do której niemuzułmanie nie mają wstępu.

Wielki Meczet, z tyłu turkusowe morze obok palmy
Wielki Meczet, z tyłu turkusowe morze obok palmy

Medyna – miejsce na klimatyczny spacer i zakupy

Medyna w Monastirze to historyczna część miasta, która zachwyca wąskimi uliczkami, tradycyjną architekturą i lokalnym klimatem. Choć jest mniejsza niż medyny w Tunisie czy Sousse, oferuje lokalną atmosferę oraz możliwość poznania tunezyjskiej kultury. Mury obronne otaczają tę część miasta, co nadaje jej historycznego charakteru. Wschodnia część murów została zniszczona po odzyskaniu przez Tunezję niepodległości, a średniowieczne budynki niestety zostały usunięte. Na tradycyjnym souku można kupić najróżniejsze rzeczy w tym wyjątkowe pamiątki z Tunezji. Co kupić w Monastirze? Na monastyrskim souku można kupić rękodzieło w postaci oryginalnej ceramiki, ręcznie tkane dywany i dywaniki, wyroby ze skóry oraz biżuterię. Tunezja słynie z wysokiej jakości oliwy z oliwek, a także lokalnych słodyczy, takich jak baklawa czy makroud. Przy zakupach trzeba się targować, to część arabskiej kultury. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak to robić, koniecznie przeczytajcie nasz artykuł pt. "Jak się targować na orientalnych bazarach?"

Fasad budynku w Medynie
Fasad budynku w Medynie

Maozoleum Habiba Bugriby – symbol miasta

Imię Bugriby pojawia się w Monastirze dosłownie wszędzie – ulice nazwane są imionami wszystkich członków jego rodziny. Prezydent Tunezji mieszkał w Monastirze. Mauzoleum pierwszego prezydenta niepodległej Tunezji Habiba Burgiby powstało w 1963 r. w miejscu, gdzie zostali pochowani jego rodzice. Kompleks budowano aż 20 lat, a do jego budowy użyto materiałów wysokiej jakości, takie jak marmur, złoto i drewno oliwne. Wewnątrz można zobaczyć sarkofag Burgiby. To ważne miejsce dla monastyrskiej społeczności.

Mauzoleum Burgiby za ozdobną bramą
Mauzoleum Burgiby za ozdobną bramą

Przystań jachtowa, miejsce idealne na relaks

Podczas zwiedzania Monastiru warto wybrać się na przyjemny spacer do przystani jachtowej, do której prowadzi elegancka promenada. Kolorową marinę otacza mnóstwo restauracji i kawiarni. To idealne miejsce do napicia się smacznej kawy czy skosztowania tunezyjskich specjałów.

Przystań jachtowa w Monastirze
Przystań jachtowa w Monastirze

Najlepsze plaże w Monastirze

Tuż przy marinie znajdują się monastyrskie plaże. Najlepsza do plażowania jest główna plaża obok Route de la Corniche, kierując się w stronę Wielkiego Meczetu. Kąpielisko rozciąga się w małej zatoce, której jeden koniec osłonięty jest murami budynku przystani. Również piękną plażą jest plaża Skanes, wzdłuż której ciągną się hotele i resorty.

Plaża w Monastirze i siedząca kobieta na pisaku
Plaża w Monastirze i siedząca kobieta na pisaku

Pole golfowe w Monastirze

W Tunezji jest wiele pól golfowych na wysokim poziomie. Jedno z nich znajduje się w Monastyrze. W otoczeniu bujnych drzew oliwnych, majestatycznych palm i egzotycznej roślinności można oddać się ulubionej aktywności – wielogodzinnym rozgrywkom w golfa! Na gości czeka 18-dołkowe pole golfowe, rozciągające się na powierzchni ponad 6 tysięcy metrów.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.