Luksor i Dolina Królów
Luksor nazywany jest największym muzeum pod gołym niebem. To właśnie w tej tętniącej życiem metropolii znajdują się kompleks świątyń w Karnaku, imponująca nekropolia tebańska ze słynną Doliną Królów i grobowcem Hatszepsut. Przeczytajcie, jakie skarby skrywa Luksor.
Luksor i jego skarby
Luksor to duże miasto w Egipcie, które ciągnie się wzdłuż Nilu na odcinku 6 km. Nabrzeżem na całej długości miasta ciągnie się promenada Cornish al-Nil, a centralny punkt śródmieścia stanowi wspaniała Świątynia Luksorska. Z promenady ciagnie się widok na zielone pas terenów uprawnych na zachodnim brzegu Nilu, ładnie komponujący się z widocznymi w tle czerwonymi górami. Luksor to pełna gwaru metropolia, w której współczesność przenika się z majestatyczną przeszłością.
Świątynia w Luksorze to monumentalna budowla poświęcona bogu Amonowi-Ra, bogini Mut oraz Chonsu. Świątynia zbudowana przez faraonów Amenhotepa III i Ramzesa II zachwyca ogromnymi posągami i obeliskami.
Karnak to największy kompleks świątynny w Egipcie, oddalony kilka kilometrów od Luksoru. Karnak był centrum kultu boga Amona i składa się z wielu świątyń, kaplic i gigantycznej sali z potężnymi kolumnami.
Dolina Królów – nekropolia na zachodnim brzegu Nilu, gdzie faraonowie z okresu Nowego Państwa budowali swoje bogato zdobione grobowce. Najsłynniejszy z nich to grobowiec Tutanchamona.
Dolina Królowych jest miejscem pochówku królowych oraz książąt egipskich, z imponującymi grobowcami, w tym grobowcem królowej Nefertari, który zachwyca barwnymi malowidłami.
Świątynia Hatszepsut to wspaniała świątynia zbudowana na terasie w Deir el-Bahari, poświęcona kobiecie-faraonowi Hatszepsut. Świątynia jest wtopiona w klif i zachwyca swoją architekturą.
Kolosy Memnona – dwa ogromne posągi faraona Amenhotepa III, które stoją na zachodnim brzegu Nilu. Mimo że są w ruinie, nadal przyciągają turystów swoją wielkością.
Dolina Królów
Dolina Królów to jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących miejsc w Egipcie, położone na zachodnim brzegu Nilu, niedaleko Luksoru. Jest to starożytna nekropolia, w której spoczywają faraonowie i ważne postacie z okresu Nowego Państwa (ok. 1 550–1 070 p.n.e.).
Na pierwszy rzut oka miejsce pochówku królów wydaje się pozbawione atrakcji. Pierwsze wrażenie z tym ważnym miejscem może być nawet rozczarowujące. Skalny poszarpany masyw z wąską rozpadliną i wyjałowiona od palącego słońca ziemia. Jednak grobowce znajdują się na końcu wyżłobionego głęboko w skale tuneli, a faraońskich grobów strzeże kręty labirynt pułapek. Dolina Królów to nieprzerwany ciąg grobowców. Ich podziemne korytarze i komory pełne są malowideł ukazujących mistyczne podróże w zaświaty. Wejście do grobowców i podziwianie malowideł to niezwykłe doświadczenie, które przenosi w czasy starożytnego Egiptu. To miejsce powinno się znaleźć obowiązkowo na liście must see.
Kto jest pochowany w Dolinie Królów?
Podczas zwiedzania Doliny Królów można zobaczyć grobowce Tutanchamona, Ramzesa VI, Ramzesa IX, Setiego I, Setiego II, Merenptaha.
Odnalezienie grobowca Tutanchamona to zasługa brytyjskiego archeologa Howarda Cartera. Mimo sceptycznych opinii na temat istnienia tego grobowca w Dolinie Królów badacz szukał śladów swojej teorii. Po 6 latach swoich poszukiwań w 1922 roku dowiódł, że ma rację. Odnalazł pierwsze schody, a potem zapieczętowane wejście do grobowca. Pomieszczenie jako jedyne nie było splądrowane przez rabusiów. Znalezione skarby znajdują się w Muzeum Starożytności w Kairze.
Prace wykopaliskowe trwają tam nadal, dotychczas odkryto ok. 130 komór w tym 65 grobowców, ale prawdopodobnie jest ich więcej.
Co jeszcze znajduje się w Dolinie Królów?
Oprócz grobowców, w Dolinie Królów znajdują się także liczne świątynie i kaplice, takie jak Kaplica Hathor czy Kaplica Setiego I. Te budowle były często wykorzystywane przez faraonów do składania ofiar i modlitw.
Choć Dolina Królów jest znana głównie z powodu swoich grobowców faraonów, w rzeczywistości nie tylko królowie byli pochowani w tej dolinie. Znajdują się tu groby także członków ich rodzin, urzędników oraz innych zasłużonych obywateli Egiptu. Grobowców królewskich jest w dolinie ok. 20.
Niedaleko Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych. Pochowano tam żony królów Egiptu i niektórych książąt. Odnaleziono tam blisko 100 grobowców.
Czy w Dolinie Królów można robić zdjęcia?
Robienie zdjęć telefonem do użytku prywatnego jest dozwolone, natomiast wykonywanie profesjonalnych fotografii lub nagrań wymaga specjalnego zezwolenia. Ze względu na duże zainteresowanie turystów, warto zaplanować wizytę w mniej zatłoczonych miesiącach.
Jak dotrzeć do Doliny Królów w Luksorze?
Jeśli chcemy wybrać się do Luksoru i Doliny Królów, dobrym wyborem będzie zarówno Hurghada (ok. 300 km), jak i Marsa Alam (ok. 340 km). Wycieczki trwają cały dzień – zaczynają się bardzo wcześnie rano – a kończą późnym wieczorem.
Co zabrać ze sobą na wycieczkę do Luksoru?
Krem z wysokim filtrem
Nakrycie głowy
Zapas wody do picia
Poduszkę podróżną do autokaru (podróż trwa kilka godzin)
Książkę na czas podroży
Naładowany telefon i powerbank
Wygodne buty
Pieniądze w gotówce, po drodze będziecie mijali lokalnych handlarzy i bazary, na których możecie zakupić pamiątki z Egiptu.
Przekąski