Kilimandżaro – poznajcie najwyższy szczyt Afryki
Kilimandżaro to najwyższy masyw górski Afryki oraz jedna z najwyższych samotnych gór na świecie. Znajduje się w północnej Tanzanii w obrębie Kilimanjaro National Park. Nazwa Kilimandżaro oznacza w języku Masajów "górę, która lśni". Kilimandżaro przyciąga śmiałków z całego świata, oferując nie tylko spektakularne widoki, ale także wyjątkowe wyzwanie, które pozostaje w pamięci na całe życie.
Wysokość Kilimandżaro
Kilimandżaro ma wysokość 5 895 m n.p.m. i jest wyzwaniem dla miłośników wspinaczki. Na szczyt prowadzi kilka tras różniących się długością i stopniem trudności. Na wyprawę trzeba poświęcić kilka dni, jednak będą to na pewno dni pełne przygód i niesamowitych widoków. Zmienność pięter roślinności w miarę wchodzenia będzie niecodziennym doświadczeniem. Zobaczycie tutaj stepy, wiecznie zielone lasy, a wreszcie wieczny śnieg zbliżając się ku szczytowi. Podczas wakacji w Tanzanii warto wybrać się na safari i/lub na trekking po Kilimandżaro. Więcej o safari, przeczytacie w naszych artykułah pt. "Gdzie na safari w Afryce?" oraz "Serengeti-najpiękniejszy park narodowy w Tanzanii".
Pogoda na Kilimandżaro
Najlepszy czas na trekking jest w porze suchej, czyli od stycznia do marca oraz od czerwca do października. Wtedy pogoda jest najbardziej stabilna, a dzięki temu jest lepsza widoczność. Trzeba pamiętać, że w tym czasie jest najwięcej turystów i osób, które również wyruszają na trekking po Kilimandżaro. Należy również wiedzieć, że pogoda podczas wspinaczki będzie się zmieniać. U podnóża góry będzie gorąco i wilgotno, natomiast już na wysokości ok. 2 500 m n.p.m. będzie znacznie chłodniej w ciągu dnia, a nocą temperatury będą spadać nawet do kilku stopni. W strefie szczytowej jest najzimniej i temperatury będą poniżej zera, a nawet ok. -20 st. C.
Specyfika góry
W masywie Kilimandżaro wyróżnia się trzy wyniosłości. Kibo, czyli główny szczyt i dostępny dla wspinających się z punktem Uhuru Peak (5 895 m n.p.m.). Mawenzi znajdujący się na wschód pod Kibo i cechuje się strzelistymi turniami, a jego najwyższy punkt to Hans Mayer Point (5 149 m n.p.m.). Shira (3 940 m n.p.m.) znajduje się na zachód od Kibo.
Wspinaczka na Kilimandżaro nie wymaga doświadczenia wspinaczkowego ani specjalistycznego sprzętu, a szczyt można osiągnąć w zaledwie kilka dni. Jednak wielu turystów przecenia swoje możliwości. Szybkie zdobywanie wysokości bez odpowiedniej aklimatyzacji często prowadzi do szoku organizmu i wystąpienia choroby wysokościowej, która może być niebezpieczna. Kluczem do sukcesu jest wybór dłuższych tras, które pozwalają organizmowi stopniowo przystosować się do zmniejszonej ilości tlenu na dużych wysokościach.
Warto również pamiętać, że dolne partie szlaku są stosunkowo długie i wymagające wytrzymałości, podczas gdy wyższe odcinki stają się strome i trudniejsze. Dlatego odpowiednie przygotowanie fizyczne, szczególnie wzmocnienie nóg, jest niezwykle istotne przed wyprawą.
Na Kilimandżaro nie zaleca się wchodzić osobom, które cierpią na choroby serca, układu oddechowego oraz chronicznie zestresowanym.
Trasy trekkingowe
Najbardziej znaną i najczęściej wybieraną trasą prowadzącą na szczyt Kilimandżaro jest Marangu Route, nazywana przez miejscowych "Coca-Cola Route". Swoją popularność zawdzięcza łagodnemu podejściu, co czyni ją jedną z łatwiejszych ścieżek na górze. Dodatkowym udogodnieniem są liczne schroniska na trasie, które oferują nocleg dla setek turystów jednocześnie. Mimo swojej wygody, trasa ta uchodzi za mniej malowniczą w porównaniu z innymi szlakami.
Dłuższa trasa Machame Road zwana potocznie Whisky Road uznawana jest za jedną z najpiękniejszych tras. Szlak początkowo prowadzi przez dżunglę tropikalną, a potem trawersuje masyw Kibo, przecinając wiele malowniczych dolin. Trekking tą trasą trwa minimum 6 dni, jednak z powodu odpowiedniej aklimatyzacji zaleca się 8 dni. Wybierając tę trasę, wszystkie noclegi odbywają się w namiotach.
Poza wyżej wymienionymi trasami są jeszcze inne, które są dłuższe i kosztowniejsze.
Informacje praktyczne
Wejście do Kilimanjaro National Park jest płatne i obowiązkowo trzeba wynająć przewodnika. Wysokość opłaty zależy od wybranej trasy oraz liczby dni przebywania w parku. Taki trekking można wykupić w jednej z wielu oferujących je agencji w Aruszy lub Moshi. Firmy te zapewniają licencjonowanych przewodników i miejsca w schroniskach. W cenie również zawarte są: wyżywienie, obsługę formalną, tragarze, noclegi, dojazd do bramy parku. Wybierając się na trekking, trzeba pamiętać, że tragarzom powinno się zapłacić napiwek, który wynosi ok. 10% ceny całego pakietu.
Ciekawostki o Kilimandżaro
Mimo że Kilimandżaro znajduje się zaledwie kilka stopni na południe od równika, jego szczyt jest pokryty lodowcem i wiecznym śniegiem.
Ernest Hemingway napisał opowiadanie "Śniegi Kilimandżaro", w którym góra jest metaforą duchowego piękna i transcendencji.
Pierwszymi osobami, które zdobyły szczyt najwyższej góry Afryki byli prof. Hans Meyer i Ludwik Purtscheller w 1889 roku.
Pierwszym Polakiem, któremu udało się zdobyć szczyt Kilimandżaro był Antoni Jakubski w 1910 roku.
W 2020 roku 7-letni chłopiec z Południowej Afryki zdobył szczyt.
W 1932 na zboczach powstało pierwsze schronisko.
Rocznie na Kilimandżaro wspina się około 50 000 osób. Jedynie około 60% osiąga szczyt z powodu trudności związanych z wysokością.
Dla lokalnych plemion, takich jak Chagga i Masajowie, Kilimandżaro ma ogromne znaczenie duchowe. W ich wierzeniach góra jest siedzibą bogów lub przodków.
Rocznie na Kilimandżaro wspina się ok. 50 000 osób. Jedynie około 60% osiąga szczyt z powodu trudności związanych z wysokością.
Akcja książki i filmu animowanego "Król Lew" rozgrywa się w scenerii Kilimandżaro.