Jak płacić kartą za granicą, aby uniknąć dodatkowych opłat?
Planujesz wyjazd na wakacje do innego kraju i chcesz tam płacić wygodnie kartą? Uważaj, ponieważ płatność kartą za granicą może wiązać się z dość wysokim kosztem przewalutowania transakcji. Wszystko zależy od rodzaju karty oraz cennika banku, dlatego sprawdź, jaką kartą najlepiej płacić za granicą, by uniknąć zbędnych opłat.
Jak sprawdzić czy mogę płacić kartą za granicą?
Tak naprawdę wszystkie karty płatnicze mają opcję płatności za granicą. Co więcej, można ich używać nie tylko do płatności bezgotówkowych w terminalach, ale także wypłacać nimi gotówkę z bankomatów. Dotyczy to zarówno kart debetowych, jak również kart kredytowych i to bez względu na to, czy są oznaczone logo Visa czy Mastercard.
Chcąc płacić kartą za granicą, masz tak naprawdę kilka możliwości, ponieważ do takich płatności możesz używać:
• karty kredytowej,
• karty walutowej,
• karty wielowalutowej,
• karty debetowej do konta osobistego w PLN.
Korzystanie z każdej powyższych kart za granicą wygląda jednak nieco inaczej i wiąże się z innym sposobem rozliczania transakcji walutowych. Poniżej wyjaśniamy więc, jak płacić kartą za granicą w zależności od jej rodzaju.
Jak płacić kartą kredytową za granicą?
Karta kredytowa za granicą może okazać się niezbędna np. przy wypożyczaniu auta lub rezerwacji noclegu, ponieważ duża część wypożyczalni i hoteli po prostu jej wymaga. Jednak odradzamy używania jej do codziennych płatności za granicą.
Wykorzystane środki z karty są kredytem, który trzeba będzie spłacić. Jeśli się to zrobi w okresie bezodsetkowym, taki kredyt będzie za darmo, jednak przy płatnościach za granicą okres bezodsetkowy nie zawsze obowiązuje. Oprócz odsetek trzeba będzie też zapłacić standardowe opłaty za przewalutowanie transakcji.
Karty kredytowe nie nadają się też do wypłacania gotówki z bankomatów, ponieważ za takie operacje banki pobierają zwykle bardzo wysokie opłaty.
Jak płacić kartą walutową lub wielowalutową?
Jak płacić kartą walutową przebywając za granicą? Używa się jej dokładnie tak samo jak karty debetowej, a więc możesz nią płacić bezgotówkowo oraz wypłacać środki z bankomatów. Jej zaletą jest to, że wszelkie takie transakcje dokonywane w walucie karty nie podlegają przewalutowaniu, a więc są całkowicie darmowe.
Pamiętaj jednak, że mając kartę walutową np. w euro, możesz z niej bezpłatnie korzystać wyłącznie w krajach strefy euro. Jeśli więc planujesz podczas wakacji odwiedzić także państwa posługujące się innymi walutami, warto pomyśleć o karcie wielowalutowej.
Można ją podpiąć pod kilka różnych kont walutowych, a często także i pod konto osobiste w złotówkach. Jeden plastik zapewni Ci więc darmowe płatności kartą zarówno w kraju, jak i w wielu państwach za granicą.
Jak płacić kartą debetową za granicą?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by za granicą płacić kartą debetową do konta osobistego w złotówkach. Jest to potencjalnie najprostsze rozwiązanie, ponieważ nie wymaga zakładania kont walutowych i zamawiania osobnych plastików.
Niestety chcąc płacić kartą złotową za granicą, musisz się liczyć z dość wysokimi kosztami za przewalutowanie transakcji. Banki stosują tutaj dwa rozwiązania: albo przeliczają transakcję według swojego kursu walutowego, albo jest ona przeliczana przez organizację płatniczą np. Visa, a bank pobiera "jedynie" prowizję za takie przewalutowanie.
Ile kosztuje płacenie kartą za granicą?
Płacenie bezgotówkowo kartą za granicą jest darmowe wyłącznie w przypadku posługiwania się kartą walutową lub wielowalutową, która będzie podpięta pod konto ze środkami w określonej walucie.
Z kosztami wiąże się głównie płacenie za granicą kartą debetową w złotówkach ze względu na koszt przewalutowania transakcji. Ile on wynosi i jaka prowizja za płatność kartą za granicą jest pobierana przez największe banki, prezentujemy w poniżej.
W których bankach opłaty za płatność kartą za granicą są najniższe?
Ranking kart płatniczych o najniższych opłatach za granicą wskazuje, że najkorzystniejszą ofertę mają następujące banki:
1. BNP Paribas – Karta Otwarta na Świat, ponieważ zapewnia brak prowizji za płatności kartą w 160 walutach świata, a także wiele możliwości wypłaty gotówki z bankomatów zagranicą bez żadnych opłat.
2. Alior Bank – karta wielowalutowa i rachunek w kantorze walutowym Alior Banku to z kolei optymalne rozwiązanie, aby móc dokonywać płatności bez dodatkowych opłat w 21 walutach oraz wymieniać po korzystnych kursach aż 160 walut świata.
3. Bank Millennium – karta debetowa do konta Millennium 360° z opcją wielowalutową – zapewnia ona możliwość dokonywania płatności kartą za granicą w każdej walucie bez opłat i bez konieczności zakładania dodatkowych kont walutowych. Obowiązują co prawda limity kwotowe, ale można je obejść, wykupując niedrogi pakiet walutowy.
Należy pamiętać, że banki mogą pobierać dodatkowe opłaty za obsługę karty, czy też za prowadzenie konta, do którego taka karta została wydana. Pod tym kątem oferty banków sprawdzisz szybko i wygodnie na Totalmoney.pl, gdzie publikowane są m.in. aktualne rankingi najlepszych kont osobistych, firmowych, a także kart kredytowych.
Bezpieczeństwo płatności kartą za granicą – o czym pamiętać?
Oto, co możesz zrobić, aby nie dopuścić do utraty karty i braku dostępu do środków:
• zabierz ze sobą dwie karty – np. jedną debetową, a drugą kredytową i trzymaj je w osobnych miejscach;
• zapisz w telefonie numery infolinii, pod którymi będziesz mógł szybko zastrzec skradzioną kartę;
• na wakacje zabierz także trochę gotówki w lokalnej walucie lub walucie wymienialnej np. euro lub dolarach.