Jak opalać się bezpiecznie i cieszyć się słońcem na wakacjach?

PoradnikiAgata Biernat30.06.2021

Wybierając się na wyczekiwane, zasłużone wakacje, nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Czym jest promieniowanie UV, jakie są objawy alergii słonecznych, a przede wszystkim – jak opalać się z głową? Przygotowaliśmy dla Was miniporadnik.

Pamiętaj o zasadach bezpiecznego opalania
Pamiętaj o zasadach bezpiecznego opalania

Opalanie i wypoczynek na słońcu to jedna z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu na wakacjach. Tym bardziej, że promienie słoneczne towarzyszą nam wszędzie – nie tylko podczas wylegiwania się na plaży, ale też gdy zwiedzamy zabytki, spacerujemy po mieście, wędrujemy górskimi szlakami, podróżujemy samochodem czy nawet gdy jeździmy na nartach.

Dlaczego ochrona naszego ciała przed działaniem promieni UV jest taka istotna i jak to robić? Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje i wskazówki.

Bezpieczne opalanie – dlaczego to takie ważne?

Do tej pory sądziliście, że opalacie się tylko w pełnym słońcu? Nic bardziej mylnego! Aż 90% promieni UV przedziera się przez chmury. Co więcej, piasek na plaży odbija nawet połowę promieni, a śnieg – 80-90%! Na ich działanie jesteśmy również narażeni podczas kąpieli w morzu czy oceanie.

Oczywiście ekspozycja na słońce niesie za sobą wiele pozytywów, ale – jak głosi słynne porzekadło – co za dużo, to niezdrowo. Kąpiele słoneczne to nie tylko złotobrązowa opalenizna i spora dawka witaminy D, ale także ryzyko poparzeń, alergii słonecznych, pojawienia się bolesnych i mało estetycznych bąbli czy nawet wystąpienia czerniaka i innych nowotworów (nie tylko skóry!).

Promieniowanie UV – co to takiego?

Skrót UV oznacza ultrafiolet, czyli niewidzialne promieniowanie elektromagnetyczne. To słoneczne dzielimy na trzy rodzaje: UVA, z którym mamy do czynienia przez cały rok, bo przenika przez chmury i dociera do naszej skóry nawet przez ubrania; UVB odpowiadające za powstawanie opalenizny i poparzenia słoneczne; oraz UVC nieprzedostające się przez strefę atmosferyczną.

Nadmierna ekspozycja na te dwa pierwsze – UVA i UVB – wypływa negatywnie na kondycję naszej skóry (starzenie się tkanek, powstawanie zmarszczek, mniejszą produkcję kolagenu), może też powodować zmiany takie jak pieprzyki, i wysypki i alergie.

Alergie słoneczne – jakie są objawy?

Niektóre osoby, między innymi o jasnej karnacji bądź przyjmujące antybiotyki, leki hormonalne, moczopędne czy przeciwgrzybicze, są szczególnie narażone na skutki uboczne nadmiernej ekspozycji na słońce. W ich przypadku zbyt długie opalanie może skończyć się wystąpieniem reakcji uczuleniowej.

Alergie skórne objawiają się najczęściej w formie różnego rodzaju wysypek. Na skórze osoby uczulonej pojawiają się zaczerwienienia, plamy, swędząca pokrzywka czy bolesne pęcherzyki – najczęściej w tych miejscach, które były odsłonięte, a przez to narażone na działanie promieni UV. Takim zmianom na skórze mogą towarzyszyć również inne objawy: dreszcze, gorsze samopoczucie, a nawet gorączka.

Leczenie tych dolegliwości zazwyczaj jest miejscowe i polega na przyjęciu leków antyhistaminowych bądź smarowaniu skóry kremami na podrażnienia, jednak czasami nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Dlatego, by urlop zapamiętać wyłącznie pozytywnie i nie narażać się na dodatkowy stres, lepiej zawczasu pomyśleć o ochronie przeciwsłonecznej.

7 wskazówek, jak opalać się bezpiecznie

Jak uniknąć alergii oraz innych długotrwałych konsekwencji kąpieli słonecznych oraz zaoszczędzić swojej skórze przykrych dolegliwości? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach bezpiecznego opalania. Najważniejsze z nich zebraliśmy poniżej.

  1. Unikaj ekspozycji na słońce w południe, szczególnie w godzinach 11.00-15.00. Właśnie wtedy słońce świeci najintensywniej, a nasze ciało jest najbardziej narażone na negatywne skutki promieniowania UV.
  2. Ciesz się zacienionymi miejscami – w nich też się opalisz! Tak jak już wspominaliśmy, promienie UV docierają do nas również w pochmurne dni i także wtedy, gdy schowamy się w cieniu palmy czy pod parasolem.
  3. Stosuj kremy z filtrem. Używaj wodoodpornych kosmetyków z wysokim filtrem przeciwsłonecznym: SPF30 (ciemna karnacja skóry) lub SPF50+ (jasna karnacja, dzieci). Pamiętaj o tym, żeby nałożyć na ciało odpowiednią ilość kremu. W przypadku osoby dorosłej to około 30 ml (ilość odpowiadająca 2-3 łyżkom). Posmaruj wszystkie odkryte części ciała – również nos, kolana, kark czy uszy 😊
  4. Noś ubrania chroniące przed promieniowaniem UV – na głowie obowiązkowo kapelusz lub czapka, podczas zwiedzania czy górskiej wędrówki – przewiewne koszule zakrywające ramiona. Jeśli masz na ciele niepokojące znamiona, koniecznie zakryj je przed słońcem (przy pomocy ubrań lub specjalnych plasterków).
  5. Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych, ale nie z bazarku! Wybierz te od optyka - z filtrem UV. Ochronią również Twoją skórę wokół oczu, zapobiegając nadmiernemu powstawaniu zmarszczek.
  6. Ponownie użyj kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym po 2 godzinach ekspozycji na słońce i po każdej kąpieli w wodzie, intensywnym wysiłku lub po osuszeniu ciała ręcznikiem.
  7. Pij wodę i korzystaj z dobrodziejstw miejsc, w którym wypoczywasz. Będąc na wakacjach w ciepłych krajach, możesz nie tylko uzupełniać wodę w postaci płynnej, ale również… jedząc pyszne, soczyste owoce – arbuzy, ananasy, pomarańcze i wiele, wiele innych 😊
Skopiowano
Skopiuj link
Agata Biernat
Agata Biernat
Zajmuje się tworzeniem tekstów branżowych, analizuje rynek i trendy turystyczne w Polsce i na świecie. Dziennikarka z wykształcenia, turystka z zamiłowania. W Wakacje.pl jako specjalistka ds. komunikacji jest zawsze blisko turystów i doskonale zna ich potrzeby.

Polecane oferty