Gdzie zobaczyć zorzę polarną?
Zorza polarna, znana także jako aurora borealis, to spektakularne zjawisko świetlne na niebie, które od wieków fascynuje ludzi na całym świecie. Podpowiadamy gdzie można zobaczyć zorzę polarną i czym ona jest.
Jak powstaje zorza polarna?
Zjawisko zorzy polarnej jest fascynującym widowiskiem, które zachwyca obserwatorów na całym świecie. Łuny światła powstające w górnych warstwach atmosfery Ziemi są efektem burz elektromagnetycznych na Słońcu. Kiedy na powierzchni naszej gwiazdy dochodzi do wybuchów, ogromne ilości naładowanych cząsteczek są wyrzucane w kierunku Ziemi, tworząc tzw. wiatr słoneczny. Te fale magnetyczne reagując z gazami w atmosferze naszej planety, generują kolorowe zorze polarne, które można obserwować na niebie.
Zjawisko zorzy polarnej występuje w okolicy obu biegunów magnetycznych Ziemi: północnym (aurora borealis) i południowym (aurora australis).
Jak wygląda zorza polarna?
Barwy zorzy polarnej zmieniają się w zależności od rodzaju gazów, z którymi wiatr słoneczny reaguje, oraz od wysokości, na jakiej występuje to zjawisko. W wyniku różnych reakcji chemicznych tlen daje zielone i czerwone światło, wodór i hel emitują niebieskie i fioletowe, a azot emituje kolor bordowy. Zorze polarne mogą przybierać różne kształty, takie jak pasma, promienie, łuki czy kurtyny, co dodaje im jeszcze większego uroku i tajemniczości. Barwy mogą się przenikać i za każdym razem mogą być inne. Dlatego, kto raz zobaczy zorzę polarną, chce to jeszcze powtórzyć!
Gdzie występuje zorza polarna?
Antarktyda, Islandia, Norwegia Północna, Szwecja, Finlandia i Laponia to doskonałe miejsca dla łowców zorzy polarnej. Poza tymi oczywistymi dosyć miejscami związanymi z podglądaniem tego niezwykłego zjawiska warto wspomnieć o Północnej Kanadzie, Alasce, Rosji, Australii oraz Polsce! Tak, od jakiegoś czasu zorzę polarną można obserwować przy odpowiednich warunkach atmosferycznych w naszym kraju.
Kiedy można zobaczyć zorzę polarną?
W wielu regionach Arktyki, takich jak Islandia, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Rosja czy Kanada, zorze polarne są najczęściej obserwowane w okresie od września do marca, gdy noce są długie i ciemne. Jest to czas, gdy szansa na obserwację zorzy polarnej jest największa.
Najbardziej spektakularne widowisko zorzy polarnej można podziwiać w jej końcowej fazie, kiedy na niebie pojawiają się migoczące światła, rozbłyski i pulsujące promienie.
Zorza polarna w Polsce
Największe szanse na zobaczenie zorzy polarnej w Polsce występują podczas bezchmurnych i jasnych nocy, gdy atmosfera jest czysta i bez zanieczyszczeń świetlnych. Miejsca z dala od dużych miast i świateł mogą być bardziej odpowiednie do obserwacji. Choć jest możliwe, zobaczenie zorzy polarnej w Polsce wymaga to jednak szczęścia i cierpliwości. Osoby zainteresowane obserwacją zorzy polarnej mogą śledzić prognozy pogody oraz monitorować aktywność słoneczną, aby zwiększyć swoje szanse na udane obserwacje.
Zorzę polarną mogliśmy do tej pory zobaczyć m.in. na Śląsku, w Małopolsce, w Wielkopolsce, na Podhalu, w Bieszczadach, nad morzem a nawet w okolicach Warszawy.
Zorza polarna nie jest zjawiskiem występującym wyłącznie w pobliżu ziemskich biegunów. Badacze kosmosu zaobserwowali ją także na Saturnie i Jowiszu, największych planetach Układu Słonecznego.
Kiedy zaplanować podróż?
Najlepszym czasem na zakup niedrogich biletów lotniczych do krajów, w których można podziwiać zorzę polarną, jest kilka miesięcy przed planowaną datą podróży – czyli właśnie teraz! Również warto wziąć pod uwagę ofertę biur podróży, które oferują rabaty i bonusy przy zakupie wycieczki w wybraną stronę świata w ofercie Zima 2024/25.