Gdzie jechać na urlop w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
Choć leżące na Bliskim Wschodzie Zjednoczone Emiraty Arabskie zdobywają popularność jako kierunek wypoczynkowy, nie oznacza to, że jest to destynacja wyłącznie do plażowania. Opcji spędzania wolnego czasu jest tu dużo więcej. Dowiedz się dokąd warto pojechać na urlop w tym kraju i jakie atrakcje czekają na turystów.
Kraj powstały formalnie zaledwie 70 lat temu jest ciekawym połączeniem tradycji i nowoczesności. Z jednej strony ma swoje konserwatywne oblicze wynikające z arabskiej kultury i religii, której przejawy widać w zwyczajach i zachowaniach mieszkańców, z drugiej przyciąga nowoczesną architekturą miast, nietypowymi atrakcjami turystycznymi i otwarciem na świat. Wszystko to w surowym pustynnym krajobrazie, pośród ciekawych zabytków i luksusowych kurortów wypoczynkowych, do tego w multikulturowym środowisku. W ofercie polskich biur podróży turyści znajdą oferty czterech emiratów.
W mieście dużych wysokości
Dubaj, będący stolicą emiratu o tej samej nazwie, jest najbardziej popularnym emiratem ZEA spośród wszystkich siedmiu. Duża w tym zasługa międzynarodowego portu lotniczego, który łączy to miasto z całym światem. Nic dziwnego, że w Dubaju turystyka rozwija się najintensywniej w całych Emiratach Arabskich. Już teraz oferta dla odwiedzających jest spora, a wciąż powstają nowe atrakcje i miejsca warte odwiedzenia.
Osoby, które odwiedzają to miasto po raz pierwszy koniecznie muszą zobaczyć słynny Burdż Chalifa (Burj Khalifa) uznawany za najwyższy budynek świata. Mierzącą 828 m wysokości budowlę, położoną w sąsiedztwie słynnego centrum handlowego Dubai Mall, można zwiedzać. Atrakcją jest wizyta na tarasie widokowym umieszczonym na 148. piętrze. To ponoć najwyżej położony taras widokowy na świecie. Są jeszcze dwa tarasy znajdujące na 124. i 125. piętrze. Ci, którzy wolą podziwiać obiekt z zewnątrz, i z poziomu gruntu, mogą to zrobić o zmierzchu, kiedy w przylegających do budynku Fontannach Dubajskich odbywają się pokazy muzyczno-świetlne.
Wizytówkami Dubaju są też Burdż al-Arab Jumeirah – luksusowy hotel o charakterystycznym kształcie żagla, w którym chętnie wypoczywają celebryci z całego świata, oraz sztuczna wyspa w kształcie palmy: Palma Jumeriah. Można ją podziwiać ze specjalnego tarasu widokowego usytuowanego na 52. piętrze wieżowca The Palm Tower. Miłośników dużych wysokości nie może też zabraknąć w Sky Views Dubai. To jedna z najnowszych atrakcji miasta. Tworzą ją taras widokowy, szklana zjeżdżalnia i przestrzeń umożliwiająca odbywanie spacerów na krawędzi wieżowca. Odwiedzający mogą podziwiać panoramę Dubaju, a przy okazji dostarczyć sobie porcji mocnych wrażeń na wysokości kilkuset metrów nad ziemią.
Gdzie się zatrzymać w Dubaju? Wybór hoteli jest ogromny, ale jak znaleźć idealne miejsce dla siebie? Proponujemy 4-gwiazdkowy hotel Rose Rayhaan by Rotana. Obiekt ma doskonałe położenie, gdyż znajduje się w pobliżu Burj Khalifa, czyli jednej z głównych atrakcji Dubaju – najwyższego budynku świata. Również jest blisko słynnych galerii handlowych: Dubai Mall i Emirates Mall. A dodatkowo kusi atrakcyjną ceną!
Co zwiedzić w Dubaju?
Zgoła inne emocje zapewni kolejna atrakcja, która niedawno pojawiła się w turystycznej ofercie miasta. W Muzeum Przyszłości można sobie spróbować wyobrazić jak będzie się zmieniał świat w najbliższych dekadach, bowiem pokazuje najważniejsze światowe osiągnięcia w zakresie nowoczesnych technologii.
Wymienione wyżej atrakcje to zaledwie kilka z długiej listy miejsc, do których warto wybrać się w Dubaju. Ofertę uzupełniają liczne muzea, np. Muzeum Iluzji, Muzeum Pereł, Muzeum Dubajskie, parki rozrywki i parki wodne zapewniające rozrywkę całej rodzinie, a także centra handlowe, m.in. wspomniany wcześniej Dubai Mall z podwodnym zoo, czy Mall of the Emirates ze stokiem narciarskiem Ski Dubai. Polecamy przeczytanie artykułu pt. "Dubaj atrakcje. Co warto zobaczyć w Dubaju?", w którym bardziej szczegółowo odkryjecie ciekawe miejsca warte odwiedzenia.
Przejażdżka tyrolką i na wielbłądzie
Emirat Ras al-Khaimah (pol. Ras al-Chajma), znajdujący się w północnej części ZEA, u podnóża gór Al-Hadżar, jest spokojniejszy niż Dubaj. Mówi się o nim, że jest najpiękniejszym regionem tego kraju. Turyści przyjeżdżają tu, by cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury: na przepięknych, szerokich piaszczystych plażach lub w otoczeniu gór, także by zwiedzać zabytki.
Popularny jest wypoczynek w luksusowych kurortach nad Zatoką Perską. Warto dodać, że nie musi się on ograniczać jedynie do słodkiego lenistwa na plaży, bo istnieją tam również szerokie możliwości do uprawiania sportów wodnych. Na miejscu można wypożyczyć np. kajaki, sprzęt do surfowania, nurkowania i jeżdżenia na skuterze.
Ci którzy wolą aktywny wypoczynek z dala od wody, również nie będą zawiedzeni. Obecność gór Al-Hadżar zachęca do podejmowania pieszych wypraw czy rowerowych przejażdżek. Choć nie tylko. Na najwyższym szczycie Al-Hadżar - Jebel Jais – można sobie zafundować podróż najdłuższą tyrolką na świecie. Odległość 2832 m (różnica poziomów 400 m) turysta pokonuje w 3 minuty, miejscami osiągając prędkość nawet 160 km/godz.
Niewątpliwą atrakcją emiratu jest również pustynia. Mający intensywny rdzawy odcień piasku znacząco różni się od tego, który znamy z polskiego wybrzeża. Oglądanie niezwykłego pustynnego krajobrazu z perspektywy samochodu z napędem na cztery koła czy grzbietu wielbłąda na długo zapada w pamięci.
Co ciekawego zobaczyć w emiracie?
Miłośnicy zabytków i historii również nie będą się nudzić w Ras al-Khaimah. Czeka na nich m.in. atrakcja w postaci Fortu Dhayah znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zlokalizowany w urokliwym otoczeniu daktylowych drzew fort jest obecnie jedyną tego typu konstrukcją w kraju położoną na wzgórzu. Fort był budowany jeszcze w epoce brązu. Towarzyszy mu dwuszczytowa wieża postawiona w XIX w. Obiekt był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych rozgrywających się w latach 20. XX w. Ślady przeszłości odnaleźć można również w wiosce Jazirat al-Hamra, zwanej potocznie "miastem duchów". Wioska powstała w XIV w. Jej mieszkańcy trudnili się rybołówstwem i połowem pereł. W latach 20. XX w. opuścili swoją małą ojczyznę. Do dziś zachowały się tu jednak liczne przykłady tradycyjnej arabskiej architektury, jak twierdza obronna, rynek czy meczety.
Osoby zainteresowane dziejami ZEA, i szerzej - tego zakątka Bliskiego Wschodu - można polecić wizytę w Narodowym Muzeum Ras al-Khaimah. Znajduje się w nim kolekcja artefaktów znalezionych na przestrzeni wieków na obszarze emiratu. Zbiór jest imponujący, bo jak dowiedli archeolodzy, tereny te zasiedlono już w 5000 r. p.n.e. Dziś w Ras al-Khaimah funkcjonuje ponoć ponad tysiąc stanowisk archeologicznych.
W krainie meczetów, szybkich samochodów i sztuki
Abu Dhabi (pol. Abu Zabi) to gospodarcze i finansowe centrum kraju. Jego stolica – Abu Dhabi – jest bowiem również stolicą ZEA. Miasto to niezwykłe, bo ulokowane na kilku wyspach połączonych ze sobą trzema mostami, przy tym bardzo zielone, co kontrastuje z pustynnym krajobrazem wokół ośrodka. Przechadzając się nowoczesnymi ulicami Abu Zabi trudno uwierzyć, że jeszcze kilkaset lat temu była tam wioska, której mieszkańcy trudnili się rybołówstwem i połowem pereł. Miasto zaczęło się intensywnie rozwijać po tym jak w połowie XX w. na jego obszarze odkryto złoża ropy.
O długiej historii Abu Dhabi przypominają m.in. liczne meczety. Jest ich w mieście kilkadziesiąt. Najsłynniejszym jest z pewnością Wielki Meczet Szejka Zajida, znany również jako Biały Meczet. To obiekt wyjątkowy pod kilkoma względami. Dość wspomnieć, że jest ósmym pod względem wielkości obiektem tego typu na świecie. Może pomieścić nawet 42 tys. wiernych, w tym główna sala modlitewna - ponad 7 tys. Meczet wykonano z marmuru. Zdobią go mozaiki i pozłacane żyrandole, do wyrobu których użyto kryształów Swarovskiego. Największy z nich jest jednocześnie największym żyrandolem na świecie.
Coś dla miłośników motoryzacji
Podobnie jak Dubaj i Ras al-Khaimah Abu Dhabi może się poszczycić szeroką ofertą dla turystów. W mieście funkcjonuje sporo muzeów. Warte odwiedzenia są np. Muzeum Al Ain oraz wioska dziedzictwa Abu Dhabi (Abu Dhabi’s Heritage Village), które przenoszą odwiedzających w dawne czasy. W wiosce turyści mogą nie tylko zobaczyć namiastkę życia na pustyni, również sami go zakosztować, uczestnicząc w warsztatach rękodzielniczych. Fanów motoryzacji nie może zabraknąć w Narodowym Muzeum Motoryzacji Emirates, w którym zgromadzono kolekcję ponad 200 aut należących do szejka Hamada Bin Hamdana Al Nahyana, syna założyciela ZEA – szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana. W obiekcie przypominającym piramidę znalazły się pojazdy terenowe, klasyczne oraz auta wykonane na specjalne zamówienie szejka (jak np. tęczowa kolekcja). Nie lada gratką jest też tor formuły 1 - Yas Marina Circuit, na którym ścigają się najwięksi zawodnicy sportów motoryzacyjnych. Turyści mogą oglądać ich zmagania na torze, ale i zaznajomić się z obiektem podczas wycieczki z przewodnikiem.
Na miłośników sztuki czeka zaś największe muzeum sztuki na Półwyspie Arabskim –tzw. Luwr Abu Dhabi, które powstało na mocy umowy między ZEA a Francją i ma w założeniu przybliżać oraz łączyć sztukę Wschodu i Zachodu. Niezwykłym miejscem jest też Centrum Sztuki Al Qattara, w którym można podziwiać wystawy archeologiczne i prace emirackich artystów, także samemu tworzyć i projektować, bowiem oferuje szeroki wachlarz zajęć i warsztatów plastycznych.
Raj dla płetwonurków i miłośników historii
Położony na wschodnim wybrzeżu, u podnóża gór Al-Hadżar, emirat Fujairah (pol. Fudżajra) jest znany jako jeden z największych portów naftowych na świecie. W ostatnich latach daje się poznać również jako atrakcyjne miejsce do wypoczynku. Docenią go zwłaszcza miłośnicy aktywności w wodzie, a właściwie pod wodą. Fanom snurkowania i nurkowania polecana jest skalista wyspa Snoopy (nazwę zawdzięcza sympatycznemu kreskówkowemu bohaterowi) zlokalizowana kilkaset metrów od plaży hotelu Sandy Beach Hotel w Al Aqah. Wyspa leży na obszarze chronionego morskiego parku narodowego, przez co podwodne życie rozwija się tam intensywnie. Amatorzy podwodnych wypraw mogą w jej pobliżu podziwiać nie tylko kolorowe rafy, również zielone żółwie, ogromne ławice makreli, rekiny rafowe i wiele gatunków egzotycznych ryb.
Ci którzy wolą spędzać czas na lądzie, również nie będą zawiedzeni. Historia terenów, na których dziś leży Fujairah jest długa i burzliwa. Warto ją poznać odwiedzając lokalne zabytki, np. najstarszy meczet w ZEA – Al-Bidyah. Ten murowany obiekt postawiony w XV w. i jest wciąż używany do modlitw. Turyści mogą podziwiać m.in. małą salę modlitewną oraz mihrab, czyli niszę modlitewną skierowaną w stronę Mekki. Wokół meczetu sporo jest wykopalisk archeologicznych i wież strażniczych. Innym cennym zabytkiem jest XVII-wieczny Fort Fujairah będący jednym z najstarszych fortów w kraju. Swego czasu był główną fortecą obronną emiratu i domem rządzącej rodziny. W początkach XX w. został poważnie uszkodzony przez Brytyjczyków. Dopiero w ostatnich latach obiekt odzyskał swój dawny blask. W sąsiedztwie fortu znajduje się tzw. wioska dziedzictwa, w której podziwiać można tradycyjne domy i ekspozycje prezentujące życie codzienne mieszkańców. Jest też Muzeum Fujairah zawierające kolekcję broni, przyborów codziennego użytku z epoki brązu i żelaza. Fort Fujairah to nie jedyny fort w emiracie. Na obszarze emiratu znajdują się też Fort Bithnah postawiony w XVIII w. z masywnymi kamiennymi murami i okrągłymi wieżami, który jest malowniczo wkomponowany w palmowy gaj, oraz Al-Hayl pochodzący z XX w.
Więcej o atrakcjach Zjednoczonych Emiratów Arabskich przeczytasz w naszym artykule pt. "Atrakcje turystyczne Zjednoczonych Emiratów Arabskich".