Gdzie jechać na camping w Chorwacji? Top najciekawszych regionów

EuropaMarzena German26.07.2022

Polacy Chorwację pokochali już wiele lat temu i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek tę miłość miało zakłócić. Wręcz przeciwnie, chętnych na odkrywanie wybrzeża Adriatyku jest coraz więcej.

Chorwacja
Chorwacja

Chorwacja to kierunek, który przyciąga zarówno osoby lubiące samodzielnie planować wakacje, jak i zwolenników wyjazdów zorganizowanych. Te pierwsze chętnie jadą tam własnym samochodem. Są i tacy, którzy wolą wycieczkę lotniczą połączoną z pobytem w hotelu. Ci, którzy preferują wygodną podróż, ale niestandardową, mogą skorzystać z dolotu tanimi liniami lotniczymi. Wiele jest też opcji noclegowych – od hoteli, i to tych z najwyższej półki, przez obiekty budżetowe, a dalej pensjonaty i kwatery prywatne, aż po noclegi na kempingach. Te ostatnie zyskują mocno na popularności, bo wiele z nich stało się prawdziwymi wakacyjnymi wioskami.

Wszystko na miejscu

W ostatnich latach zainteresowanie wypoczynkiem na kempingach wzrosło. Początkowo chodziło o podróże sentymentalne. W końcu to właśnie w ten sposób wiele osób wyjeżdżało na swoje pierwsze zagraniczne wczasy. Potem przyszedł covid, a turyści, którzy nie chcieli przebywać w hotelach, decydowali się na własne namioty, przyczepy i domki mobilne. Dziś kempingi przeżywają renesans. Swoją popularność zawdzięczają nie temu, że można na nich spędzić wakacje taniej, ale atmosferze typowej wioski wakacyjnej, w której dzieje się dużo i rozmaicie. Bo nowoczesne kempingi mają wszystko – nie tylko miejsce na rozstawienie namiotu czy przyczepy, ale też mobilne domki.

Chorwacja
Chorwacja
Fot: Ivan Sardi, CNTB

Dlatego wcale nie trzeba przyjeżdżać tam własnym samochodem z pełnym wyposażeniem. Przede wszystkim oferują masę dodatkowych atrakcji. Chodzi o baseny, czasem ze zjeżdżalniami, boiska do uprawiania różnych sportów, animacje, sklepy. Jednym słowem to, co do idealnego, niespiesznego i swobodnego urlopu jest potrzebne. Dokąd zatem wybrać się na kemping w Chorwacji? Właściwie do każdego nadmorskiego regionu.

Śladami imperium

Zacznijmy od Półwyspu Istria, bo to jeden z najczęściej wybieranych kierunków przez Polaków. Dlaczego? Po pierwsze to region położony najbliżej w stosunku do Polski. Po drugie jest tam po prostu pięknie. Malownicze wybrzeże Adriatyku zachwycające cudnymi kolorami, urokliwe miasta i miasteczka z wąskimi uliczkami jakby wprost wyjętymi z impresjonistycznych obrazów, w końcu aromatyczna kuchnia i przednie wina. Niezależnie od tego, gdzie na Istrii będziesz spędzał swoje wakacje, zaplanuj czas na wycieczki. Nadmorskie kurorty są piękne, ale zachwycić można się też średniowiecznymi miasteczkami położonymi w części istryjskiego interioru.

Chorwacja
Chorwacja
Fot: Ivan Sabic, CNTB

Znajdziesz tam na przykład Hum, nazywane najmniejszym miastem na świecie, czy Pazin, w którym toczy się akcja jednej z powieści Juliusza Verne’a. Wybierz się do Puli, żeby zobaczyć jeden z trzech najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich (po Rzymie i El Dżemie w Tunezji), odwiedź Porecz, Rovinj, Vrsar, Novigrad i Umag – wszędzie poczujesz ducha antyku i Wenecji.

Od czasów cesarskich

Nad północnym Adriatykiem leży inny region Chorwacji – Kwarner. To miejsce, w którym góry spotkają się z morzem, gdzie wypoczywać można na riwierze w części lądowej albo wybrać się na jedną z tamtejszych wysp. Zacznijmy zatem od Opatiji – ulubionego miejsca elit z czasów Austro-Węgier. Tradycje turystyczne sięgają tam 1844 roku, kiedy to pewien kupiec zboża wybudował pierwszy hotel. Stoi do dziś i nazywa się willa Angiolina. Równie znana jest Rijeka, dziś duże miasto o znaczeniu handlowym i kulturalno-naukowym. Można się tam wybrać na wycieczkę, by trochę pozwiedzać – zobaczyć twierdzę Trsat, najstarsze w Chorwacji Sanktuarium Maryjne z klasztorem franciszkańskim i katedrę św. Wita. Zupełnie innych doznań poszukać można na wyspach – najbardziej znane to Krk, Cres, Mali LošinjRab.

Przez wyspy i lądy

Jeśli ktoś planuje dłuższy urlop, powinien wybrać się do Dalmacji. Dlaczego dłuższy urlop? Bo to region położony w południowej części kraju. Najbliżej Polski, w Dalmacji Północnej, znajduje się Zadar, do którego można też dolecieć. Czym się wyróżnia? Adriatyk ma tu szczególnie piękny odcień, który wspaniale kontrastuje z zielenią sosen i drzew oliwnych. Krajobrazu dopełnia biel dalmatyńskiego kamienia. Najbardziej rozwiniętą linię brzegową znajdziemy na wyspie Pag – to właśnie tam znajdują się urokliwe zatoki i to właśnie tam produkowane są tradycyjne koronki i ser, który dzięki soli i wiatrowi bora zyskuje specyficzny smak.

Chorwacja
Chorwacja
Fot: Zoran Jelaca, CNTB

Tam też znajdują się uznane kempingi. Turyści dobrze oceniają te w Pakostane – w tej miejscowości można wypoczywać na plaży piaszczysto-żwirowej, co jest dodatkową zaletą, szczególnie dla osób podróżujących z dziećmi. Koniecznie trzeba zajrzeć do samego Zadaru, bo to miasto liczące 3 tysiące lat, którego mury wpisane są na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić też Nin z najmniejszą katedrą na świecie albo wybrać się bez większego planu na niespieszne odkrywanie okolic.

Trzy rodzaje plaż

Piękne widoki gwarantuje też pobyt w regionie Szybenika. Odwiedzić trzeba tam dwa parki narodowe – na archipelagu Kornati i na rzece Krka, gdzie zobaczyć można niesamowite wodospady i urokliwe jeziora. Jedne z najlepiej ocenianych kempingów znajdują się w Primosten, ale też na wyspie Murter. Atrakcją będą na pewno plaże – i to zarówno piaszczyste, żwirowe, jak i skaliste. Na samej wyspie nie sposób się nudzić. Można wybrać się na wycieczkę rowerową lub pieszą, ale jeśli ktoś jest spragniony zabytków, kultury i historii, może wyruszyć stamtąd do Szybenika, Zadaru, albo do Parku Narodowego Krka.

Chorwacja
Chorwacja
Fot: Ivo Biocina, CNTB

Chorwacja ma wiele atrakcyjnych miejsc, dlatego wybór regionu na wypoczynek nie zawsze jest łatwy. Polacy najczęściej zatrzymują się na Istrii, ale jeśli ktoś chce poczuć ducha południowej części kraju, musi wybrać się do Dalmacji Południowej. Poza wypoczynkiem na wybrzeżu czekają tam liczne zabytki sięgające czasów starożytnych i średniowiecznych, a to wszystko okraszone śródziemnomorską atmosferą starych miast i miasteczek i nowoczesnych kurortów.

Skopiowano
Skopiuj link
Marzena German
Marzena German
Z branżą turystyczną jest związana od kilkunastu lat. Od 2009 roku, jako dziennikarka oraz autorka tekstów z zakresu turystyki jako gałęzi gospodarki, współpracuje z mediami branżowymi skierowanymi do pracowników sektora. W Wakacje.pl odpowiada za budowanie relacji z dziennikarzami, reprezentowanie spółki w mediach oraz szeroko rozumianą komunikację.

Polecane oferty