Magazyn Wakacje.pl
Nowości

Fiordy Norwegii – które są najpiękniejsze?

EuropaAgnieszka Słupecka31.12.2024

Norweskie fiordy to marzenie wielu podróżników. Nic dziwnego – widoki zapierające dech w piersiach, czyste, świeże powietrze czy spokojne otoczenie natury stanowią idealne warunki do zatrzymania się i refleksji. Które jednak szczególnie warto odwiedzić? Poznajcie je!

Fiordy w Norwegii
Fiordy w Norwegii

Fiordy w Norwegii na wakacje

Poszukujecie ciekawego kierunku na wakacje? Znudził Wam się już urlop pod palmą, 40 stopni przez cały dzień i noszenie ze sobą wody bez względu na porę dnia? Wybierz fiordy w Norwegii! Ta destynacja idealnie wpisuje się w - ironicznie mówiąc – najgorętszy podróżniczy trend tego roku, a mianowicie coolcation. O co chodzi?

Coolcation to połączenie słów "cool" (chłodny) oraz "vacation" (wakacje). Oznacza urlopowanie w zimniejszych miejscach na świecie, głównie w Skandynawii. Skąd taki pomysł? Przede wszystkim, ze względu na ocieplenie klimatu, podróżowanie latem np. po południowej Europie staje się męczarnią, a nie przyjemnością. Trudno o relaks, gdy na zewnątrz panuje 35-40 stopni Celsjusza. Druga sprawa to "overtourism", czyli ogrom turystów, który zdecydowanie nie ułatwia zwiedzania popularnych miejsc. Wybierając norweskie fiordy jako swoją wakacyjną destynację, możesz liczyć na umiarkowaną pogodę (20-25 stopni Celsjusza) i względy spokój pod względem liczby zwiedzających. Z pewnością będziesz zachwycony tą zmianą!

Fiord Geiranger – klejnot Norwegii

Geirangerfjord uważany jest za najpiękniejszy fiord Norwegii i stąd też został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2005 r. Leży na trasie Złotego Szlaku między miejscowościami Hellesylt oraz Geiranger. Z lotu ptaka przypomina kształtem literę "S". Ma 15 km długości i otoczony jest stromymi skałami, po których spływają liczne wodospady, m.in. De Syv Søstrene (Wodospad Siedmiu Sióstr), Frairen (Zalotnik) i Brudesløret (Ślubny Welon). Geirangerfjord jest na tyle głęboki (w szczytowych miejscach aż 600-700 m), że mogą do niego wpływać statki i promy.

Fiord Geiranger
Fiord Geiranger

Fiord Sognefjord – najdłuższy fiord Norwegii

Sognefjord to najdłuższy fiord Norwegii i Europy i drugi pod względem długości fiord na świecie (pokonał go jedynie Kangertittivaq, czyli Scoresby Sund znajdujący się na Grenlandii). Sognefjord zaczyna się około 72 km na północ od Bergen i ciągnie się 203 km w głąb lądu aż do wsi Skjolden. Z kolei maksymalna głębokość to 1308 m p.p.m. Fiord posiada liczne odgałęzienia – warto szczególnie zwrócić uwagę na Nærøyfjord wpisany na listę UNESCO oraz Aurlandsfjord, uważany za jeden z najbardziej malowniczych fiordów w Norwegii.

Fiord Sognefjord
Fiord Sognefjord

Fiord Lysefjord – dom Preikestolen

Lysefjord uważany jest na najpiękniejszy fiord w południowej Norwegii. Jego nazwa, czyli "jasny fiord", wzięła się od otaczających go jasnych skał granitowych. Długość fiordu wynosi 42 km, a w najgłębszym miejscu osiąga aż 422 m. Z uwagi na trudny, górzysty teren, okolice fiordu są praktycznie niezamieszkałe, a można się do niego dostać tylko jedną, stromą, krętą drogą. To właśnie nad Lysefjord znajdują się dwie popularne atrakcje turystyczne, czyli Preikestolen (płaski kamień zawieszony ponad 600 m nad fiordem) i Kjeragbolten (owalny kamień zakleszczony między skałami ok. kilometr nad wodami fiordu).

Fiord Lysefjord i klif Preikestolen
Fiord Lysefjord i klif Preikestolen

Fiord Hardanger – "ogród Norwegii"

Hardangerfjord to drugi pod względem długości fiord Norwegii. Rozciąga się na 179 km od wzdłuż płaskowyżu Hardangervidda, między Bergen, a Haugesund. Fiord Hardanger nazywany jest też "ogrodem" lub "sadem Norwegii" ze względu na żyzne, rolnicze tereny wokół niego, które sięgają czasów pierwszych myśliwych. Hardangerfjord jest popularnym celem wycieczek z całego świata – i tak od 1875 r., kiedy to podróżnik Thomas Cook zaczął organizować tu cotygodniowe rejsy z Londynu. Mówi się, że to właśnie w tym momencie w Norwegii narodziła się masowa turystyka. 

Hardanger
Hardanger

Kiedy odwiedzić fiordy?

Jak wspomnieliśmy wyżej, fiordy będą świetnym wyborem na dłuższe wakacje w okresie letnim (czerwiec, lipiec, sierpień). Wówczas możesz podziwiać białe noce, a nawet biwakować pod namiotem. Jednak norweskie fiordy stanowią tak wyjątkowe miejsce, że z powodzeniem możecie odwiedzić je o dowolnej porze roku nawet na krótszy city-break.

Jak poruszać się po fiordach?

Do wyboru masz kilka opcji w zależności od tego, z jakiej perspektywy i odległości chcecie podziwiać ten norweski cud natury.

Rejs statkiem. Przepływając obok, a nawet pomiędzy wąskimi zatokami, jesteście w stanie zobaczyć fiordy w pełnej krasie, z bliskiej odległości (bliżej się już nie da!). To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, które zostaną z Wami na zawsze. Polecamy skorzystać z lokalnych biur podróży, które organizują rejsy statkiem po fiordach.

Pociąg. W Norwegii możecie wybrać przepiękną trasę kolejową – Flåmsbanę, która prowadzi przez majestatyczne doliny, przechodzi przez mosty nad rwącymi rzekami i oferuje niesamowite widoki na fiordy. Podróż pociągiem sama w sobie staje się ogromną atrakcją podczas wycieczki do tego kraju.

Samochód. Jeśli chcecie zwiedzać fiordy na własną rękę, wypożyczcie samochód i wyruszcie w trasę wzdłuż malowniczych zatok. Odkrywanie fiordów w ten sposób pozwala na całkowitą elastyczność czasową i komfort podróży. Dodatkowo umożliwia zatrzymanie się w wybranych miejscach i niespieszne podziwianie imponujących krajobrazów.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.