Eko-podróże - czyli jak podróżować ekologicznie
Czy podróżowanie i turystyka masowa mogą być ekologiczne? Co kryje się pod pojęciem ekoturystyki? Jakie kraje i popularne kurorty dbają o środowisko? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Czym jest ekoturystyka?
Głównym celem ekoturystyki jest minimalizacja negatywnego wpływu turystyki masowej na środowisko oraz wspieranie ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego poprzez odpowiedzialne podróżowanie. Ważnymi elementami ekoturystyki są edukacja, poszanowanie lokalnej tradycji i kultury, oraz wspieranie miejscowej gospodarki i społeczności.
Podróżowanie w stylu eko nie jest już wyłącznie modą, ale staje się koniecznością. Eko nie musi jednak oznaczać rezygnacji z luksusu i wygody. Ważne jest, żeby pobyt turystów nie przyczyniał się do dewastacji środowiska, a podstawą działalności hoteli były zrównoważony rozwój i działania ekologiczne. Coraz więcej hoteli na świecie stosuje działania proekologicznie, również te nastawione na masową turystykę. Prośrodowiskowe działania to:
- nieużywanie jednorazowych rzeczy z plastiku np. kubeczków, słomek, sztućcy, kosmetyków,
- wykorzystanie energii naturalnej np. wiatru i słońca do zasilania budynku,
- przygotowywanie posiłków z lokalnych produktów,
- segregowanie śmieci,
- unikanie produktów pakowanych w jednorazowy plastik,
- stosowanie recykingu,
- utrzymanie terenów zielonych w obszarze hotelu,
- odpowiednie systemy marnowania energii np. wyłączenie zasilania po wyjściu z pokoju,
- wspieranie lokalnej ludności, czyli oferowanie zatrudnienia oraz zakup produktów rzemieślniczych.
To tylko podstawowe działania w ekoturystyce.
Jak zostać ekoturystą?
Jako turyści odwiedzający inny kraj również powinniśmy swoją postawą wspierać ekoturystykę i nie przyczyniać się do dewastacji środowiska. Co możemy zrobić, aby działać ekologicznie podczas wyjazdu wakacyjnego? Kilka wskazówek:
- nie kupuj wody butelkowanej w plastikowe butelki jednorazowe, zaopatrz się w wodę np. z hotelu (dystrybutora), którą możesz wlać do wielorazowego bidonu,
- zrezygnuj z codziennej wymiany ręczników hotelowych,
- nie korzystaj z plastikowych słomek, możesz mieć ze sobą słomkę wielorazową,
- nie zostawiaj włączonego światła, gdy opuszczasz pokój hotelowy,
- nie marnuj jedzenia – nakładaj porcję dostosowana do Twoich możliwości,
- korzystaj z lokalnych restauracji, zamiast sieciówek, które możesz znaleźć w każdym zakątku świata,
- kupuj pamiątki produkowane w odwiedzanym przez Ciebie kraju,
- zrezygnuj z pojazdów mechanicznych stanowiących transport osobisty jak auto i motocykl – zastąp je komunikacją lokalną/zbiorową lub wypożycz rower,
- wędruj po wyznaczonych szlakach i szanuj otaczającą przyrodę,
- odkrywaj i poznawaj miejsca, ludzi, ich kultury, tradycje oraz zabytki.
Kurorty, kraje i hotele, które stawiają na eko
Zielone Sharm el Sheikh
Egipt jest pionierem w dziedzinie ekologicznych hoteli na Bliskim Wschodzie. Wiele z tutejszych hoteli i obiektów jest projektowanych z myślą o zrównoważonym rozwoju. Również kraj angażuje się w projekty odbudowy raf koralowych, edukując turystów o ich znaczeniu i promując nurkowanie w sposób odpowiedzialny.
Kilka lat temu minister środowiska Egiptu, Yasmine Fouad, oświadczyła, że czerwonomorskie miasto Sharm el Sheikh zostanie niebawem także ogłoszone ekologicznym miastem.
Projekty związane z przekształceniem Sharm el Sheikh w zielone miasto obejmą recykling odpadów, wykorzystanie przyjaznej dla środowiska technologii odnawialnych źródeł energii i oczyszczalnię ścieków. Również w planach jest modernizacja istniejących już budynków w celu zwiększenia efektywności zużycia zasobów, zwłaszcza w zakresie energii odnawialnej i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
W sezonie zimowym możesz wybrać się do Sharm el Sheikh na wypoczynek z wielu polskich lotnisk w tym wylotu z Gdańska oraz jako nowość możesz wybrać niestandardową długość pobytu 5,7,10 oraz 14 dni.
Eko Kenia i Namibia
Kenijskie prawo dotyczące ograniczenia plastikowych jednorazowych torebek uznaje się za najbardziej restrykcyjne na świecie. Zostało wprowadzone dwa lata temu, w sierpniu 2017 roku. Do dziś nikt nie ustanowił surowszych kar za produkowanie, sprzedawanie czy po prostu posiadanie plastikowej siatki niże te w Kenii. Nowe zasady dotyczące plastiku stały się również czynnikiem stymulującym dla przedsiębiorców. Firmy same zaczynają inicjować proekologiczne rozwiązania, recyklingować butelki PET, segregować śmieci.
W większości parków narodowych w Namibii znajdziesz eko-wioski, wszystkie zbudowane z lokalnych materiałów i zatrudniające miejscową ludność.
Odpowiedzialne Azory
Azory to archipelag 9 wulkanicznych wysp położonych na Atlantyku, które są częścią Portugalii. Ze względu na ich odległe położenie, Azory są domem dla wielu endemicznych gatunków, zarówno na lądzie, jak i w morzu. Wsypy są jednym z najlepszych miejsc w Europie do obserwacji wielorybów. Wiele lokalnych firm oferuje odpowiedzialne wycieczki, dbając o to, by nie zakłócać naturalnych zachowań zwierząt. Dzięki wulkanicznemu ukształtowaniu archipelagu, wyspy oferują unikalne krajobrazy, takie jak gorące źródła, jeziora kraterowe czy jaskinie lawowe. Istnieje wiele szlaków i tras, które prowadzą przez te niesamowite miejsca. Azory inwestują w geotermalną energię odnawialną, co czyni je jednym z liderów w dziedzinie zielonej energii w Portugalii.
Również wyspy te mają bogatą kulturę i tradycję, a lokalne produkty, takie jak ser, wino czy herbata, są produkowane w sposób zrównoważony, co przyciąga ekoturystów z całego świata.
Duże kompleksy hotelowe w różnych zakątkach świata również coraz częściej zostają zaprojektowane z myślą o minimalnym wpływie na środowisko. Dążą one do zapewnienia luksusu i komfortu gościom, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne i wspierając lokalne społeczności.
Również znane sieci hotelowe stawiają na politykę proekologiczną. Jedną z takich sieci, która stara się prowadzić swoją działalność zrównoważoną ekologicznie pod hasłem Travel with Purpose – jest Hilton. Więcej o programie możesz się dowiedzieć z zamieszczonego raportu Hilton.
Działania proekologiczne hoteli Hilton:
Program dąży do ciągłego zmniejszania zużycia wody i energii w swoich obiektach na całym świecie. Firma korzysta z zaawansowanych systemów monitorowania, aby śledzić i analizować zużycie i efektywność energetyczną.
Wiele hoteli wprowadza programy recyklingu i redukcji odpadów np. sieć nawiązała współpracę z organizacjami takimi jak Clean the World, które zajmują się recyklingiem mydeł i innych produktów do pielęgnacji ciała z hoteli. Organizacja ta przetwarza używane mydła, a następnie przekazuje je ludziom potrzebującym w ramach działań humanitarnych.
Firma zwiększa swoje inwestycje w odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna i wiatrowa – w swoich obiektach na całym świecie.
Pracownicy są szkoleni w zakresie praktyk zrównoważonego rozwoju, aby mogli podejmować świadome decyzje dotyczące środowiska w codziennej pracy. Na spotkania szkoleniowe zapraszani są również agenci turystyczni i pracownicy największych biur podróży.
W odpowiedzi na globalne obawy dotyczące plastikowych odpadów sieć Hiltona podjęła kroki w kierunku redukcji lub eliminacji jednorazowych plastikowych artykułów, takich jak słomki czy butelki z wodą. Również zaopatrzyła łazienki w dozowniki, które są napełniane środkami higienicznymi.
W ramach swojej strategii odpowiedzialności społecznej firma wspiera lokalne społeczności poprzez różnorodne inicjatywy, takie jak wspieranie lokalnych przedsiębiorstw czy angażowanie się w projekty społeczne oraz pomaga poprzez zatrudnienie.
Hotele tej sieci znajdziesz w naszej ofercie w większości turystycznych kurortów.