Dziecko w samolocie – jak przygotować się do podróży z maluchem

PoradnikiMałgorzata OrlikowskaAgnieszka Słupecka01.05.2024

Podróż samolotem z małym dzieckiem – zwłaszcza po raz pierwszy – może być nie lada wyzwaniem. Odpowiednie przygotowanie do takiej wyprawy pozwoli zminimalizować ryzyka i uczynić ją bardziej znośną, zarówno dla rodzica, jak i malucha. Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę, wybierając się w pierwszy lot samolotem z dzieckiem.

Dziecko w samolocie
Dziecko w samolocie

Kiedy wybrać się w pierwszą podróż samolotem?

Wielu rodziców zastanawia się kiedy może wybrać się na wakacje z dziećmi samolotem. Zgodnie z zaleceniami lekarzy samolotem mogą lecieć dzieci, które ukończyły pierwszy tydzień życia. Roczne dziecko w samolocie może trudniej znosić podróż. Jeśli jest taka możliwość warto przesunąć wylot do czasu ukończenia przez nie przynajmniej 2 – 3 miesięcy, tak by ich organizmy miały czas na przystosowanie się do życia poza łonem matki (w tym nabrały odporności), a przez to lepiej przygotowały na wyzwania towarzyszące lotowi. Z tego względu dobrze jest zresztą skonsultować się z pediatrą, który zbada dziecko i oceni, czy jest gotowe do podróży lub nie występują przeciwskazania do jej odbycia.

Niemowlę w samolocie
Niemowlę w samolocie

Konsultacje nie są konieczne w przypadku dzieci starszych, te warto jednak przygotować merytoryczne do lotu. Choć maluchy zazwyczaj z entuzjazmem witają perspektywę podróży samolotem trzeba wziąć pod uwagę, że znajdą się w całkiem nowej dla siebie sytuacji. To może wywoływać u nich różne obawy. Aby zminimalizować stres, dobrze jest zawczasu przybliżyć im jak wygląda procedura wejścia na pokład i jakie zasady obowiązują w czasie lotu. Na rynku dostępne są książeczki poświęcone tej tematyce, które mogą być dla rodziców doskonałą pomocą.

Sprawdź, co oferuje przewoźnik podróżującym rodzinom

Zanim przystąpimy do przygotowań do samej wyprawy lotniczej warto zajrzeć na stronę przewoźnika i dowiedzieć się na jakie udogodnienia mogą liczyć turyści podróżujący z małymi dziećmi. Każda linia ma bowiem swoją politykę dotyczącą przewozu osób nieletnich.

Co do zasady małych pasażerów dzieli się na tych do 2. roku życia (niemowlęta) i starszych. Siłą rzeczy udogodnienia odnoszą się do pasażerów z pierwszej grupy. Niemowlęta samolotem podróżują na kolanach rodziców (niektóre linie przyjmują regułę, że jeden rodzic może mieć pod opieką tylko jedno dziecko). Nie oznacza to jednak, że latają za darmo. W zależności od przewoźnika zapłacą za bilet od kilku do kilkunastu procent ceny biletu dla dorosłego. Niekiedy cena będzie ustalona z góry.

Dziecko w samolocie
Dziecko w samolocie
Fot: Copyright (c) 2017 FamVeld/Shutterstock. No use without permission.

Poszczególni przewoźnicy różnią się też jeśli chodzi o zakres udogodnień oferowanych na pokładzie. Wybrane linie oferują podróżującym rodzinom pierwszeństwo wejścia do samolotu. Podobnie jak dorosłym, niemowlakom przysługuje bagaż podręczny (dopuszczalna waga tego bagażu jest zróżnicowana w zależności od linii). W wielu przypadkach bezpłatnie na pokład mogą wnieść również wózek lub fotelik podróżny (łóżeczko turystyczne). W wybranych liniach istnieje możliwość zamontowania kołysek (te jednak wymagają wcześniejszej rezerwacji miejsca, w którym taką kołyskę można zainstalować) lub skorzystania z przewijaka. Na pokładach wszystkich linii bez problemów otrzymamy za to gorącą wodę do przygotowania posiłków.

Starsze dzieci mają w samolotach własne miejsca. Płacą za nie stawkę ulgową, niekiedy istnieje konieczność dopłaty do miejsc obok siebie. Poszczególne linie lotnicze chcąc umilić czas maluchom w czasie podróży, mają dla nich opracowane specjalne menu (bywa płatne dodatkowo), zapewniają też rozrywki i atrakcje na pokładzie. Na krótszych trasach są to zazwyczaj maskotki, zestawy do rysowania, na dłuższych – dedykowane filmy, książeczki i gry.

Czy można zabrać wózek dziecięcy na pokład samolotu?

Tak, większość linii lotniczych pozwala na przewóz wózków dziecięcych bez dodatkowych opłat dla dzieci do 2 roku życia. Istnieje możliwość zarejestrowania wózka jako bagaż rejestrowany, ale również możesz wnosić go na pokład po uprzednim oznaczeniu w wyznaczonym punkcie na lotnisku.

Spakuj bagaż podręczny malucha

Wyposażeni w powyższą wiedzę możemy przystąpić do właściwych przygotowań do podróży. Każdy kto choć podróżował samolotem wie jakim wyzwaniem może być pakowanie bagażu, przede wszystkim tego, który wniesie się ze sobą na pokład. Limity wagowe dotyczące bagaży podręcznych zmuszają turystów do rozważnego doboru ekwipunku. Kiedy podróżuje się z dzieckiem, zwłaszcza w wieku niemowlęcym, kwestia ta nabiera jeszcze większego znaczenia.

Dziecko w samolocie
Dziecko w samolocie
Pamiętaj, że jeśli dziecko opuszcza kraj z jednym rodzicem (lub pod opieką osób trzecich), drugi z rodziców (oboje rodziców) musi wyrazić pisemną zgodę na jego wyjazd.

Odpowiedź na pytanie, co spakować do podręcznej walizki maluszka zależy w dużej mierze od tego dokąd się wybieramy, jak długo trwa podróż i czy jest to lot bezpośredni, czy z przesiadkami. Obowiązkowo należy ze sobą zabrać dowód tożsamości dziecka –wymagany jest również w przypadku niemowląt. Może nim być tymczasowy paszport lub dowód osobisty. Jeśli podróżujemy z niemowlęciem weźmy zestaw pieluszek, chusteczki nawilżające, podkład do przewijania, kosmetyki do pielęgnacji (np. puder na odparzenia, krem nawilżający), słoiczki z jedzeniem, buteleczki do przygotowania mleka (w przypadku dzieci do 2. roku życia nie obowiązuje standardowy limit pojemności 100 ml), leki (np. na biegunkę, przeciwbólowy), kocyk do okrycia potrzebny w razie zmian temperatur na pokładzie i/lub w miejscu docelowym, ulubioną zabawkę lub książeczkę i jeden (kilka) zestawów dodatkowych ubrań.

W przypadku starszych dzieci należy zadbać o wzięcie ubrań na zmianę (zwłaszcza jeśli w punkcie docelowym panują inne warunki pogodowe niż w punkcie startowym), przekąsek do jedzenia (nie wszystkie linie lotnicze oferują menu dla dzieci) oraz zabawek. O tych ostatnich pamiętajmy nawet jeśli linia, którą będziemy podróżować zapewnia rozrywki dzieciom. W sytuacji stresowej ulubiony miś czy lalka mogą się okazać dużo skuteczniejsze niż najfajniejszy gadżet oferowany przez personel pokładowy.

Dobrze jest spakować wszystko z lekkim zapasem, który może okazać się bezcenny w razie opóźnienia samolotu, podczas transferu do hotelu lub w razie zaginięcia bagażu.
Podróż z dzieckiem
Podróż z dzieckiem

Zagospodaruj czas dziecku z czasie lotu

Zabawki, książeczki i gry mają tę zaletę, że angażują uwagę dziecka, pozwalając mu zapomnieć np. o monotonii podróży. Znudzone lub zestresowane dziecko może odreagowywać płaczem, rozdrażnieniem, dlatego w pierwszą podróż samolotem warto wybrać krótki lot ewentualnie lot realizowany w porze nocnej (jest duża szansa, że dziecko prześpi całą a przynajmniej część podróży). Jeśli nie ma takiej możliwości, tym bardziej należy zadbać o to, by miało zagospodarowany czas. Zestaw kilku zabawek, gier czy książek powinien rozwiązać sprawę. Doskonałym pomysłem jest zabranie ze sobą zabawki, książeczki, której nie zna dziecko. Taki drobny prezent będzie miły akcentem dla maluszka i na pewno zainteresuje się zakupioną nowością przez jakiś czas. Również polecamy mieć ze sobą ulubiony audiobook dziecka i odpowiednie słuchawki. Dzięki takiemu zestawowi dziecko może się wyciszyć i oderwać od myśli. Przygotowaliśmy kilka propozycji słuchowisk idealnych na podróż w artykule pt. "Audiobooki dla dzieci na wakacje".

W czasie lotu pamiętajmy też o podawaniu młodemu pasażerowi napoi, które zniwelują zatykanie się uszu pojawiające się przy zmianach ciśnienia. Również dobrym rozwiązaniem na zatykające się uszy są lizaki dla starszych dzieci (mogą być bez cukru).

W podróży świetnie sprawdzają się gry magnetyczne oraz wodne kolorowanki – nie trzeba się martwić o pogubione kredki w trakcie lotu.
Słuchanie audiobooków w podróży
Słuchanie audiobooków w podróży

O czym jeszcze pamiętać?

Warto wspomnieć o niezbędnym dokumencie podróży dla dziecka, którym może być paszport lub dowód osobisty, z uwzględnieniem akceptacji tylko w obrębie Unii Europejskiej. Przy dokonywaniu rezerwacji w wybranym obiekcie, nie zapomnij zgłosić prośby o dostawienie łóżeczka dla dziecka do pokoju.

Wakacje z dziećmi to masa niespodzianek, nawet takich, których byśmy nie chcieli, jak choroba tuż przed planowaną podróżą lub w trakcie jej trwania. Proponujemy, by wariant polisy zakupionej przed podróżą był rozszerzony o ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, a świadczenia w razie choroby były jak najwyższe. Najlepiej wybrać wariant optymalny, który sprawi, że będziecie się czuli bezpiecznie na swoich wymarzonych wakacjach. Do swojej rezerwacji warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie AXA. Do wyboru masz kilka wariantów: Standard, Komfort, Max oraz Max Plus. My polecamy ubezpieczenie Max, które kosztuje zaledwie kilkanaście złotych na dzień. Zawiera ono ważne rozszerzenie o choroby przewlekłe.

Pamiętaj, że różne alergie i nietolerancje również podchodzą pod choroby przewlekłe. Więcej o chorobach przewlekłych dowiesz się w naszym artykule pt. "Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne – co musisz wiedzieć?".
Skopiowano
Skopiuj link
Małgorzata Orlikowska
Małgorzata Orlikowska
Karierę zawodową wiązała z socjologią. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo po studiach (z administracji samorządowej) odkryła, że jej powołaniem jest dziennikarstwo. W tym zawodzie spełnia się już 12 lat. Pisała do mediów tradycyjnych i internetowych, m.in. na temat sportu, mody i historii. W ostatnich latach podejmuje przede wszystkim tematy związane z szeroko rozumianą turystyką (w tym turystyką biznesową): pisze teksty branżowe i konsumenckie. Wiedzę o miejscach wartych odwiedzenia zdobywa podczas podróży. W Wakacje.pl jako redaktor pisze teksty turystyczne.

Polecane oferty