Durian – poznajcie zakazany owoc

Kuchnie świataAgnieszka Słupecka19.08.2024

Durian jest zakazany w wielu miejscach, takich jak hotele, restauracje, środki komunikacji miejskiej, centra handlowe i samoloty. W krajach, gdzie durian jest powszechny, często można znaleźć tabliczki z przekreślonym owocem, informujące o tym zakazie. Poznajcie najbardziej kontrowersyjny owoc na świecie!

Durian
Durian

Jak wygląda durian?

Durian to owoc o charakterystycznym wyglądzie. Jest stosunkowo duży i ciężki. Przeciętnie ma ok. 20-30 cm długości i waży od 1 do 3 kg. Pokryty jest grubą skórką z ostrymi kolcami. Skórka ma zazwyczaj zielono-brązowy kolor – w zależności od dojrzałości owocu. Wnętrze duriana składa się z segmentów wypełnionych kremowym, miękkim miąższem, który otacza duże nasiona. Kolor miąższu może być biały, żółty, a nawet lekko pomarańczowy, w zależności od odmiany. Zastanawiacie się, skąd pochodzi nazwa owocu? Jego nazwa pochodzi od malezyjskiego słowa duri oznaczającego kolec.

Drzewa durianu wyróżniają się dużą wysokością – mogą dorastać nawet do 40 metrów. Charakteryzują się prostym, krótkim pniem oraz nieregularną koroną. Liście mają kształt podłużny, zaokrąglony u podstawy i ostro zakończony na końcu. Górna strona liści jest ciemnozielona i błyszcząca, natomiast spodnia pokryta szarymi lub brązowo-czerwonymi włoskami. Drzewo kwitnie kwiatami o trzech płatkach, które mają barwy od białej do złocistobrązowej.

Drzewo duriana
Drzewo duriana

Jak pachnie i smakuje durian?

Zapach Duriana jest trudny do określenia i zależy od indywidualnych skojarzeń. Jego zapach może przypominać zepsutą cebulę, zgniłe mięso, czosnek połączony z serem oraz znacznie więcej. Niewątpliwie jest to najbardziej śmierdzący owoc na świecie. Jego smak i zapach utrzymują się długo. Duriana czuć nawet do 100 metrów. Trudno zmyć go z dłoni, dlatego trzeba korzystać z jednorazowych rękawiczek lub spożywać go na wykałaczce lub widelcem. Jak jeść duriana? Aby zjeść duriana, najpierw trzeba rozciąć jego twardą, kolczastą skorupę nożem. Wewnątrz znajduje się miękki, kremowy miąższ z nasionami, który można spożywać łyżeczką, lub widelcem. Miąższ duriana ma gładką i kremową konsystencję.

Durian
Durian

Smak również długo pozostaje na języku. Dlaczego owoc jest tak śmierdzący? Niemieccy badacze przeprowadzili liczne analizy chemiczne, aby zidentyfikować związki odpowiedzialne za jego charakterystyczny zapach. Odkryli, że mieszanka ponad 50 związków lotnych, w tym estrów, ketonów, alkoholi i kwasów, tworzy niepowtarzalny aromat duriana. Szczególną uwagę zwrócono na obecność związku siarkowego, który w znacznym stopniu przyczynia się do intensywnego – często opisywanego jako "gnijący" – zapachu tego owocu. Te badania pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego zapach duriana wywołuje tak silne reakcje i emocje.

A co przypomina w smaku? Smak duriana jest unikalny i budzi skrajne opinie. Opisywany jest jako bogaty, kremowy i słodki, z nutami wanilii, karmelu, migdałów i cebuli. Niektórzy porównują jego smak do połączenia sera, czosnku, karmelu i owoców tropikalnych. Jest kremowy i maślany, co sprawia, że jest używany w wielu deserach i potrawach w krajach Azji Południowo-Wschodniej. Mimo że zapach duriana może być odrzucający dla wielu osób, jego smak często przekonuje tych, którzy się go odważą spróbować. Czy durian jest smaczny? Na to pytanie nie umiemy odpowiedzieć, gdyż to bardzo subiektywne odczucie. Na świecie są koneserzy tego smaku, jak również osoby, których odpycha. Po prostu trzeba go spróbować! Jednak spróbowanie tego owocu nie jest łatwe. Jesteście ciekawi, dlaczego?

Durian
Durian

Dlaczego jest taki drogi?

Durian należy do najdroższych owoców świata. Jest kilka powodów, dlaczego ten owoc dużo kosztuje. Po pierwsze dla Europejczyków jest trudny do zdobycia z powodu problemów z przewozem. Tego owocu nie można przewozić w samolocie ze względu na zapach oraz dlatego, że owoc szybko się psuje.

Również ich cena wynika nie tylko z postrzegania tego owocu jako rarytasu, ale także z faktu, że hodowcy stosują specjalne metody uprawy, które wymagają nakładu czasu i środków. 

Owoc ma wiele odmian, w tym subodmianę Nont – Kan Yao, która jest najdroższa. Cena może wynieść, w zależności od wagi, od 380 do 530 dolarów za owoc, czyli od ok. 1700 do 2300 zł.

Durian
Durian

Gdzie rośnie durian?

Owoc pochodzi z Indonezji, jednak jego uprawy znajdują się na terenach całej Azji południowo-wschodniej. Słynna z uprawy Duriana jest Tajlandia, gdyż to właśnie w tym kraju uprawiana jest najdroższa wspomniana już odmiana Nont.

Czy durian jest zdrowy?

Durian to owoc pożywny pełen witamin i związków mineralnych. Zawiera w sobie dużą dawkę witaminy C oraz witaminy z grupy B. W swoim miąższu skrywa żelazo, miedź, cynk, potas oraz kwas foliowy. Sok z liści duriana jest uznawany w Azji za naturalny afrodyzjak i wykazuje właściwości rozgrzewające. W tamtejszych rejonach stosuje się go do walki z gorączką, w leczeniu anemii oraz jako środek wzmacniający odporność.

Czy w Polsce można kupić duriana?

W Polsce nie znajdziecie tego owocu na zwykłym targowisku czy w supermarkecie. Najłatwiej kupić go w sklepach internetowych lub stacjonarnych z egzotycznymi owocami. Jednak, aby poczuć jego smak, możecie przywieźć np. z wakacji w Tajlandii cukierki o smaku duriana lub chipsy.

Durian
Durian

Durian z alkoholem

Jeśli będziecie mieć okazję na spróbowanie tego niezwykłego owocu, pamiętajcie, że nie można go spożywać z alkoholem. Taka mieszanka może trująca, a nawet śmiertelna. Głównym powodem tych ostrzeżeń jest wysoka zawartość siarki w durianie, która może wpływać na enzymy wątrobowe odpowiedzialne za metabolizm alkoholu, co może opóźniać jego rozkład i prowadzić do nieprzyjemnych objawów.

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty