Czy w Egipcie jest bezpiecznie? Rozmowa z Patrykiem Surackim

AktualnościAgnieszka Słupecka12.01.2024

Pytanie dotyczące bezpieczeństwa w kraju faraonów pojawia się dość często, zwłaszcza jeśli planujemy wakacje, które pozwolą uciec od zimy. Egipt od lat utrzymuje się na podium jako jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków celów podróży. W rozmowie z Patrykiem Surackim – podróżnikiem, blogerem i tiktokerem – staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie: czy w Egipcie jest bezpiecznie?

Patryk Suracki podróżuje do miejsc uważanych za niebezpieczne
Patryk Suracki podróżuje do miejsc uważanych za niebezpieczne
Fot: Patryk Suracki

Agnieszka Słupecka (A.S.): Czy wybierając Egipt na cel swoich wakacji, musimy ograniczyć się do przebywania jedynie w hotelu? Czy turysta może czuć się bezpiecznie, wychodząc poza teren resortu i zwiedzając okoliczne atrakcje?

Patryk Suracki (P.S.): Ja w swoich materiałach umieszczanych w social mediach podkreślam, że czym innym jest poczucie strachu, a czym innym realne niebezpieczeństwo. Przykładem jest mój osobisty lęk przed lotem samolotem, mimo że statystycznie jest to najbezpieczniejszy środek transportu, jaki do tej pory został wynaleziony. Podobnie jest z Egiptem, gdzie oceniamy sytuację na podstawie własnych doświadczeń. Niestety, popularność Egiptu sprawiła, że przyciąga on turystów o różnym doświadczeniu podróżniczym, co czasem prowadzi do nieporozumień. Egipt, choć to kraj o bogatej kulturze, stał się ofiarą swojej własnej popularności. Wiele osób decyduje się na wakacje w tym kraju ze względu na dostępność finansową i na bliską odległość – to tylko 4 godziny lotu z Polski, co sprawia, że do Egiptu trafiają także turyści nieświadomi specyfiki tego miejsca. W materiałach na moim kanale na TikToku wielokrotnie podkreślam, że Egipt to zupełnie inny świat, ale inność nie oznacza automatycznie niebezpieczeństwa. To kraj z inną kulturą. Ja uważam, że Egipt jest bardzo bezpiecznym krajem, ale ludzie nie do końca chcą to rozumieć. Przykładowo w niektórych dzielnicach Hurghady jest bardzo duży nieporządek i walające się gdzieniegdzie śmieci, więc turyści, którzy to widzą, utożsamiają ten stan z własnymi nabytymi doświadczeniami i kojarzą miejsce za niebezpieczne i groźne. Jednak nieporządek ten wynika często z innej kultury, a nie z faktycznego zagrożenia. Podobnie, gdy sprzedawcy zachęcają i "wciągają" turystów do swoich sklepów – to również element egipskiej kultury, niekoniecznie świadczący o niebezpieczeństwie. Podkreślę raz jeszcze, że, nasze postrzeganie Egiptu zależy więc często od własnych doświadczeń i otwartości na zrozumienie innych kultur.

Patryk Suracki mieszkał w Egipcie i zna jego zwyczaje, ludzi oraz lokalne smaki
Patryk Suracki mieszkał w Egipcie i zna jego zwyczaje, ludzi oraz lokalne smaki
Fot: Patryk Suracki

W moich wypowiedziach podkreślam, że nie twierdzę, iż doświadczanie Egiptu jest zawsze przyjemne, a także akceptuję prawo niektórych osób do tego, by nie przepadali za tym kierunkiem – chociażby z uwagi na problem porozrzucanych śmieci, o których wcześniej wspomniałem. Niemniej jednak moim zdaniem, niezadowolenie z pewnych aspektów nie ma związku z kwestiami bezpieczeństwa. W mojej ocenie Egipt jest miejscem bezpiecznym, a nawet bezpieczniejszym niż niektóre europejskie regiony. Również, jeśli chodzi o bezpieczeństwo kobiet, bo często takie pytania padają, czy kobieta może samotnie się poruszać w Egipcie? Tak. Oczywiście ona będzie przyciągała wzrok lokalnej ludności i wzbudzała zainteresowanie. Jednak w żadnym wypadku nie powinna się czuć zagrożona bardziej niż w swoim rodzinnym miejscu zamieszkania. Oczywiście, nie można zagwarantować absolutnego bezpieczeństwa w żadnym miejscu na świecie, jednak moje doświadczenia i relacje osób znajomych wskazują, że Egipt może być miejscem podróży, w którym kobiety czują się bezpiecznie.

A.S.: Jak poruszać się bezpiecznie po tym kraju i który środek transportu jest Twoim zdaniem najbezpieczniejszy? Czy ze względu na specyfikę ruchu drogowego, wypożyczenie auta może stanowić pewne ryzyko, szczególnie dla mniej doświadczonych kierowców?

P.S.: W kontekście kwestii komunikacyjnych, uważam, że jedynymi potencjalnymi zagrożeniami, na jakie możemy natrafić w Egipcie, są sytuacje związane z przechodzeniem przez ulicę. Zalecam skrajną ostrożność podczas przechodzenia na drugą stronę i dla mniej doświadczonych kierowców, unikanie wynajmowania auta –chociaż, oczywiście, taka opcja istnieje.

Jeśli chodzi o środki transportu w kraju, to są oczywiście zorganizowane wycieczki fakultatywne do Kairu czy Luksoru, które są bardzo popularne. Można też się przemieszczać na "własną rękę" np. środkami komunikacji publicznej, czyli autobusami, co bardzo polecam, bo stanowi to fascynujące doświadczenie. Również można się przemieszczać koleją przez cały kraj z północy na południe wzdłuż Nilu. Jednak przechodząc przez ulicę, trzeba się mieć na baczności. W Egipcie człowiek na jezdni nie istnieje, ulice są przeznaczone dla aut, a nie dla przechodzących pieszych. Różne formy komunikacji są dostępne dla podróżnych, w tym taksówki, autobusy, pociągi oraz wewnętrzne loty, co sprawia, że podróżowanie po Egipcie staje się wygodne i dostępne.

A.S.: Bezpieczeństwo to także dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej. Jak według Ciebie kształtuje się poziom opieki medycznej w kontekście bezpieczeństwa? Na jakim ona jest poziomie?

P.S.: Osobiście nie miałem do czynienia ze służbą zdrowia. Na całe szczęście nie miałem takiej potrzeby. W ubiegłym roku jeden z członków mojej rodziny trafił do lekarza i zarówno opieka firmy ubezpieczeniowej, jak i pomoc lekarska stanęły na wysokości zadania. Z uwagi na fakt, że w tym regionie przebywa kilka tysięcy Europejczyków, placówki medyczne są dostępne w każdej dzielnicy, a odległość do najbliższego punktu medycznego to zaledwie ok. 5 minut.

A.S.: Jesteś w Egipcie już 3 sezony. Czy w tym roku, z racji obecnej sytuacji konfliktu zbrojnego między Izraelem a Palestyną widzisz jakąś różnicę w nastrojach, liczbie turystów? Czy można czuć się zagrożonym? Jakie są Twoje osobiste odczucia związane z tą sytuacją?

P.S.: Powiem szczerze, że gdybym nie oglądał telewizji, nie miałbym pojęcia, co dzieje się za wschodnią granicą Egiptu. Tutaj, w Hurghadzie, nie doświadczam żadnych negatywnych skutków tego konfliktu. Egipt jest bowiem fascynującym krajem, a jestem przekonany, że zarówno północ, jak i południe Egiptu nie są w żaden sposób zagrożone. Mam na myśli w szczególności popularne kurorty takie jak Marsa El Alam, El Gounę, czy wspomnianą wcześniej Hurghadę. Wycieczki do Luksoru i Kairu również są jak najbardziej zalecane i bezpieczne.

Patryk Suracki nie boi się podróżniczych wyzwań
Patryk Suracki nie boi się podróżniczych wyzwań

A.S.: Czy turystów jest tak samo dużo, jak w poprzednich sezonach?

P.S.: W obecnym sezonie popularność Hurghady bije wszelkie rekordy, co widać nie tylko w samych hotelach, ale także na ulicach miasta. Turystyczny sektor odpowiada za 15% PKB kraju, co sprawia, że jestem pewien, iż rząd egipski podejmuje wszelkie niezbędne środki, aby zabezpieczyć kraj i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim turystom. Warto zaznaczyć, że Egipt nie bierze udziału w konflikcie, jedynie chroni swoje granice, co stanowi główny aspekt działań.

A.S.: Jeśli miałbyś wymienić trzy wskazówki pt. "bezpieczne wakacje w Egipcie" dla osoby, która rozważa wakacje w Egipcie, to co to by było?

Bezpieczne wakacje w Egipcie to:

• Ostrożność podczas przechodzenia przez ulicę, z pełną świadomością, że jezdnie są przede wszystkim dla pojazdów, a pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo.

• Umiarkowanie w spożyciu napojów alkoholowych.

• Otwartość na nową kulturę, gotowość do absorbowania lokalnych doświadczeń i rezygnacja z oceniania. I ta ostatnia rada nie jest z gatunku bezpieczne wakacje, a bardziej udane wakacje w Egipcie.

A.S.: Bardzo dziękuję Patryku, za fascynującą rozmowę oraz poświęcony czas. 😊

Patryk jest podróżnikiem, który od lat eksploruje ciekawe i mniej dostępne zakątki naszego globu. Jego relacje z podroży oraz ciekawostki z życia w ciepłych i słonecznych miejscach możecie śledzić na kanałach "inna strona świata" oraz na jego social mediach.

Jeśli planujecie wakacje w Egipcie i chcecie się dowiedzieć, co warto zobaczyć, co zjeść lub jaki hotel wybrać, zapraszamy do przeczytania naszych artykułów:

Skopiowano
Skopiuj link
Agnieszka Słupecka
Agnieszka Słupecka
Z turystyką związana jest od zawsze. Kilkunastoletnie doświadczenie w branży sprawiło, że od kilku lat dzieli się swoimi podróżniczymi doznaniami i wiedzą w tekstach publikowanych on-line. Prywatnie jest osobą lubiącą aktywnie spędzać czas i próbować nowych aktywności, smaków i wyzwań. Zimą uwielbia wyjazdy narciarskie, a latem lubi być blisko wody i natury. Podczas swoich wyjazdów wakacyjnych ceni sobie komfort, niezależność oraz możliwość poznania miejsca, w którym wypoczywa. Na turystykę patrzy całościowo, czyli od planowania wyjazdu, aż do zakończenia podróży.

Polecane oferty