Co zobaczyć w Wenecji? Poznaj miasto Casanovy
To miasto, które słynie z urokliwych kanałów, wspaniałych pałaców, kościołów oraz bogatej historii. Można się tu zgubić w plątaninie uliczek, ale to właśnie urok Wenecji. Niezwykły spacer, rejs gondolą po kanałach, a także skosztowanie lokalnych specjałów, staną się niezapomnianymi przeżyciami, które pozostaną na długo w pamięci. Poznajcie najważniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym romantycznym mieście.
Wenecja składa się z 117 wysepek, które połączone zostały 400 mostami, które przebiegają ponad 150 kanałami. To nietypowe miasto nie tylko od lat przyciąga turystów, ale też wdziera się do świadomości pisarzy, reżyserów oraz malarzy. W mieście urodził się Giacomo Casanova – barwna postać epoki oświecenia, uwodziciel. To właśnie w Wenecji kręcone były znane filmy, w tym wiele scen z udziałem agenta 007, "Turysta" Floriana Henckel von Donnersmack, "Wszyscy mówią: kocham cię" Woodey’ego Allena. W mieście odbywają się międzynarodowe festiwale np. Międzynarodowe Biennale Architektury oraz festiwal filmowy. Wenecja to piękna architektura, zabytki i niepowtarzalny klimat – nie bez przyczyny jest uważana za najbardziej romantyczne miasto na świecie.
Jak powstała Wenecja?
Wenecja powstała w 452 roku. Od początku powstania miała być miastem na wodzie. Pierwotnie domy budowano na wielkich drewnianych palach. Miasto na wodzie miało być schronieniem przed najazdami barbarzyńców. Początkowo Wenecja była osadą rybacką o nazwie Rialto położonej na lagunie. Z czasem mieszkańcy osady zaczęli bazować na handlu, który odbywał się z Bizancjum, Egiptem, a później z resztą świata. W ten sposób Wenecja stała się bogatym i wpływowym miastem, rządzącym na Morzu Śródziemnym. Obecnie jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie z wieloma zabytkami.
Bazylika św. Marka
To najbardziej rozpoznawalna i najpiękniejsza zarazem świątynia w Wenecji. Budowla znajduje się na Placu św. Marka i reprezentuje styl bizantyjski oraz romański. Z zewnątrz kościół przyciąga uwagę pięknymi kopułami i mozaikami, które zdobią jej fasadę. Do bazyliki należy również najwyższa dzwonnica w mieście – wolnostojąca kampanila św. Marka. Warto wejść na jej taras widokowy, by z góry podziwiać niezwykłe miasto pokryte czerwonymi dachówkami.
Plac św. Marka
To tu jest serce miasta, które odwiedzają miliony turystów z całego świata. Plac św. Marka otoczony jest pięknymi budynkami i od momentu jego powstania był miejscem ważnych wydarzeń i uroczystości – to tutaj odbywały się wszystkie państwowe i religijne święta. Pełnił on także funkcje handlowe. Kupcy z niemal całego świata wymieniali w tym miejscu towary, prowadzili rozmowy oraz nawiązywali kontakty biznesowe. Do dzisiaj widoczne są białe, marmurowe linie, wyznaczające przestrzeń handlową. Obecnie również jest to miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych np. Bienniale Sztuki czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji, a podczas karnawału odbywają się pokazy kostiumowe oraz widowiskowy popis sztucznych ogni.
Pałac Dożów
Pałac Dożów znajduje się na placu św. Marka i jest jednym z najważniejszych budynków w mieście, który przyciąga swoją architekturą turystów. Pałac został zbudowany w XIII wieku i był później wiele razy przebudowywany. Budowla reprezentuje styl gotycki. Wnętrze pałacu zachwyca bogactwem dekoracji i szykownych mebli. To również miejsce, z którego przez długie stulecia rządzono Republiką, dziś jest skarbnicą malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Warto odwiedzić ten pałac..
Most Rialto
Most Rialto – najstarszy i najważniejszy most w Wenecji, łączący dwie części miasta San Marco i San Polo podzielone przez Wielki Kanał. Most jest budowlą kamienną, składającą się z jednego łuku, który wznosi się na wysokość ok. 7,5 m nad kanałem. Wokół niego kwitnie handel w postaci sklepików i kramów z pamiątkami oraz znajdują się tu liczne kawiarnie i restauracje.
Galleria dell’Accademia
Wenecka Akademia Sztuk Pięknych stworzyła galerię poświęconą sztuce włoskiej z okresu od XIV do XVIII wieku. Największą atrakcją są dzieła wybitnych mistrzów włoskiego renesansu, takich jak Tycjan, Giovanni Bellini, Gorgione oraz wielu innych, a wśród znanych dzieł znajdują się "Święta Rodzina" Belliniego oraz "Burza" Giorgione. Warto zarezerwować czas na spotkanie włoską sztuką podczas zwiedzania Wenecji.
Teatr la Fenice
Teatr la Fenice – słynny teatr operowy, który intryguje nazwą. La Fenice oznacza feniksa, czyli symbol odrodzenia i ponownych narodzin. Teatr był kilka razy niszczony przez pożary, ale zawsze zostawał odbudowywany. Teatr był miejscem wielu premier operowych, w tym takich dzieł jak "La traviata" Giuseppe Verdiego czy "Tancrdi" Gioacchina Rossiniego.
Most Westchnień
Za pałacem Dożów stoi miejskie więzienie, które jest połączone mostem. Swoją nazwę zawdzięcza pogłoskom mówiącym, że osoby skazane na dożywocie mogły w tym miejscu po raz ostatni spojrzeć na miasto i westchnąć z żalu. To miejsce również przyciąga zakochanych, gdyż według legendy pocałunek pod mostem o zachodzie słońca, gwarantuje miłość do końca życia.
Bazylika Santa Maria delle Salute
Barokowy kościół Santa Maria della Salute jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Wenecji. Kościół został zbudowany w 1630 roku przez ówczesnego dożę miasta na cześć Matki Boskiej, aby położyć kres straszliwej epidemii dżumy. Zaprojektowana została w ten sposób, aby korpus wyglądał za każdym razem inaczej, zależnie od miejsca, z którego się patrzy. Nie tylko bryła, ale również wnętrze ma wiele do zaoferowania. W środku kościoła znajdują się m.in. obrazy Tycjana czy Tintoretta. Warto zwiedzić od środka to miejsce.
Ca’ d’ Oro
To jeden z najpiękniejszych pałaców weneckich i znajduje się w dzielnicy Cannaregio, nad Kanałem Grande. Budowa Ca’d’Oro trwała od 1421 do 1440 roku. Obecnie mieści się w środku muzeum, które jest otwarte dla zwiedzających.
Co jeszcze warto zobaczyć podczas zwiedzania Wenecji?
Warto podczas zwiedzania Wenecji odwiedzić Gondola Fabbrica, czyli niepowtarzalną wenecką stocznię, w której suszą się już gotowe gondole.
Murano – niewielka wyspa położona na Lagunie Weneckiej. Słynie z przemysłu szklarskiego. Podczas zwiedzania wyspy można zobaczyć pokaz dmuchaczy szkła i zakupić ręcznie robione szklane figurki, wazony, misy oraz biżuterię.
Burano – niewielka wysepka również położona w Lagunie Weneckiej. Słynie z kolorowych domów i tradycji koronkarskiej. Na Burano znajduje się muzeum koronek. Również w małych sklepikach i straganach można zakupić oryginalne koronki. Jednak trzeba uważać i sprawdzić, czy na pewno zostały one wykonane na wsypie, a nie w odległych Chinach.
Burano to wyspa rybaków, a kolorowe domy mają swoją legendę. Mówi się, że mieszkańcy wyspy malowali swoje domy na jaskrawe kolory, aby łatwiej było rozpoznać swoje domostwa we mgle i żeby każdy rybak trafił do swojej żony.
Aqua Alta, czyli zalewanie Wenecji
Zjawisko zalewania Wenecji ma miejsce przeważnie od października do lutego, kiedy poziom wody w lagunie weneckiej podnosi się powyżej normy i wdziera się kanałami do miasta, zwłaszcza podczas sztormu. Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie Wenecji w tych miesiącach, pamiętajcie o wysokich kaloszach.