Co zobaczyć w Stambule? Największe atrakcje miasta położonego na dwóch kontynentach
Wędrując przez zaułki tej niezwykłej metropolii, odkrywa się tętniące życiem bazary, gdzie zapachy orientalnych przypraw mieszają się z głosami handlarzy i szumem tłumu. Wzrok nieustannie przyciągają magiczne meczety takie jak Hagia Sophia. To miasto przyciąga turystów z całego świata jak magnes. Poznaj jego największe atrakcje.
Stambuł, tętniące życiem miasto, które stanowi fascynujące połączenie Wschodu i Zachodu. Miasto położone jest na dwóch kontynentach oddzielonych Bosforem. Europę z Azją łączą obecnie trzy mosty.
Hagia Sophia
To jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli nie tylko w Turcji, ale i na świecie. Powstała jako świątynia wczesnochrześcijańska, w której koronowali się cesarze bizantyńscy, a ostatnie nabożeństwo odbyło się tam w 1453 roku. Od tamtego momentu Hagia Sophia została przekształcona w meczet i stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu islamu. Minarety zostały dodane do budowli, a wnętrze przystosowano do wymogów muzułmańskiej religii. Budowla zachwyca swoją wielkością, kunsztem, architekturą i unikalnym klimatem. To miejsce, które przyciąga miliony turystów z całego świata.
Pałac Topkapi
Położony na cyplu w Stambule i oferujący spektakularne widoki na Złoty Róg, Morze Marmara i cieśninę Bosfor, Pałac Topkapi był niegdyś rezydencją sułtanów osmańskich. Pałac został zbudowany w XV wieku na polecenie sułtana Mehmeta II Zdobywcy po podboju Konstantynopola. Od XV do XIX wieku stanowił najważniejsze miejsce Imperium Osmańskiego. Jego ważność zmalała po przeniesieniu siedziby władców do nowego pałacu Dolmabahçe. Podobnie jak inne pałace, w ciągu 400 lat panowania różnych sułtanów, pałac Topkapi był kilkakrotnie przebudowywany i odnawiany, ale jego główna forma architektoniczna została zachowana. W 1923 roku, u schyłku Imperium Osmańskiego, pałac został przekształcony w muzeum. W różnych pomieszczeniach pałacowych, skarbcu i sułtańskich haremach nadal można poczuć ducha minionego imperium. Muzeum zdobią dziś liczne przedmioty z czasów świetności Imperium Osmańskiego – iluminowane manuskrypty, dawna broń, diamenty, ozdobne miniatury oraz wszystkie relikwie muzułmańskie, w tym Płaszcz Proroka Mahometa.
Błękitny Meczet
Błękitny Meczet, znany również jako Meczet Sułtana Ahmeta, to ikona Stambułu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc kultu na świecie. Budowę tego niezwykłego meczetu rozpoczęto w 1609 roku i jest konkurencyjną budowlą dla Hagia Sophia. Swoją nazwę zawdzięcza niebieskim płytkom z Izniku, które ozdabiają wnętrze Błękitnego Meczetu. Rozpoznawalny jest z daleka ze swojej imponującej kopuły oraz sześciu minaretów, które wieczorem są podświetlone.
Wielki Bazar
Sława bazaru sięga już czasów osmańskich, kiedy to zaczęto handlować towarami z Indii, Chin i Afryki. To jedno z najstarszych i największych targowisk na świecie. Tysiące sklepów i straganów oferuje szeroki wybór produktów, od orientalnych dywanów, zdobionych naczyń i biżuterii po tkaniny, przyprawy, pamiątki i wiele więcej. Wielki Bazar to także przystań dla smakoszy. Możecie spróbować tradycyjnych przysmaków, takich jak kebaby, baklava, świeżo wypiekane pieczywo i aromatyczną turecką kawę. O tym, co zjeść w Turcji, przeczytasz w naszym artykule. Kupowanie na Wielkim Bazarze wymaga zdolności negocjacyjnych, gdyż aby kupić wybraną rzecz, trzeba się najpierw potargować. O sztuce targowania dowiesz się więcej z tekstu pt. "Jak się targować?". Na teren bazaru prowadzi aż 20 wejść. Tutaj na pewno zakupicie oryginalne pamiątki z Turcji dla siebie i Waszych najbliższych.
Meczet Sulejmana
Ten wspaniały meczet został zbudowany w latach 1550-1557 na polecenie sułtana Sulejmana Wspaniałego, jednego z najważniejszych władców Imperium Osmańskiego. Świątynia zaprojektowana została w stylu bizantyjskim i tworzona była na wzór Hagii Sophii. W 1660 r. meczet spłonął, jednak na rozkaz sułtana Mehmeda IV, niemal od razu go odbudowano, nadając mu styl barokowy. Wnętrze meczetu jest bogato zdobione mozaikami, malowidłami i marmurowymi elementami, które zachwycają swoją estetyką i precyzją wykonania. Budynek został tak zaprojektowany, aby był odporny na trzęsienia ziemi, dzięki cysternom, które wypełnione są wodą i znajdują się u podstaw budowli. Przed znajduje się cmentarz, na którym można znaleźć mauzoleum Sulejmana Wspaniałego oraz jego małżonki Roksolany. Budowla jest majestatyczna, ale mniej okazała niż Hagia Sophia, dlatego pod względem wielkości zajmuje on drugie miejsce. W 1985 r. Meczet Sulejmana wraz z zabytkami Starego Miasta został wpisany na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Rejs po Bosforze
Będą w Stambule i przedostając się z jednej strony na drugą, możecie wybrać dwie możliwości transportu. Jedna to przejazd przez jeden z trzech mostów łączących dwa kontynenty, a drugi sposób to przeprawa promowa. Na pewno turystycznie ciekawszą formą podróży będzie droga morska. Będziecie mogli ujrzeć mosty i brzegi Morza Marmara. Jednak dla tych, którzy chcą nieco dłużej pozostać na wodzie, warto wybrać się na rejs po Bosforze.
Wieża Galata
Ta prosta wieża strażnicza z XIV wieku wzniesiona została na dość niedużym wzgórzu, jest doskonałym miejscem widokowym. Warto wybrać się jej szczyt i ujrzeć miasto z różnych stron. Widok na 360-stopniową panoramę miasta na pewno długo zostanie Wam w pamięci. Turcy w czasach osmańskich wykorzystywali wieżę jako więzienie, dlatego wnętrze warto odwiedzić. Obecnie w środku znajduje się restauracja.
Ile dnia na zwiedzanie Stambułu?
Stambuł można poznawać przez wiele dni i tak nie pozna się jego wszystkich skrywanych tajemnic. Na podstawowe atrakcje, które wymieniliśmy w powyższym tekście, zapewne wystarczą 3 dni, a dla bardzo ograniczonych w czasie nawet dwa. Jednak prawdziwy Stambuł trzeba odkrywać pomału i chłonąć jego atmosferę wszystkimi zmysłami.