Co zobaczyć w Ras Al Khaimah? Najciekawsze atrakcje turystyczne magicznego emiratu
W najbardziej wysuniętej na północ części Zjednoczonych Emiratów Arabskich leży Ras Al Khaimah – emirat słynący z piękna natury i autentyczności. Z jednej strony piaszczyste plaże oblane turkusowymi wodami zatoki, z drugiej majestatyczne góry Hadżar i czerwone pustynie. Bajkowe otoczenie, wspaniały klimat i luksusowe hotele sprawiają, że ten region staje się coraz chętniej odwiedzany przez spragnionych ekskluzywnych doznań turystów. Zobacz, jakie atrakcje czekają na miejscu.
Sonara Camp
Jesteś na wakacjach w Ras Al Khaimah. Wyobraź sobie wykwintną kolację w sercu pustyni. W przepięknym otoczeniu delektujesz się wybranymi przez siebie daniami. Przemyślane menu składające się z najlepszych śródziemnomorskich i lokalnych składników, które tworzą mieszankę przepysznych dań fusion. W Sonara Camp goście mogą się spodziewać najwyższej jakości sezonowych składników, które zaspokoją najbardziej wymagających. Również dla najmłodszych skomponowano specjalne menu.
Dodatkowo znajdziesz tu pełną gamę rozrywek i atrakcji dostosowanych do potrzeb każdego gościa. Od przejażdżek na wielbłądach po sandboarding, łucznictwo i spektakularny pokaz Falcon (pokaz sokołów) o zachodzie słońca.
Miejsce zostało zaprojektowane zgodnie z tą samą wielokrotnie nagradzaną koncepcją, co siostrzane miejsce w Dubaju. Ta oszałamiająca pustynna kryjówka w Ras Al Khaimah znajduje się na terenie hotelu Ritz Carlton Al Wadi, w otoczeniu piękna pustynnej dziczy, ze stadami oryksów i gazeli oraz nieuchwytnym rudym lisem arabskim.
Po kolacji w Sonarze odbywa się ekscytujący program rozrywkowy na najwyższym poziomie, a młodsi goście mogą zrelaksować się przy filmie pod gwiazdami, delektując się świeżo upieczonymi piankami marshmallows.
Bassata Desert Village
Skoro już o pustyni mowa, nie sposób nie wspomnieć o Bassata Desert Village. To obóz otoczony wydmami o cudnej płomienno-pomarańczowej barwie. Kontakt z naturą i namiastka beduińskiego stylu życia pomogą ci odpocząć od zgiełku miasta i codziennych obowiązków.
W położonej w sercu pustyni wiosce możesz poczuć się jak jeden z Beduinów, poznając tradycje tego plemienia. Zatrać się w pięknie bezkresnych równin, pokonując wydmy na quadach, grzbiecie wielbłąda lub podczas przejażdżki samochodem terenowym. Możesz też spróbować czegoś bardziej ekstremalnego – sandboardingu. Wepnij buty w deskę i – niczym po ośnieżonym stoku – zjedź po piaszczystych wydmach! Koniecznie przeznacz też czas na pamiątkowe zdjęcie podczas zachodu słońca na pustyni. To dopiero magia!
Zmierzch przyniesie kolejne atrakcje. W wiosce możesz zrobić sobie tatuaż z henny, zapalić sziszę czy przebrać się w lokalny arabski strój. A gdy na niebie zabłysną gwiazdy, zjeść kolację serwowaną w formie bufetu. Przygotowane przez kucharzy potrawy bazują na tradycyjnej diecie beduińskiej – mięsie, ryżu, warzywach i suszonych owocach. Uroku chwili dodaje pokaz tradycyjnego tańca tanoura i tańca brzucha.
Jais Flight
Jais Flight to najdłuższa tyrolka górska na świecie. Jeśli jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, z pewnością spodoba Ci się to pełne emocji przeżycie, podczas którego przez prawie trzy minuty będziesz pędził z prędkością od 120 do 160 km/h przez głębokie wąwozy, kaniony i ostre szczyty na wysokości 1680 m nad poziomem morza.
Profesjonalnie wyszkolony zespół Warrior Group zapewnia najbardziej ekscytujące wrażenia podczas jazdy, przestrzegając przy tym najwyższych standardów bezpieczeństwa. Każdy uczestnik zostaje wyposażony w odpowiedni kombinezon i uprząż poziomą, która umożliwia aerodynamiczny lot o długości 2,83 km z olbrzymią prędkością.
Najszybszy odcinek lotu odbywa się na 9-tonowej platformie ze szklanym dnem przypominającej drapieżnego ptaka zawieszonego 80 metrów nad ziemią. Ostatni lot odbywa się na znacznie krótszej i stosunkowo spokojnej trasie o długości 1 km, która prowadzi na ląd u podnóża gór.
Jais Sky Tour
W ramach Jais Sky Tour poszukiwacze wrażeń i przygód udają się na szczyt góry Jebel Jais w Ras Al Khaimah, aby przeżyć dreszczyk emocji podczas lotu ze średnią prędkością 60 km/h.
Aby dotrzeć na Jebel Jais, czyli najwyższy szczyt Zjednoczonych Emiratach Arabskich, pokonujesz malowniczą 30-kilometrową trasę pełną zakrętów i serpentyn. Szczyt Jebel Jais wznosi się na wysokości 1 934 m nad Zatoką Perską.
Na wysokości nieco ponad 1600 m n.p.m., w skalistych górach, podniebna trasa Jais Sky Tour prowadzi przez skomplikowaną aczkolwiek przyjemną trasę złożoną z sześciu odcinków. Od 337 m do ponad 1 km pokonuje się tyrolką. Zjazd na linie w specjalnie dopasowanej uprzęży, ze średnią prędkością 60 km/h, zapewnia niezwykłe widoki. Lot na dystansie 5 km przez potężne góry Hadżar zapada w pamięć do końca życia.
Całe doświadczenie trwa około dwóch godzin i polega na pokonaniu siedmiu platform połączonych sześcioma linami tyrolki. Najwyższa platforma, podniebny most, unosi się na wysokości 1250 m n.p.m. i 300 m nad ziemią. Każdy uczestnik lotu jest sadzany i bezpiecznie mocowany na linie przez przeszkolony zespół Grupy Warrior.
Jais Sledder
Usiądź wygodnie w specjalnych sankach i zapnij pas. Czeka Cię zjazd na nisko zawieszonym torze. Osiągniesz prędkość nawet 40 km/h, pędząc w dół pasma górskiego Hadżar, mijając wspaniałe panoramy wybrzeża. Prędkość wydaje się dziesięciokrotnie większa, ponieważ siedzisz tak blisko ziemi. Przejazd trwa około ośmiu minut i obejmuje 1840 m ekscytujących zakrętów z ostrymi krawędziami i spokojniejszymi miejscami.
Sanki zostały skonstruowane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i normami technicznymi. Są zaprojektowane tak, aby wygodnie mieściły się na nich dwie osoby – jedna z przodu, a druga z tyłu. Użytkownik jest bezpiecznie zamocowany w sankach, a każdy saneczkarz ma dostęp do układu hamulcowego.
Al Jazirah Al Hamra
Od czasów prehistorycznych perły odgrywały istotną rolę w życiu ludzi. Wiele z nich odkryto na stanowiskach archeologicznych na obszarze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Al Jazirah Al Hamra to jedyna zachowana historyczna wioska perłowa w całym regionie Zatoki Perskiej.
Al Jazirah Al Hamra zachowało swój historyczny, tradycyjny charakter. Możesz tu podziwiać stary fort, wieże strażnicze, meczet, targ i rozległe podwórka domów o różnej konstrukcji. Cechą charakterystyczną jest mieszanka stylów mieszkalnych: od małych prostych domów, przez domy z dziedzińcem, dwupiętrowe budynki, po dużą rezydencję z dziedzińcem, która należała do bogatego handlarza pereł. Budynki zostały wzniesione w tradycyjny sposób, przy użyciu lokalnych materiałów, takich jak bloki koralowe i skamieniałe skały plażowe, belki z drzew namorzynowych, pnie palm daktylowych, pokrycia dachowe, maty i liny oraz warstwy muszelek do drenażu.
Na przełomie wieków wioska składała się z około 500 domów i była zamieszkana przez plemię Zaab.
W Al Jazirah Al Hamra odkryto meczet z 20 kopułami, który widnieje na brytyjskiej mapie z 1820 r. Wąskie uliczki łączyły domy z sukiem i wiejskim meczetem. Architekci łączyli gładkie i ornamentalne łuki oraz inne elementy dekoracyjne w skomplikowanych tynkowanych ekranach. W rezydencji z wieżą wiatrową znajduje się podręcznikowy przykład wiatrowskazu (barjeel) – systemu wentylacji i chłodzenia. Wioska Al Jazirah Al Hamra znajduje się na Wstępnej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, bowiem reprezentuje tysiące lat klasycznej architektury warstw społecznych i planowania miejskiego na Bliskim Wschodzie.
Fort Dhayah
Godnym uwagi przykładem architektury Bliskiego Wschodu jest też Fort Dhayah. Jego początki sięgają później epoki brązu, gdy był wykorzystywany do celów osadniczych i fortyfikacyjnych. Na kartach historii Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapisał się jednak przede wszystkim w XIX wieku. To tu w 1819 roku rozegrała się bitwa pomiędzy wojskami brytyjskimi i plemieniem Qawasim.
Twierdza została wpisana na Światową Wstępną Listę Dziedzictwa UNESCO. Tym, co ją wyróżnia i niewątpliwie przyciąga turystów z całego świata, jest malownicze położenie. Fort stoi na 70-metrowym wzgórzu, pomiędzy ogrodami palm daktylowych i szczytem Jebel Jais. By dostać się na wzniesienie, trzeba pokonać dziesiątki zygzakowatych schodów. Zdecydowanie warto! Z góry roztacza się spektakularny widok – z jednej strony na Ras Al Khaimah i Zatokę Perską, z drugiej – na góry Hadżar. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy!
Farma Pereł Suwaidi (Suwaidi Pearls Farm)
Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w szczególności Ras Al Khaimah, mogą się poszczycić niezwykłą historią połowu pereł, sięgającą ponad siedmiu tysiącleci wstecz. Archeolodzy odkryli, że przemysł perłowy w Ras Al Khaimah kwitł w XII wieku. Z tego względu Ras Al Khaima stała się jednym z ważniejszych portów handlowych w regionie.
Świętując historię połowu pereł w Ras Al Khaimah, Abdulla Al Suwaidi otworzył Farmę Pereł Suwaidi (Suwaidi Pearl Farm) na cześć swojego zmarłego dziadka Mohammeda. Abdulla z podziwem obserwował, jak jego dziadek znikał pod wodą na kilka minut i wracał z kulistymi, półprzezroczystymi skarbami, które nosiły rodziny królewskie. Ponoć Abdulla był przekonany, że jego dziadek był w połowie człowiekiem, a w połowie rybą.
Do dziś poławianie pereł jest jedną z najcenniejszych tradycji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Całe społeczności mężczyzn nurkowały w poszukiwaniu egzotycznych pereł. W czasach historycznych podczas nurkowania używano spinek do nosa ze skorupy żółwia. Nurkowie zatykali uszy woskiem, a przed każdym nurkowaniem spożywali słodkie daktyle i kawę. Każdy mężczyzna miał określone obowiązki, które miały zapewnić bezpieczeństwo łodzi i sprawne funkcjonowanie społeczności. Osoby postronne miały zakaz przebywania w pobliżu, chyba że otrzymały na to zgodę jednego z lokalnych władców.
Farma Suwaidi znajduje się w Al Rams, najbardziej wysuniętej na północ dzielnicy Ras Al Khaimah. Jest położona u podnóża gór Jebel Jais.
Abdulla Suwaidi jest dumny z tego, że dba i pielęgnuje tradycję. Doskonale rozumie przemysł połowu pereł i jego znaczenie w kulturze emirackiej. Z tymi pięknymi kamieniami szlachetnymi wiąże się wiele magicznych ludowych mitów i legend.
Turyści odwiedzający Ras Al Khaimah mogą się wybrać w fascynującą podróż na pokładzie tradycyjnej łodzi do farmy pereł. Wycieczka rozpoczyna się w wiosce rybackiej w Al Rams. Tam przewodnik zaczyna opowieść o perłach, przekazując historie o rybakach, wyjaśniając techniki nurkowania i mówiąc o innowacyjnych technikach hodowli pereł. W ramach wycieczki odwiedzisz dom hodowców pereł Suwaidi znajdujący się na pływającym pontonie. Na koniec możesz otworzyć swoją ostrygę. Być może będziesz mieć szczęście i znajdziesz perłę, którą możesz zabrać do domu. A jeśli nie, to w sklepie z pamiątkami znajduje się przepiękna kolekcja najdelikatniejszych pereł z Ras Al Khaimah.